Ceny ekogroszku biją rekordy. Tona kosztuje już 3000 zł, a może być drożej

2022-05-12 13:52

Ceny ekogroszku w 2022 są coraz wyższe. Za tonę ekogroszku w workach płaci się już nawet 3000 zł. Prognozy odnośnie cen ekogroszku na kolejne miesiące nie są optymistyczne. Mało tego, ekogroszku brakuje na rynku. Sklepy internetowe kopalni zawieszają często sprzedaż węgla lub reglamentują towar. A przecież sezon grzewczy za nami. Jakie są aktualne ceny ekogroszku w kopalniach i składach?

Spis treści

  1. Ekogoszek - cena za tonę w 2021
  2. Cena ekogroszku za tonę w 2022 dobija do 3000 zł
  3. Ekogroszku brakuje, mimo szalejących cen

Ekogoszek - cena za tonę w 2021

Ekogroszek drożał już w zeszłym roku. Ceny ekogroszku wzrosły skokowo zwłaszcza jesienią, nawet o kilkaset złotych. Szacuje się, że w sumie 100%. Potrafił drożeć z dnia nadzień. Tona ekogroszku kosztowała w ciągu roku w granicach 800 zł, pod koniec roku było to już 1500-1600 zł. Sezon grzewczy 2021/22 to dla przeciętnego gospodarstwa domowego był wydatkiem rzędu 6000-7000 zł

Przewidywano, że już we wrześniu cena ekogroszku poszybuje i mogą być problemy z jego kupnem. Wzrost cen ekogroszku spowodowany był m.in. wprowadzeniem surowszych norm jakościowych i wymaganej wyższej kaloryczności dla tego popularnego opału. 

Cena ekogroszku za tonę w 2022 dobija do 3000 zł

Rok 2022 przyniósł diametralną zmianę sytuacji geopolitycznej. Wojna w Ukrainie wywołała gwałtowny wzrost cen węgla energetycznego na rynkach światowych. Ceny węgla także w Polsce nigdy nie były tak wysokie.

Z naszych danych wynika, że jeszcze na początku 2022 ekogroszek można było kupić za 1500-1600 zł czy 1000-1100 zł/t (ceny hurtowe). W kwietniu ceny ekogroszku w 32 województwach sprawdził Polski Alarmu Smogowy. Oszacowano, że cena dobrej jakości ekogroszku wyniosła minimalnie 1550 zł za tonę, a maksymalnie 2500 zł. Średnio było to 1980 zł.

W maju te ceny ekogroszku są już nieaktualne. W tej chwili za ekogroszek w workach trzeba zapłacić już średnio 3000 zł. W hurtowniach opału cena detaliczna ekogroszku workowanego przekracza już nawet 3000 zł. Ceny za tonę ekogroszku wzrosły nawet o 1000 zł w porównaniu z kwietniem br. Ceny te dotyczą ekogroszku I klasy czy premium. Co ciekawe, ekogroszek niższej jakości, a więc i nieco tańszy jest najczęściej niedostępny na rynku. Jeśli pojawia się w sklepie, momentalnie jest sprzedawany.

Ekogroszku brakuje, mimo szalejących cen

Zaglądając do hurtowni opałowych, składów węgla, sklepów kopalni, ekogroszku po prostu nie ma. Komunikaty "chwilowy brak towaru, towar niedostępny" są powszechne. Przykładowo, w sklepach Polskiej Grupy Górniczej (PGG), Tauron, Energo nie ma ekogroszku nawet tego, którego cena przekracza 3000 zł. W granicach 3000 zł oscylują ceny ekogroszku także na allegro czy olx.

Aby kupić ekogroszek, trzeba go tak naprawdę upolować. Towar w ograniczonej ilości pojawia się w sprzedaży np. o określonej godzinie i sprzedaje się na pniu. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie zakupem ekogroszku, niektóre sklepy wprowadzają ograniczenia ilościowe w ramach jednego zamówienia, np. tylko 2 palety (2 tony) z dostawą kuriera i 4 palety z odbiorem własnym. Na stronach niektórych sklepów widnieją informacje, że sprzedaż została wstrzymana. 

Ta sytuacja nie napawa optymizmem, zwłaszcza że sezon grzewczy praktycznie się skończył, a do następnego jest jeszcze kilka miesięcy. Czy węgiel wykupowany jest z obawy, że w przyszłym sezonie grzewczym może go zabraknąć? Czy z obawy przed dalszymi podwyżkami cen? Wszystko na to wskazuje, że może być to jedno i drugie.

Paweł Wiśniewski

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej