Dzień Budowlanych 2021

2021-09-24 11:10
budowa budowlańcy roboty budowlane
Autor: Kalbar Dzień Budowlanych 2020 obchodzony jest 25 września

Dzień Budowlanych – czyli budowlana Barbórka bez stałej daty świętowania, zwyczajowo obchodzony pod koniec września. Dzień Budowlanych 2021, zgodnie ze wskazaniami Internetu tak jak rok wcześniej, obchodzony jest 25 września. Jest to dobry czas na refleksje o sytuacji w branży. Jaki jest Dzień Budowlanych 2021?

baner merxu
Autor: MerXu Link: Sprawdzam merXu.com

Życzymy wszystkim budowlańcom oraz sympatykom branży – wszystkiego najlepszego i samych sukcesów, o których chcemy i będziemy donosić! 

Kiedy obchodzimy Dzień Budowlanych?

Tu przyda się notka historyczna, ale bez sięgania do początków tworzenia się branży budowlanej powojennej Polski. W każdym razie, przed laty był taki zwyczaj, że datę Dnia Budowlanych wyznaczał odpowiedni minister od budownictwa i był on obchodzony centralnie, co dla rozproszonego po roku 1989 środowiska związanego z budownictwem (kombinaty budowlane podzieliły się na wiele firm, powstało mnóstwo organizacji branżowych) miało aspekt integrujący. Na przełomie wieków władza wycofała się z funkcji gospodarza Dnia Budowlanych. W tym momencie dały o sobie znać owe podzielone „interesy”, do przywództwa w branży wystartowały rozliczne organizacje. I niemal każda z nich organizowała swój własny Dzień Budowlanych, zazwyczaj każda w innym terminie. Terminy nie mogły się pokrywać, dlatego by zaproszone najwyższe władze państwowe mogły gościć na wszystkich tych uroczystościach. Generalnie, były to spotkania miłe, z udziałem budowlańców młodych i tych już w stanie spoczynku, były ordery i odznaczenia, ale przez odcinanie się od pozostałych, wydawały się również nieco smutne.

Najdłuższą tradycję w obchodach Dni Budowlanych ma Związek Zawodowy „Budowlani” (ZZ Budowlani – ponad 125 lat tradycji!). To ta organizacja najgłośniej wyznaczała co roku termin, zapraszając do udziału i współorganizacji święta innych branżowych partnerów. Nie od razu się to udało, ale z czasem pojawiło się coś na kształt „centralnych” obchodów Dnia Budowlanych. W 2019 roku wspólnie świętowali z ZZ Budowlani: Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych Federacji Stowarzyszeń Naukowo -Technicznych NOT, Izba Projektowania Budowlanego, Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości, Instytut Techniki Budowlanej, Krajowa Rada Spółdzielcza oraz Stowarzyszenie Producentów Betonów. Być może jest to historyczne zestawienie, bo uroczystości centralnych nie będzie już drugi rok z rzędu. 

Dzień Budowlanych 2021

W 2020 roku ZZ Budowlani zrezygnowali z wyznaczania terminu Dnia Budowlanych i poddali się woli Internetu, który na ten dzień wyznaczył 25 września, a świętowaniu przeszkodziła pandemia.

Potwierdziliśmy, że w roku 2021 sytuacja jest identyczna, 25 września - Dniem Budowlanych 2021. Nie zdecydowano się na żadne wydarzenie online, bo też to właśnie spotkania „na żywo” były wyróżnikiem tych obchodów, integrowały się organizacje i pokolenia budowlańców. Co prawda, w całej Polsce będą odbywać się lokalne uroczystości, organizowane przez organizacje i izby branżowe. Ich terminy będą różne, chyba najpóźniej (bo 19 listopada) pod hasłem Dnia Budowlanych odbędzie Śląska Gala Budownictwa organizowana przez Śląską Izbę Budownictwa. Jest jednak wydarzenie, które 25 września znakomicie wpisuje się w centralnie obchodzony Dzień Budowlanych...

W Dniu Budowlanych Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa

To akcja Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB), której pełna nazwa brzmi – Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa. Budowa, eksploatacja, remont Twojego obiektu. W całym kraju 25 września odbędą się konsultacje z inżynierami budownictwa, którzy będą radzić i odpowiadać na pytania inwestorów, właścicieli i użytkowników obiektów. Wszystkie okręgowe oddziały PIIB w 16 województwach zorganizowały w sumie 91 punktów konsultacyjnych (tylko na Mazowszu jest ich 29), w których wielobranżowe zespoły inżynierów budownictwa i innych ekspertów, będą udzielać informacji dotyczące m.in. zakupu działki, procedur związanych z budową domu, wyboru kierownika budowy, materiałów i technologii. To pierwsza taka akcja PIIB, ciekawe czy na stałe wpisze się w jej działania... 

A1 obwodnica Częstochowy
Autor: GDDKiA Budowa obwodnicy Częstochowy, sławna z powodu problemów odcinka autostrady A1

Dzień Budowlanych 2021 z sytuacją branży w tle

Dzień Budowlanych zawsze jest też dniem refleksji o problemach branży. Budownictwo to sektor szczególnie wrażliwy na wszelkie zjawiska koniunkturalne, ale w branży nie było lockdownu z powodu pandemii koronawirusa. Co prawda w 2020 roku nastąpił spadek produkcji budowlanej, ale najnowsze dane GUS nie są pesymistyczne. W sierpniu 2021 (dane z 21 września) produkcja budowlano-montażowa okazała się o 3,2% wyższa niż w lipcu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 10,2%. Inwestycje infrastruktury drogowej, kolejowej czy energetycznej realizowane z funduszy unijnych wydają się mieć stabilny harmonogram (chociaż z mniejszym rozmachem niż wcześniej), gorzej z inwestycjami samorządowymi.

Budownictwo mieszkaniowe idzie na kolejne rekordy w roku 2021. Od stycznia do lipca wydano 200 313 pozwoleń na budowę mieszkań i zgłoszeń ich budowy –  to aż o 35,8% więcej niż w tym samym okresie 2020. Deweloperzy otrzymali pozwolenia na budowę 125,8 tys. mieszkań (wzrost o 41,6% r/r), zaś inwestorzy indywidualni (włącznie ze zgłoszeniami z projektem budowlanym) na 72,2 tys. mieszkań (to więcej o 26,7%). Przez 7 miesięcy 2021 rozpoczęto budowę 170 489 mieszkań, czyli o 40,1% więcej niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 102,7 tys. mieszkań (o 56% więcej), a inwestorzy indywidualni 64,7 tys. (o 20,8% więcej). Koronawirus nie zniknął z naszego życia, ale firmy budowlane i firmy z nimi współpracujące w całym łańcuchu realizacji inwestycji, mają go pod kontrolą.       

  • Koniunktura w budownictwie

Koniunktura w budownictwie w 2020 roku przeszła jednak załamanie. Jej wskaźnik nie opiera się o twarde dane, a subiektywne oceny przedstawicieli firm budowlanych. Wraz z wybuchem pandemii w kwietniu 2020 koniunktura spadła z poziomu -1,9 w marcu na poziom minus 47,1 i od tamtej pory usiłuje odrabiać straty. W styczniu 2021 wskaźnik wyniósł minus 18,7, najwyższy poziom osiągnął w lipcu – minus 4,9, we wrześniu obniżył się do poziomu minus 7,9. 

Na pogorszenie ocen wpływa m.in. wzrost cen materiałów budowlanych i deficyt niektórych z nich, wzrost cen paliw, wysokie koszty zatrudnienia i niepewność co do sytuacji gospodarczej kraju. 

MerXu - platforma e-commerce B2B dla budownictwa

Dzisiaj merXu oferuje blisko 2 miliony produktów dla budownictwa. Wykonawcy z branży budowlanej mogą zaopatrywać się kompleksowo na merXu. Znajdą tu materiały budowlane, chemię, narzędzia, produkty z kategorii elektrotechnicznej, grzewczej czy BHP.

Z kolei sprzedający, producenci i dystrybutorzy mają szansę dotrzeć do nowych klientów na rynkach lokalnych i zagranicznych. MerXu jest obecne dostępne w Polsce, Czechach, Słowacji, Litwie i Estonii. Już wkrótce merXu otworzy się na Rumunie, Węgry i rynek niemiecki.

Obecnie korzystanie z merXu jest bezpłatne dla sprzedających i kupujących.

  • Zarobki i praca w budownictwie

Z informacji zebranych przez GUS wynika (dane za I kwartał 2021), że średnia płaca brutto w budownictwie wyniosła 5374 zł. Co ciekawe, na koniec 2020 roku płaca była wyższa – 5611 zł. Na koniec marca 2021 zatrudnienie w budownictwie wynosiło 420 tys. Pamiętajmy, że dane dotyczą firm budowlanych zatrudniających powyżej 9 osób. Niezmiennie zarobki w budownictwie charakteryzuje duża rozbieżność nie tylko ze względu na stanowiska, ale również ze względu na zróżnicowanie regionalne. Mamy tu też wciąż do czynienia z szarą strefą w zatrudnieniu, jak i z zaniżaniem oficjalnych zarobków i wypłatami „pod stołem” lub w innych pozapłacowych formach wynagradzania.   

Płace w budownictwie wzrosły w 2021 roku chociażby z powodu płacy minimalnej w wysokości 2800 zł  brutto, 18,30 zł/godz. To dla pracodawców niemałe obciążenie i poważna pozycja w kosztach. A będzie jeszcze większe, bo na 2022 rok rząd ustalił płacę minimalną na poziomie 3010 zł brutto, 19,70 zł/godz.   

Niezłe zarobki ma kadra kierownicza, ich zarobki mogą wynosić brutto od ok. 9000 zł dla specjalisty/eksperta, 14 000 dla kierownika i ponad 40 000 dla dyrektora generalnego. Pisaliśmy też o zarobkach szefów największych firm budowlanych, które wynoszą rocznie od kilkuset do kilku milionów złotych.  

Na budowlanym rynku pracy wciąż brakuje specjalistów, a zatem mamy w niektórych zawodach dyktat płacowy (czy jak kto woli – presję). A ile zarabia inżynier budownictwa? Na przykład zarobki inżyniera budownictwa drogowego szacowane są na poziomie 5800 zł. Na najwyższe zarobki wśród kierowników w branży budowlanej mogą liczyć kierownicy kontraktu (projektu) – przeciętne wynagrodzenie to 12 500 zł brutto wg Pracuj.pl. Natomiast przeciętne wynagrodzenie kierownika budowy wynosi 7900-9500 zł.

Płace w budownictwie już nie należą do jednych z najniższych w gospodarce, odrabiają systematycznie wieloletnie zaległości. To jednocześnie udowadnianie, że praca w budownictwie nie jest już zaliczana do tych najgorszych, której podejmują się ci, którzy nie znaleźli jej gdzie indziej. Nie ma to jeszcze odzwierciedlenia w dużym zainteresowaniu młodzieży tą branżą, ale szkoły budowlane  są na dobrej drodze do odrodzenia. 

  • Bankructwa firm budowlanych

Już od 2019 obserwowany był wzrost bankructw firm budowlanych, ale skala tego zjawiska nie była duża, nawet mimo wydłużających się zatorów płatniczych. Rok 2021 przynosi już bardziej niepokojące dane. Jak policzyła firma Coface, od stycznia do czerwca upadłość ogłosiło 109 firm budowlanych, co wobec 51 w tym samym okresie 2020 oznacza wzrost o 114%. To już prawie prawie tyle samo w I półroczu co w latach 2012 – 104 i 2013 – 112, czyli w latach kryzysu w budownictwie gdy zbankrutowało najwięcej firm budowlanych. Niższe wskaźniki bankructw firm budowlanych podaje Euler Hermes – wzrost o 50% wobec I półrocza 2020. Przybywa też bankructw wśród producentów materiałów budowlanych, w I półroczu 2021 było ich 48 wobec 32 rok wcześniej, czyli też nastąpił wzrost o 50%. Rosną koszty pracy i koszty zapewnienia bezpieczeństwa pracowników w czasie pandemii, rosną ceny materiałów budowlanych, zatory płatnicze, pojawiają się sygnały o początkach wojny cenowej na poziomie ofert, co niezbyt dobrze wróży przyszłości firm, które za wszelką cenę chcą wygrać przetarg, a nie stać ich na to. No i są jeszcze budowy, na których wzrosły koszty, a których inwestorzy nie chcą waloryzować. Jest taka możliwość np. w GDDKiA, ale dopiero w nowo podpisywanych umowach na roboty drogowe i tylko w określonych warunkach i dla kontraktów dłuższych niż 12 miesięcy. Jeżeli firmy budowlane nie mają zabezpieczonych środków na przetrwanie trudnych miesięcy, będą w takim otoczeniu gospodarczym podatne na bankructwa.  

prawo budowlane
Autor: http://thinkstockphotos.com/ Po latach uzgodnień, nowelizacja Prawa budowlanego stała się faktem - weszła w życie 19 września 2020
  • Prawo budowlane i nie tylko

Otoczenie prawne dla budownictwa jest ważną kwestią. Od 19 września 2020 obowiązuje znowelizowane Prawo budowlane, które w roku 2021 przechodzi test wdrożeniowy. Od 1 stycznia 2021 weszło w życie całkiem nowe Prawo zamówień publicznych. Wciąż na etapie projektu pozostaje ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która do 2020 była nowelizowana ponad 50 razy. Rok 2021 to również obowiązywanie nowego, bardziej rygorystycznego standardu energetycznego dla budynków w warunkach technicznych. W kwestii Prawa budowanego znowu głośno zrobiło się w maju, gdy rząd ogłosił w Polskim Ładzie umożliwienie budowy domów do 70 m2 bez kierownika i dziennika budowy, według uproszczonych zasad i krótszych terminów z projektem gotowym za symboliczną złotówkę. W rozgorzałej dyskusji – tu inżynierowie budownictwa i architekci stanęli ramię w ramię – chodziło przede wszystkim o to, że takie budowanie niesie za sobą niebezpieczeństwo katastrof budowlanych i chaos urbanistyczny, a takie domy można stawiać na podstawie obowiązujących przepisów. Mimo krytyki środowiska budowlanego ustawa została uchwalona.    

  •  Innowacje w budownictwie

Jednym z elementów konkurencji jest dzisiaj innowacyjność przedsiębiorstw. W porównaniu z innymi krajami Polska nie jest potęgą w tym obszarze, a już na pewno nie kojarzą nam się od razu z innowacjami firmy budowlane. Może dlatego, że jak zwracają uwagę eksperci, zbyt mało wagi przywiązuje się do innowacji w budownictwie w ofertach przetargowych (nie są one premiowane jako kryterium wyboru oferty). Jednak firmy nie rezygnują z poszukiwań nowych, a nawet rewolucyjnych rozwiązań. Z wcześniejszych lat znamy już świecące nawierzchnie z luminoforami (Strabag i Laboratorium TPA), użycie w nawierzchniach mieszanek mineralno-asfaltowych w ilościach większych niż dopuszczone to jest obecnymi przepisami (Budimex z Instytutem Badawczym Dróg i Mostów oraz Politechniką Warszawską). Ciekawy jest beton pochłaniający smog (Skanska i Cementownia Górażdże), w Warszawie testowane są chodniki z tzw. „zielonego betonu”. Rok 2021 jest obfity w kolejne innowacje. Pisaliśmy m.in. o pierwszej elewacji z perowskitami, asfalcie o zapachu kwiatów, starych oponach na polskich drogach, pasach 3D zamiast tradycyjnej zebry ...   

Innowacji z kolei nie chcą już producenci okien, których do nowych rozwiązań przymuszają nowe warunki techniczne. Przypomnijmy, że po zmianach warunków technicznych, od 1 stycznia 2017 współczynnik przenikania ciepła dla okien wynosił 1,1 W/m2K, dla okien dachowych 1,3 W/m2K i dla drzwi 1,5 W/m2K. Kolejne obniżenie tych wymagań, jak wspomnieliśmy wcześniej, nastąpiło 1 stycznia 2021, do odpowiednio następujących parametrów – 0,9, 1,1 i 1,3 W/m2K. Producenci okien dowodzą, że wytwarzane obecnie okna są wystarczająco energooszczędne (w innych krajach przepisy nie są tak restrykcyjne). Kolejne dostosowanie okien do jeszcze niższego współczynnika przenikania ciepła powoduje, że są one cięższe i sporo droższe.

Fasada budynku pokryta półprzezroczystymi ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu
Autor: Skanska Perowskity testowano na fasadzie warszawskiego biurowca Spark. Perowskity to minerały o krystalicznej strukturze. Wykonane z nich ogniwa już dorównują wydajnością ogniwom krzemowym. Panele fotowoltaiczne z perowskitu są elastyczne, supercienkie, lekkie i półprzejrzyste. Ogniwa perowskitowe zachowują wysoką wydajność w produkcji energii, nawet jeśli promienie słońca nie padają na nie pod optymalnym kątem. Oznacza to, że można je stosować praktycznie na każdej powierzchni. Ponieważ są przezroczyste, nawet na oknach

My w każdym bądź razie jesteśmy za innowacjami i zawsze chętnie donosimy o nowych rozwiązaniach. Zresztą, innowacyjne budownictwo (również w obszarze prefabrykacji) wydaje się najskuteczniejszym orężem w walce z konkurencją i niedoskonałym rynkiem pracy.

I taki oto mamy Dzień Budowlanych w roku 2021…

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej