Branża drzewna w dużych kłopotach. Zabraknie drewna dla budownictwa i meblarstwa?

2024-02-26 17:06
wyrąb drewna
Autor: Getty Images/abadonian Branża drzewna w Polsce boryka się dziś z licznymi problemami.

Branża drzewna coraz głośniej domaga się od rządu działań, które poprawiłyby pogarszającą się sytuację przedsiębiorstw. Splot kilku negatywnych zjawisk sprawił, że wielu firmom grozi niewypłacalność. Za największy problem branża uznaje rządowe ograniczenia w pozyskiwaniu drewna z lasów.

Szkoła Budowania lekcja 6 - Drzwi, Bramy, Okna

Spis treści

  1. Branża drzewna w coraz większych tarapatach, m.in. przez ograniczenie wycinki drzew
  2. Problemów jest więcej. Coraz trudniej sprzedawać drewno na Zachód
  3. Branży meblarskiej zabraknie drewna? A co z branżą budowlaną?

Branża drzewna w coraz większych tarapatach, m.in. przez ograniczenie wycinki drzew

O wyjątkowo trudnej sytuacji w branży drzewnej mówi się od kilku miesięcy coraz głośniej. Pod koniec lutego Piotr Poziomski z Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego alarmował, że część firm nie może prowadzić działalności, a banki przestają traktować takie przedsiębiorstwa jak wiarygodnych partnerów. Banki obawiają się bowiem, że branża drzewna straci dostęp do surowca, który stanowi podstawę ich działalności.

Przypomnijmy, że 8 stycznia 2024 r. rząd na pół roku wstrzymał lub ograniczył wycinkę drzew na 10 obszarach Polski. Decyzja ta zaskoczyła branżę, która nagle została bez możliwości realizacji już przyjętych zamówień. Ograniczenie jest elementem rządowego planu docelowego wyłączenia z pozyskiwania drewna 20% lasów w Polsce (m.in. z przyczyn ekologicznych).

– 20 proc. najcenniejszych obszarów leśnych zostanie wyłączone z wycinki, eksport nieprzetworzonego drewna zostanie ograniczony, a drewno będzie służyć przede wszystkim polskim przedsiębiorcom. Wprowadzimy zakaz spalania drewna w energetyce zawodowej. Ustanowimy społeczny nadzór nad lasami oraz wdrożymy program odnowy bagien i torfowisk. W porozumieniu z lokalnymi społecznościami zwiększymy powierzchnię parków narodowych – można przeczytać w umowie koalicyjnej przedstawicieli nowego rządu.

Problemów jest więcej. Coraz trudniej sprzedawać drewno na Zachód

Nieoczekiwane ograniczenie wycinki drzew zaskoczyło branżę drzewną i utrudniło firmom funkcjonowanie, jednak to tylko jeden z wielu problemów. Ostatni rok przyniósł silne załamanie zachodnioeuropejskich rynków zbytu, przez co popyt na drewno i wyroby drewniane spadł. Handel z Zachodem blokują też problemy z certyfikacją polskiego drewna, nad rozwiązaniem których pracuje obecnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Branża wskazuje też jednak wiele innych problemów takich jak:

  • trudności w konkurowaniu z zagranicznymi firmami na rynkach zachodnich z powodu niekorzystnego kursu złotówki do euro,
  • rosnące koszty działalności, wynikające przede wszystkim z coraz wyższych cen energii elektrycznej,
  • trudności w konkurowaniu z importem po cenach dumpingowych z Ukrainy (w szczególności opakowania drewniane),
  • monopolistyczne praktyki Lasów Państwowych,
  • niezadowalające branżę ceny drewna.

Ze swojej strony rząd zapewnia, iż jest świadomy sytuacji w branży drzewnej i podejmuje działania mające na celu jej poprawę. Nie padły jednak konkrety – zapowiedziano jedynie wsparcie finansowe dla poszkodowanych firm. Nadal jednak nie przedstawiono szczegółów, a jedynie zapewnienia, że rząd robi wszystko, co w jego mocy.

– Polskie lasy wymagają dialogu. Z mieszkańcami, leśnikami, naukowcami i przemysłem drzewnym. Potrzebujemy balansu między pozyskaniem drewna a ochroną przyrody. Wierzę, że to jest możliwe – mówiła w styczniu minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Branży meblarskiej zabraknie drewna? A co z branżą budowlaną?

Problemy w branży drzewnej to zła wiadomość dla wielu innych branż, przede wszystkim meblarskiej, która już od jakiegoś czasu znajduje się w kryzysie. Co gorsza, nic nie zapowiada poprawy sytuacji – przeciwnie, firmy meblarskie zapowiadają kolejne zwolnienia. Problemy z pozyskiwaniem certyfikowanego drewna to dziś jedna z głównych bolączek branży meblarskiej, a zatem ograniczenia w wycince lasów są dla niej kolejnym ciosem. Firmy meblarskie borykają się też jednak ze spadającą liczbą zamówień zarówno w kraju, jak i za granicą.

Innym ważnym klientem branży drzewnej jest branża budowlana, która również nie jest w najłatwiejszej sytuacji (choć nie można mówić o kryzysie). Przedsiębiorstwa budowlane nie sygnalizują póki co kłopotów z pozyskaniem drewna. Branża ma inne problemy – przede wszystkim trwający od kilku lat zastój w inwestycjach, połączony z rosnącymi kosztami działalności. Sporo firm skarży się też na braki kadrowe, zwłaszcza brak wykwalifikowanych pracowników. Jak rozwiązać te problemy? Przedsiębiorcy liczą dziś głównie na napływ do Polski środków z KPO, co powinno wpłynąć na ożywienie w inwestycjach i zapewnić firmom zlecenia. Dużo zależeć będzie też jednak od cen materiałów budowlanych oraz cen prądu w 2024 r. i później.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej