Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego wprowadzona nowelizacją Prawa budowlanego

2022-08-03 10:59
EKOB
Autor: GUNB Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego - GUNB zaproponował makietę systemu

Elektroniczną Książkę Obiektu Budowlanego wprowadziła nowelizacja Prawa budowlanego. 20 lipca 2022 Prezydent podpisał ustawę. Za realizację Elektronicznej Książki Obiektu Budowlanego odpowiada GUNB. Jakie dane o obiekcie budowlanym będą zbierane w EKOB?

Spis treści

  1. Czym będzie Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego?
  2. Jakie dane o budynku będą zbierane w EKOB?
  3. Od kiedy Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego?

Czym będzie Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego?

EKOB to kolejny krok cyfryzacji w budownictwie. Prace nad projektem EKOB ruszyły na początku 2022. Za przygotowanie i zaimplementowanie systemu odpowiada Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. EKOB będzie dostępna w formie aplikacji, w której to będą na bieżąco zbierane wszystkie informacje dotyczące danego budynku. Będą je uzupełniali właściciele i zarządcy nieruchomości.

Jakie dane o budynku będą zbierane w EKOB?

Właściciel budynku lub zarządca nieruchomości będzie uzupełniał EKOB w zakresie:

  • informacji o obiekcie budowlanym,
  • informacji o właścicielach i zarządcach obiektu budowlanego,
  • informacji o przeprowadzanych kontrolach,
  • ekspertyz i opinii technicznych dotyczących obiektu budowlanego,
  • robotach budowlanych związanych z budynkiem po oddaniu do użytkowania,
  • katastrofach budowlanych,
  • decyzjach, postanowieniach, zaświadczeniach i innych dokumentach wydanych przez organy administracji publicznej, dotyczących budynku.

Od kiedy Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego?

Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego została wprowadzona nowelizacją Prawa budowlanego podpisaną prze prezydenta 20 lipca 2022. Nowe przepisy wprowadziły dziennik budowy w postaci elektronicznej (system EDB), książkę obiektu budowlanego w postaci elektronicznej, elektroniczny Centralny Rejestr osób posiadających Uprawnienia Budowlane (system eCRUB) oraz Portal e-Budownictwo.

System Elektronicznej Książki Obiektu Budowlanego zostanie wdrożony z początkiem 2023. Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego jest projektem, który - podobnie jak Elektroniczny Dziennik Budowy - docelowo ma być realizowany w 100 % cyfrowo.

Do 2027 będzie możliwość prowadzenia dokumentu zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Po tej dacie zostanie jedynie elektroniczna wersja EKOB.

opracowanie Marta Balcerowska

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej