Ceny drewna opałowego 2022 wyższe o ponad 100%! Ile kosztuje m3 drewna opałowego w Lasach Państwowych?

2022-09-07 7:07

Ceny drewna opałowego 2022 utrzymują się na wysokim poziomie. W tej chwili cena drewna opałowego za m³ jest ponad 100% wyższa niż rok temu. Aby kupić drewno na opał w Lasach Państwowych, które jest najtańsze, trzeba zapisać się w kolejkę. 2 września rząd przyjął ustawę o dopłatach do drewna. Jakie są aktualne ceny drewna opałowego za m³? Jak kupić najtańsze drewno prosto z lasu?

Spis treści

 1. Ceny drewna opałowego - sierpień 2022
 2. Ceny drewna opałowego za m³ w Lasach Państwowych
 3. Dopłaty do drewna opałowego
 4. Jak kupić drewno na opał w Lasach Państwowych?
 5. Dlaczego ceny drewna opałowego rosną?
 6. Ogrzewanie drewnem wciąż popularne
 7. Czy będzie zerowy VAT na drewno opałowe?

Ceny drewna opałowego - sierpień 2022

Choć ceny drewna opałowego i tak rosną już od zeszłego roku, to trzeba wiedzieć, że jest to obecnie i tak najtańszy surowiec opałowy. Szacuje się, że w składach drewna i lasach prywatnych ceny poszły w górę o 100% i więcej. Obecnie za m³ drewna na opal trzeba zapłacić średnio 400-500 zł. Mocno wzrosły także cena drewna kominkowego - do nawet 500-600 zł/m³. Dlatego też drewno coraz częściej poszukiwane jest w Lasach Państwowych - tam można je kupić najtaniej.

Ceny drewna opałowego za m³ w Lasach Państwowych

Ceny drewna opalowego w lasach są zróżnicowane, w zależności od nadleśnictwa i gatunku drewna. Np. Nadleśnictwo Oleśnica oferuje drewno sosnowe w cenie 290 za m³, drewno bukowe za 210 zł za kubik. Najtańsza jest tzw. gałęziówka (M2) - kupimy ją w nadleśnictwie za 12 zł za m³.

W Nadleśnictwie Gdańsk aktualna cena drewna opałowego iglastego to ok. 200 zł za m³, drewna liściastego - 230-260 zł/m³. Drewno małowymiarowe, drobnica czyli popularny chrust kosztuje 50-100 zł.

Ceny drewna opałowego za m³ w innych nadleśnictwach (w zależności od gatunku drewna):

 • Nadleśnictwo Wieluń: 86,10-209,10 zł, średnio 147,60 zł

 • Nadleśnictwo Sieraków: 121,77-216,48, średnio 169,12 zł

 • Nadleśnictwo Pruszków: 135,30-193,11, średnio 164,20 zł

 • Nadleśnictwo Runowo: 123-147,60, średnio 135,30 zł

Rafał Zubkowicz z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych podał w radiu TOK FM, że średnia cena gałęziówki to 30-40 zł.  Jak podkreślił, jest to cena samego drewna. Do tego należy doliczyć transport, koszty pracy włożone w jego zebranie, pocięcie, rozładunek itp. Dodał również, że obecnie zebrane i kupione w ten sposób drewno wymaga wysuszenia i tak naprawdę będzie się nadawało na opał dopiero w przyszłym sezonie grzewczym.

Ponieważ drewno opałowe cieszy się tak dużym zainteresowaniem, znacznie większym niż w latach ubiegłych, nadleśnictwa wprowadzają limity na jego zakup. Np. w Oleśnicy jednej osobie przysługuje kupno 1,2 m³ drewna na opał, w Nadleśnictwie Gdańsk jest to do 10 m³ na osobę.

Dopłaty do drewna opałowego

2 września Sejm przegłosował ustawę o dopłatach do innych źródeł ogrzewania niż węgiel. Każde gospodarstwo domowe, które ma piec na węgiel i jest zarejestrowane w CEEB, będzie mogło otrzymać 3000 zł. Nie będzie stosowane kryterium dochodowe. Wsparcie ma objąć także drewno.

Wysokość dopłat dla korzystających z pelletu, oleju opałowego, drewna i gazu LPG wyniesie:

 • dopłaty do pelletu - 3000 zł;
 • dopłaty do oleju opałowego - 2000 zł;
 • dopłaty do drewna kawałkowego - 1000 zł;
 • dopłaty do gazu LPG - 500 zł.

Ustawa trafi teraz do Senatu. Zgodnie z prawem przedstawiciele izby wyższej mają 30 dni na odniesienie się do dokumentu. Wiadomo jednak, że rząd w tej sprawie powinien spieszyć. W każdej chwili może się zacząć sezon grzewczy. Więcej do dodatku do drewna i zasadach wypłat piszemy:

Czym jest drewno opałowe?

Drewno opałowe to inaczej drewno małowymiarowe, wykorzystywana jako źródło ciepła w budynkach. Za drewno opałowe przyjmuje się każde drewno, którego średnica jest cieńsza niż 7 cm.

Jak kupić drewno na opał w Lasach Państwowych?

Pamiętajmy, nie jest tak, że każdy może wejść do lasu i zapakować sobie trochę konarów, np. na taczkę. Zbiórka nawet chrustu bez zgody leśniczego jest kradzieżą. Grozi za to mandat. Straż leśna może też skierować do sądu wniosek o ukaranie osoby zbierającej gałęzie bez pozwolenia.

Aby kupić drewno na opał, należy zgłosić się do leśniczego danego regionu. Wskaże on obszar, z którego można zebrać gałęzie (zbierać można tylko drewno leżące, nie można łamać gałęzi rosnących drzew). Drewno należy zebrać w odpowiedni stos, aby leśniczy mógł zmierzyć jego objętość w metrach przestrzennych), a następnie wycenić. Warto wiedzieć, że drewno opałowe najczęściej dostępne jest w lesie w tych miejscach, gdzie pozyskuje się je do innych celów, m.in. do tartaków. 

I jak w ostatnich latach nie było dużego zainteresowania tą formą zakupu drewna na opał, teraz w nadleśnictwach tworzą się listy kolejkowe chętnych do zbierania i kupna drewna opałowego bezpośrednio z lasu. Jeszcze w zeszłym roku leśnicy odbierali od nabywców po kilka telefonów tygodniowo tuż przed samym sezonem grzewczym. Teraz telefony urywają się już od kilku miesięcy.

Dlaczego ceny drewna opałowego rosną?

Ceny drewna opałowego stale rosną. Podwyżka wynika głównie z rosnących kosztów, które muszą ponieść obecnie przedsiębiorcy. Ceny drewna poszybowały również ze względu na rosnące ceny węgla i jego brak na rynku. Także brak importu surowca z innych krajów jak Białoruś, Rosja czy Słowacja wpłynęła na obecne koszty drewna opałowego. Do czynników rosnących cen należy również dodać zablokowaną przez dyrektywny unijne wycinkę lasów. Drewno opałowe jest dostępne, ale warto podkreślić, że w ostatnim czasie obserwujemy jego zwiększony popyt, a dostępna ilość jest taka sama jak w latach poprzednich. To naturalne, że w takiej sytuacji ceny drewna opałowego będą nadal rosnąć – mówi Konrad Jaskulski, zielonekominkowe.pl, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Kominki i Piece”.

Ogrzewanie drewnem wciąż popularne

Z ostatnich danych GUS wynika, że w strukturze zużycia energii w gospodarstwach domowych w Polsce największe znaczenie mają paliwa stałe, głównie węgiel (co jest wyjątkiem w Unii Europejskiej), ale także drewno opałowe. Są one najczęściej wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń (przez 45,4% gospodarstw domowych), także do ogrzewania wody (25,6% gospodarstw domowych). Drewno opałowe spalane jest zazwyczaj w tych samych kotłach i piecach co węgiel, jednocześnie z węglem lub zamiennie.

Drewnem opałowym pali ponad 40% polskich gospodarstw (dane CEEB z 2021/2022), mimo promowania paliw kopalnych jak gaz czy energia elektryczna, która w naszych warunkach powstaje głównie ze spalania paliw kopalnych. Zwolennicy palenia tym rodzajem OZE podkreślają, że zapewnia ono bezpieczeństwo energetyczne, zwłaszcza dla uboższych obywateli, w czasach drastycznych podwyżek cen innych nośników energii: gazu, prądu, węgla i pelletu.

Czy będzie zerowy VAT na drewno opałowe?

W związku z rosnącymi cenami drewna opałowego i chęci zwiększenia jego udziału w miksie energetycznym Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Kominki i Piece” wystosowało petycję do Rządu RP w sprawie obniżenia stawki VAT. Drewno opałowe jest objęte podatkiem VAT w wysokości 23% (PKWiU 02.20.14.0 i 02.20.15.0) i stanowi najdrożej opodatkowane paliwo, które pochodzi z zasobów naturalnych. Zerowa stawka VAT na drewno opałowe ma być ulgą w czasach niepewności energetycznej i wysokich cen innych nośników energii.

- Promowanie paliw kopalnych, przy jednoczesnej dyskryminacji odnawialnego źródła energii jakim jest drewno opałowe, narusza zasadę sprawiedliwości społecznej i uczciwego traktowania obywateli. Drewno opałowe stanowi koło ratunkowe, szczególnie dla najuboższych obywateli, dla których jest jedyną osiągalną alternatywą. Jest też źródłem energii, bez którego polityka UE dotycząca OZE, nie ma szans sobie poradzić, nawet w dłuższej perspektywie – dodaje Piotr Batura, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Kominki i Piece” - Petycja w sprawie zmniejszenia  podatku VAT na drewno opałowe ma również na celu przyczynić się do promowania go jako odnawialnego źródła energii.

Apel w sprawie zerowej stawki VAT na drewno opałowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej