FORUM TERMOMODERNIZACJA 2019 z wysoką frekwencją

Głównym tematem XIX FORUM TERMOMODERNIZACJA 2019 były „Odnawialne źródła energii – droga do niskoemisyjnego budownictwa”. Wzięło w nim udział 240 osób, w tym audytorzy energetyczni i projektanci, a także przedstawiciele świata polityki, nauki i gospodarki. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (ZAE).
Program XIX Forum TERMOMODERNIZACJA podzielono na trzy bloki tematyczne.Pierwszą sesję zainaugurował referat Jana Rączki pt. „Droga do niskoemisyjnego budownictwa. Racjonalny radykalizm, jako warunek konieczny poprawy jakości powietrza”. Autor wyraził w nim pogląd, że w działaniach dotyczących termomodernizacji musi nastąpić zmiana priorytetów: poprawa jakości powietrza jest ważniejsza niż zmniejszenie zużycia energii i tylko radykalna regulacja, zakazująca całkowicie na terenie całego kraju stosowanie paliw stałych, przyniesie poprawę jakości powietrza. Przyzwolenie na stosowanie kotłów na paliwa stałe zawsze będzie obciążone poważnym ryzykiem utrzymania obecnych praktyk, tzn. wybierania tańszego (gorszego) paliwa. Piotr Woźny, pełnomocnik Rządu ds. programu „Czyste Powietrze”, zgodził się z potrzebą radykalnych koków i omówił działania dotyczące zwalczania smogu prowadzone przez Rząd i samorządy lokalne.
Kolejne wystąpienia dotyczyły kierunków i zakresu zmian w systemie świadectw energetycznych budynków (Tomasz Gałązka, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju) oraz finansowania termomodernizacji przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe (Aleksandra Podobińska-Durka z Alior Banku). Przedstawiono także czwartą edycję raportu „Barometr zdrowych domów” (Adam Ambrozik z Velux Polska), z którego wyłonił się niezadowalający stan budynków mieszkalnych w Europie i Polsce i wynikające z tego zagrożenia dla zdrowia i wzrost ubóstwa energetycznego.
W drugiej sesji zostały omówione technologie OZE w termomodernizacji budynków, w tym szczególne znaczenie OZE dla zmniejszenia zapotrzebowania na energię pierwotną i redukcję szkodliwych emisji (Ryszard Wnuk, KAPE SA) oraz wykorzystanie pomp ciepła, jako technologia grzewczą, która ma największy potencjał redukcji emisji CO2 w ogrzewnictwie i zapewnia trwałą likwidację niskiej emisji (Paweł Lachman z PORT PC, a Sebastian Genc z Gazuno Langowski mówił o zastosowaniu gazowych pomp ciepła). PORT PC prognozuje, że do 2030 roku liczba instalacji pomp ciepła będzie wynosić około 1 miliona sztuk. Uczestnicy Forum poznali przykłady zrealizowanych modernizacji budynków do standardu Nieb (zaprezentował je Jerzy Żurawski, ZAE, Dolnośląska Agencja Poszanowania Energii i Środowiska).
Ostatnia część Forum była poświęcona systemowi inteligentnego sterowania węzłem cieplnym, który w oparciu o dane pogodowe, a także właściwości cieplne i lokalizację budynku, z wyprzedzeniem przewiduje jak ogrzewać budynek przy optymalnym zużyciu (Wojciech Kubicki, Egain Polska). Zapoznano się także z efektami zastosowania płyt Kooltherm z pianki krezolowej, które dzięki niskim wartościom współczynnika przewodzenia ciepła (0,018-0,020 W/mK) umożliwiają wykonywanie ociepleń niewielkiej grubości (Konrad Kostarczyk, Kingspan Insulation). W ostatnim referacie tematem było zastosowanie technologii BIM w audytingu energetycznym i projektowaniu instalacji sanitarnych w oprogramowaniu w serii AUDYTOR (Michał Strzeszewski, SANKOM, Politechnika Warszawska). Pełna relacja z kolejnego FORUM TERMOMODERNIZACJA, które odbyło się 3 kwietnia 2019, znajduje się na stronie Stowarzyszenia Audytorów Energetycznych.
