Dopłaty do drewna - dla kogo 1000 zł. Jak otrzymać dopłatę do drewna? Kiedy wniosek?

2022-09-09 13:42
Dopłaty do drewna
Autor: Gettyimages Dopłaty do drewna w wysokości 1000 zł to pomysł rządzących na trudną sytuację na rynku paliw, kryzys gospodarczy i stale rosnące ceny, a dodatkowo zbliżający się sezon grzewczy

Dopłaty do drewna w wysokości 1000 zł otrzyma każdy, kto ogrzewa dom kotłem na paliwo stałe, kominkiem, kozą, ogrzewaczem powietrza, trzonem kuchennym, piecokuchnią albo piecem kaflowym opalanym drewnem kawałkowym. Dopłata do drewna będzie jednorazowym wsparciem. 7 września Senat poparł ustawę z poprawkami, teraz znów wróciła do Sejmu. Wyjaśniamy, jak otrzymać dopłaty do drewna. Czy jednorazowa zapomoga w wysokości 1000 zł może stanowić realną pomocą dla gospodarstw? 7 września Senat poparł ustawę z poprawkami

Spis treści

  1. Dopłaty do drewna ze względu na rekordowe ceny drewna
  2. Kiedy ruszą dopłaty do drewna? Od kiedy wniosek?
  3. Kto dostanie dopłatę do drewna 1000 zł?
  4. Jak otrzymać dopłaty do drewna?

Według CEEB w Polsce swoje domy drewnem ogrzewa prawie 2 miliony gospodarstw. Drewno jest znacznie bezpieczniejszym i lepszym dla środowiska wyborem niż węgiel.

Dopłaty do drewna ze względu na rekordowe ceny drewna

Trudna sytuacja na rynku paliw, kryzys gospodarczy i stale rosnące ceny, a dodatkowo zbliżający się sezon grzewczy niejako wymusiły na rządzących wprowadzenie dopłat również na inne źródła ciepła – między innymi drewno.

Czytaj więcej: Dopłaty do ogrzewania 2022 - dla kogo ile dofinansowania do ogrzewania?

Ceny zakupu tego surowca biją rekordy, mimo że Polska produkuje go bardzo dużo. Jego znaczna większość sprzedawana jest poza nasze granice. Sytuacja na świecie, inflacja, a także nowe zasady sprzedaży przez Lasy Państwowe sprawiły, że za surowiec ten musimy zapłacić jeszcze więcej, niż w zeszłym roku, kiedy to jego ceny wydawały się osiągnąć apogeum.

Choć ceny drewna opałowego rosną z miesiąca na miesiąc, to trzeba wiedzieć, że jest to obecnie i tak najtańszy surowiec opałowy. Szacuje się, że w składach drewna i lasach prywatnych ceny poszły w górę o 100% i więcej.

Obecnie za m³ drewna na opal trzeba zapłacić średnio 400-500 zł. Mocno wzrosły także cena drewna kominkowego - do nawet 500-600 zł/m³.

Więcej o cenach drewna przeczytasz tu: Ceny drewna opałowego 2022

Kiedy ruszą dopłaty do drewna? Od kiedy wniosek?

2 września 2022 ustawę o wsparciu odbiorców ciepła przyjął Sejm. Senat poparł ustawę z poprawkami, teraz znów wróciła do Sejmu. Jak tylko ustawa zostanie podpisana, mogłaby trafić do podpisu prezydenta. Prawdopodobnie jeszcze we wrześniu, najpóźniej w październiku prezydent podpisze dokument. Ustawa wejdzie w życie następnego dnia po podpisaniu jej przez prezydenta i automatycznie ruszy przyjmowanie wniosków o dodatek do drewna, a także innych paliw.

Wniosek musimy dostarczyć do urzędu gminy lub złożyć przez internet zamieszkania do 30 listopada 2022. Gmina ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i wypłatę pieniędzy.

Kto dostanie dopłatę do drewna 1000 zł?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. O jednorazowy dodatek w wysokości 1000 zł starać się może gospodarstwo domowe, niezależnie od dochodów, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy zasilane drewnem kawałkowym.

Ministerstwo Środowiska i Klimatu szacuje, że dopłaty do drewna w wysokości 1000 zł otrzyma 530 000 gospodarstw.

Jak otrzymać dopłaty do drewna?

1000 zł dopłaty do drewna dostaniemy jednorazowo. Aby otrzymać dopłatę musimy złożyć potwierdzenie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Więcej o deklaracji CEEB: Nie złożyłeś deklaracji CEEB, nie dostaniesz dopłaty do drewna

Zdaniem eksperta
Wojciech Perek, ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kominki i Piece

Naszym zdaniem rynek urządzeń grzewczych i źródeł energii powinien regulować się sam. Użytkownicy wybierają wtedy technologię, która jest korzystna z ekonomicznego punktu widzenia i zapewnia bezpieczeństwo energetyczne. Jeśli natomiast Państwo z powodu kryzysu energetycznego, z jakim mamy lub wkrótce będziemy mieć do czynienia, decyduje się na wsparcie, to powinno być ono co najmniej jednakowe dla każdego. Jednakowe w tym sensie, że powinno pozwalać osobom korzystającym z różnych źródeł energii na zakup jednakowej ilość kWh energii pod postacią dowolnego nośnika: węgla, drewna, gazu, oleju opałowego itp.

Na pewno niedopuszczalna jest sytuacja taka, jak w przypadku stawek podatku VAT, gdzie paliwa kopalne korzystają z obniżonej stawki VAT, podczas gdy drewno, które jest odnawianym źródłem energii, jest objęte pełną stawką VAT 23% .

Autor: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece, prowadzące kampanię „Drewno-Pozytywna Energia”

Listen to "Były wicepremier wprost: Rezygnacja z rosyjskiego węgla z dnia na dzień była błędem [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej