Ceny węgla 2023 - ile aktualnie płaci się za tonę węgla w składach, ile w kopalni?

2023-01-23 15:07
Ceny węgla 2022 2023
Autor: getty images Ceny węgla 2022 wreszcie spadają - taką informację przekazał wiceminister aktywów Karol Rabenda

Ceny węgla w 2023 spadają! To dobra wiadomość, bo cena tony węgla w Polsce wzrosła w przeciągu roku z 800-1000 zł za tonę do 3000-4000 zł - tyle średnio pod koniec 2022 kosztował w składach ekogroszek, węgiel orzech czy groszek. Jakie są aktualne ceny węgla?

Spis treści

  1. Aktualne ceny węgla w Polsce
  2. Aktualne ceny węgla w składach
  3. Ceny węgla na świecie - notowania ARA
  4. Ceny węgla w sklepie PGG

Dystrybucja węgla przez gminy i pośredniczące podmioty węglowe - w ramach ustawy o zakupie preferencyjnym - spowodowała istotne obniżenie cen oferowanych na rynku przez podmioty prywatne z 4-3,5 tys. zł za tonę do ok. 2000 za tonę. Dziś węgiel jest dostępny w przyzwoitych cenach dla każdego w całej Polsce. Dostawy surowca do gmin będą realizowane do końca sezonu grzewczego – zgodnie z zapotrzebowaniem - podsumował premier Mateusz Morawiecki na Komitecie węglowym w Toruniu 19 stycznia 2023.

Aktualne ceny węgla w Polsce

Przypomnijmy, że od 2021 węgiel podrożał nawet o 400%, z poziomu 800-1000 zł za tonę do 3000-4000 zł i więcej. Już od połowy 2022 roku ceny ekogroszku podskoczyły do średnio 3000 zł za tonę. Ponadto dostępność węgla opałowego była obecnie mocno ograniczona. A przeciętny dom potrzebuje na zimę 3 do 5 ton węgla.

Pod sam koniec 2022 i na początku 2023 ceny węgla zaczęły spadać.

Aktualne ceny węgla w składach

- W ciągu kilku tygodni ceny węgla w prywatnych składach spadły z ponad 3500 zł za tonę do poziomu cen, po których węgiel oferują samorządy, czyli 2000 zł za tonę - poinformował 10 stycznia wiceminister aktywów Karol Rabenda. Interwencja rządu na rynku była skuteczna. Skończyła się pewnego rodzaju spekulacja cenowa (...) wywołana zbyt małą podażą - dodał.

Karol Rabenda zaznaczył, że spółki Skarbu Państwa sprowadziły już 14 mln ton węgla, dzięki czemu zabezpieczono w to paliwo nie tylko gospodarstwa domowe, ale też energetykę i ciepłownictwo.

"To jest chyba rekordowa ilość, biorąc pod uwagę wydolność polskich portów. Zabezpieczyliśmy dzięki temu węgiel - nie tylko ten, o którym najwięcej się mówi, czyli węgiel dla gospodarstw domowych, ale w dużej części energetykę, ciepłownictwo, mniejsze przedsiębiorstwa (...) oraz np. instytucje publiczne, takie jak szkoły w mniejszych miejscowościach" - poinformował Rabenda.

Wiceminister dodał, że udało się zlikwidować "lukę węglową" istniejącą w Polsce od wielu lat i wypełnianą przez podmioty prywatne. Odwróciliśmy kierunki dostaw ze wschodu na inne - podkreślił Rabenda.

- W wyniku sankcji, ale i innych działań rządu i spółek Skarbu Państwa, w 100% uniezależniliśmy Polskę od węgla rosyjskiego - zaznaczył.

Ceny węgla na świecie - notowania ARA

Według aktualnego wskaźnika cen, 13 stycznia 2023, w europejskich portach ARA za tonę węgla płaci się około 173 dolarów, czyli ok. 750 zł.

Ceny węgla w sklepie PGG

W sklepie internetowym dla klientów indywidualnych Polskiej Grupy Górniczej - największego polskiego producenta węgla - oferowane są różne odmiany węgla i ekogroszku, a także miał. Ceny węgla są tu dość atrakcyjne.

Ceny węgla ze strony e-sklepu PGG 13 stycznia 2023:

  • Pieklorz, Karlik Ekogroszek workowany - 1770 zł, tona
  • Pieklorz, Karlik Ekogroszek luz - 1520,00 zł/ tona
  • Greenpal Ekomiał - 1335 zł/tona
  • Orzech, Groszek - 1420 zł/tona.

W 2022 w sklepie internetowym PGG złożono prawie pół miliona zamówień na ok. 1,5 miliona ton węgla i miałów węglowych - wynika z informacji spółki.

W ubiegłym roku, przed uruchomieniem programu preferencyjnej sprzedaży węgla przez samorządy, sklep internetowy PGG był głównym kanałem dystrybucji węgla opałowego dla gospodarstw domowych - stąd rekordowy rok pod względem sprzedaży węgla dla e-sklepu PGG.

Trzeba dodać, że od połowy listopada 2022 sklep PGG prowadzi sprzedaż węgla tylko konfekcjonowanego oraz miału. Spółka podaje, że spowodowane jest to przekierowaniem węgla ze sklepu internetowego na potrzeby dystrybucji węgla przez samorządy.

Sesje zakupowe w sklepie internetowym PGG przewidziane są codziennie w godzinach od 16.00 do 17.00. Jeśli towar będzie nadal dostępny, kolejna sesja zakupowa może się rozpocząć o godzinie 18.00. Miały wystawiane są w sklepie w poniedziałki, środy i piątki, a węgiel konfekcjonowany we wtorki i czwartki.

MaB

Co dalej z inflacją w Polsce?

Włącz podcast i dowiedz się, na jakim poziomie może się zatrzymać.

Listen to "Tak źle było ostatnio w 1997 r. Co dalej z inflacją?" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej