Elektroniczny Dziennik Budowy wprowadzony nowelizacją Prawa budowlanego

2022-08-03 10:37
Elektroniczny dziennik budowy
Autor: Getty Images System EDB (Elektroniczny Dziennik Budowy) będzie działał w formie aplikacji

Elektroniczny Dziennik Budowy (EDB) to element projektu cyfryzacji procedur budowlanych. System Elektronicznego Dziennika Budowy został przygotowany w całości w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego i jest alternatywą dla dziennika budowy w wersji papierowej. 20 lipca 2022 Prezydent podpisał nowelizację Prawa budowlanego. Jak dziala EDB?

Elektroniczny Dziennik Budowy (EDB) to kolejna zmiana w ramach cyfryzacji w budownictwie, wprowadzona nowelizacją ustawy Prawo budowlane.

20 lipca 2022 prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

Przypomnijmy, że 1 kwietnia 2021 rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa, którego głównym zamierzeniem jest cyfryzacja procedur budowlanych. Projekt ustawy przewiduje m.in. możliwość prowadzenia dziennika budowy w postaci elektronicznej (system EDB).

Poprzednie przepisy Prawa budowlanego nie przewidywały możliwości prowadzenia dziennika budowy w formie elektronicznej. Z rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy wynikało, że dziennik budowy jest dokumentem papierowym, ma format A-4, ponumerowane strony i jest zabezpieczony przed zdekompletowaniem. Czytaj więcej na ten temat>>

Uruchomienie Elektronicznego Dziennika Budowy wymagało nowelizacji ustawy Prawo budowlane. Po podpisie Prezydenta ustawa weszła w życie.

Spis treści

  1. Kto będzie miał dostęp do elektronicznego dziennika budowy?
  2. Gdzie będzie dostępny Elektroniczny Dziennik Budowy?
  3. Procedura dodawania wpisów w EDB
  4. Czy Elektroniczny Dziennik Budowy zastąpi papierowy w 100%?

Kto będzie miał dostęp do elektronicznego dziennika budowy?

Osobą odpowiedzialną za udostępnianie dziennika budowy innym uczestnikom procesu budowlanego będzie inwestor, gdyż to on jest odpowiedzialny za przeprowadzenie procesu inwestycyjnego. Dlatego też, ma on mieć możliwość pozbawiania uczestników procesu dostępu do dziennika budowy prowadzonego w postaci elektronicznej. Jednak tylko w przypadku, gdy taki zabieg nie będzie utrudniał lub uniemożliwiał im wykonywanie praw czy obowiązków wynikających z przepisów. Również kierownik budowy będzie mógł udostępniać elektroniczny dziennik m.in. organom uprawnionym do kontroli na terenie budowy.

Prawo dostępu do Elektronicznego Dziennika Budowy, jeżeli chodzi o przeglądanie wpisów, będą miały:

  • organy administracji architektoniczno-budowlanej,
  • inspektor nadzoru budowlanego,
  • inne organy uprawnione do kontroli przestrzegania przepisów na terenie budowy.

Gdzie będzie dostępny Elektroniczny Dziennik Budowy?

Elektroniczny Dziennik Budowy ma być udostępniony w systemie EDB na stronie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w BIP. Będzie go można odnaleźć na stronie po indywidualnym numerze dziennika budowy. 

System będzie można uruchomić bez żadnego specjalistycznego sprzętu i nawet bez stałego dostępu do internetu. Użytkownicy będą mogli korzystać z EDB bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania na swoich komputerach. Z aplikacji będzie można korzystać po uruchomieniu standardowej przeglądarki internetowej. Obsługa systemu - prosta i intuicyjna - będzie także możliwa za pomocą smartfonu, czy tabletu. Aplikacja mobilna EDB dostępna będzie na większości urządzeniach mobilnych, zarówno tych z systemem Android, jak i iOS (czyli na iPhone’y i iPady).

Ważne

Inwestorzy, którzy będą prowadzić Elektroniczny Dziennik Budowy, przy oddawaniu obiektu budowlanego do użytkowania będą musieli podać tylko indywidualny numer elektronicznego dziennika budowy.

Procedura dodawania wpisów w EDB

Zdalny wpis w Elektronicznym Dzienniku Budowy będzie mógł zrobić każdy uprawniony członek procesu inwestycyjnego. Będzie to możliwe poprzez wejście na wskazaną stronę internetową, zarejestrowanie się w systemie EDB, czyli utworzenie konta uczestnika procesu inwestycyjnego. Jeżeli te warunki zostaną spełnione, po wprowadzeniu hasła, będzie możliwe zdalne dodawanie wpisów w EDB.

Czy Elektroniczny Dziennik Budowy zastąpi papierowy w 100%?

Póki co, nie. Inwestor ma mieć możliwość wyboru sposobu prowadzenia dziennika budowy, pomiędzy tym w postaci papierowej i w systemie EDB. Dziennik budowy w postaci papierowej będzie można kontynuować w postaci elektronicznej, a dziennik budowy prowadzony w systemie EDB może być kontynuowany wyłącznie w postaci elektronicznej. W uproszczeniu, jeśli inwestor zdecyduje się na elektroniczną wersję dziennika, nie może już z niej zrezygnować i prowadzić dziennika w wersji papierowej. Nowelizacja ustawy nie przewiduje zmian, jeśli chodzi o zakres wpisów do dziennika budowy w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej