Ciepło systemowe mocno zdrożeje w 2022. Rachunki za ogrzewanie będą dużo wyższe. Dlaczego?

2022-05-12 13:21
Ciepłownia Kawęczyn
Autor: PGNiG TERMIKA Ciepłownia Kawęczyn dostarcza sezonowo ciepło systemowe warszawianom, gdy temperatura spada poniżej -1 stopni Celsjusza

Z cie­pła syste­mowego - czyli podgrzanej w elek­tro­cie­płow­niach lub cie­płow­niach wody, która trafia do instalacji wodnych i centralnego ogrzewania - korzysta ponad 15 mln Pola­ków. Jeżeli ktoś uważnie śledzi stawki za ciepło systemowe w swoich rachunkach, to zauważył wzrost opłat już w roku 2021, a w 2022 będzie dużo drożej. Dowiedz się jakie są powody wzrostu opłat za ogrzewanie systemowe.

Spis treści

  1. Czym jest ciepło systemowe?
  2. Ciepło systemowe - rachunki za ogrzewanie będą dużo droższe
  3. Ciepło systemowe ujęte w tarczy antyinflacyjnej  

Czym jest ciepło systemowe?

Zacznijmy może od tego czym jest ciepło systemowe? Znaczna część ciepła, wykorzystywanego w budynkach wielorodzinnych przede wszystkim do ogrzewania oraz jako ciepła woda użytkowa pochodzi z miejskich systemów ciepłowniczych. Ciepło systemowe nie jest najtańszą opcją, ale na pewno najwygodniejszą dla użytkownika.

Miejskie sieci ciepłownicze zasilane są z kotłowni, ciepłowni czy elektrociepłowni. Obecnie coraz częściej produkcja ciepła odbywa się w procesie kogeneracji (choć ciągle głównie ze spalania węgla), czyli jednocześnie z produkcją energii elektrycznej, co pozwala zmniejszyć zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla. Takie wymagania stawia Unia Europejska. Do niedawna to właśnie wzrost kosztów uprawnień do emisji CO2 był podawany jako główna przyczyna wzrostu cen ciepła systemowego. Aktualnie jest więcej powodów. Chodzi głównie o rekordowe wzrosty cen paliw.

Ciepło systemowe - rachunki za ogrzewanie będą dużo droższe

Niestety, zdaniem ekspertów koszty ogrzewania mieszkań będą rosły. Powodem jest nie tylko wzrost cen gazu i energii, ale przede wszyskim rekordowy wzrost cen węgla i...jego brak.

Ceny węgla nigdy nie były tak wysokie jak teraz. To przede wszystkim efekt odcięcia importu z Rosji. Ceny są wyższe w porównaniu do ubiegłego roku o ponad 100%. Za tonę ekogroszku trzeba zapłacić nawet 3 tys. zł. Mimo tak wysokich cen, węgiel sprzedawany jest na pniu. Sprzedawcy węgla alarmują, że w Polsce zabraknie 11 mln ton tego surowca i będzie jeszcze droższy. Czytaj więcej na ten temat>>

Czytaj też:

Przedsiębiorstwa wytwarzają w naszym kraju ciepło głównie ze spalania węgla, jeszcze dzisiaj ponad 70% ciepła systemowego wytwarzane jest z węgla kamiennego, a większość systemów ciepłowniczych nie może być uznana za systemy efektywne energetycznie. W czerwcu 2021 uprawnienia do emisji CO2 kosztowały około 245 zł (55 euro/t), a w 2030 mogą nawet przekroczyć 80 euro. To są koszty, które przedsiębiorstwa energetyczne (wraz z wysokimi kosztami za węgiel, energię i kosztami dystrybucji ciepłej wody) wrzucą w nasze rachunki za ciepło systemowe.

Ciepło systemowe ujęte w tarczy antyinflacyjnej  

Przypomnijmy, że 30 listopada rząd przyjął tarczę antyinflacyjną, czyli pakiet rozwiązań mających na celu złagodzenie skutków inflacji. W założeniach tarczy antyinflacyjnej jest m.in. obniżkę cen paliw, niższy VAT na gaz ziemny i energię elektryczną oraz specjalny dodatek osłonowy dla rodzin. Rząd zdecydował się również na obniżenie VAT na ciepło systemowe na ciepło z 23% do 8%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej