Egzaminu na uprawnienia budowlane nie zdało niemal 1000 inżynierów

2017-01-30 15:52

Po kilku latach niezłych wyników podczas egzaminów na uprawnienia budowlane można zauważyć wzrost odsetka osób, które nie zaliczają drugiego, czyli ustnego etapu. Testy w jesiennej sesji 2016 zaliczyło 86,6%, natomiast egzamin ustny z wynikiem pozytywnym zdało 75,9% zdających.

Uprawnienia budowlane

i

Autor: Archiwum serwisu Oficjalne nadanie uprawnień budowlanych do sprawowania samodzielnych funkcji technicznych...

Na wiosnę 2016 nowe uprawnienia budowlane otrzymało 2818 inżynierów budownictwa (do egzaminu ustnego dopuszczono 3649 osób). W sesji jesiennej do I etapu (test pisemny) zostało dopuszczonych 3689 kandydatów ubiegających się o uprawnienia budowlane, ale na egzamin stawiło się mniej − 3259 osób wraz z tymi, którzy zdawali poprawkę. Egzamin ustny zdawała grupa 3 547 osób, w tym 758 w trybie poprawkowym. Tego etapu nie zaliczył co czwarty zdający, uprawnienia zdobyło 2694 inżynierów.

Przypomnijmy, że egzamin testowy sprawdza wiedzę kandydata przede wszystkim z przepisów prawnych, natomiast egzamin ustny kładzie nacisk na zagadnienia związane z wykonywaniem zawodu. Kandydat na zdobycie uprawnień budowlanych musi wykazać się umiejętnością zsynchronizowania poszczególnych zagadnień i wiedzy uzyskanej w czasie studiów i praktyki zawodowej, rozwiązuje konkretne zadanie przedstawione mu na egzaminie.
Gorsze wyniki egzaminów ustnych, Marian Płachecki − przewodniczący Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB), tłumaczy z dwóch powodów. Po pierwsze, za mało czasu na przygotowanie się do odpowiedzi. Zdającemu przysługuje zgodnie z rozporządzeniem 25 minut na przygotowanie się do odpowiedzi, a pytań (w zależności od rodzaju uprawnień) może być od 5 do 10. To oznacza w tym najwyższym zakresie średnio 2,5 minuty na pytanie i to jest zdaniem PIIB za mało. Zresztą izba inżynierów zgłasza oficjalne zastrzeżenia do tego przepisu. Ponadto, daje się zauważyć, że pogorszenie tzw. zdawalności w drugim etapie egzaminu na uprawnienia budowlane pojawiło się wraz z wejściem w życie ustawy deregulacyjnej, która dopuściła do egzaminu inżynierów z krótszymi praktykami zawodowymi. I trudności pojawiają się, gdy trzeba wykazać się wiedzą praktyczną... Ale determinacji w zdobywaniu uprawnień nie brakuje, co widać po liczbie osób przystępujących do egzaminu ustnego po raz kolejny.

W każdym bądź razie w roku 2016 przybyło 5512 inżynierów budownictwa z uprawnieniami. Najwięcej uprawnień nadano w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, popularne są jeszcze specjalności instalacyjna sanitarna, instalacyjna elektryczna i inżynieria drogowa. Najwięcej inżynierów z uprawnieniami budowlanym przybyło na Mazowszu, w Małopolsce i na Śląsku. Najmniej chętnych było w Okręgowych Izbach Inżynierów Budownictwa Opolskiej i Lubuskiej.

Przy okazji, w PIIB podsumowano, że w latach 2003-2016 (czyli do momentu gdy Izba przejęła egzaminy) do Okręgowych Komisji Kwalifikacyjnych wpłynęło 70 228 wniosków o nadanie uprawnień, co w tym okresie udało się 58 289 osobom.