Zarobki kierownika budowy. Ile na budowie zarabia inżynier?

2017-03-03 15:16
Polisa dla inżyniera
Autor: Jupiterimages

Inżynier może zarobić na budowie miesięcznie 3,7 tys. zł, albo 8 tys. zł i więcej. Zależy to od wielu czynników, m.in. od kwalifikacji i pełnionej funkcji, ale także od wielkości firmy i od tego, czyją jest ona własnością.

Zobacz najnowsze dane z marca 2018, jakie zarobki oferowane są na polskich budowach >>

Zarobki: kierownik budowy, inżynier budowy
Autor: Sedlak & Sedlak

Z ostatniego Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) prowadzonego od 15 lat przez firmę Sedlak & Sedlak wynika, że najlepiej w Polsce zarabia się w branży IT, budownictwo jest dopiero na czwartym miejscu. Ale należy to uznać za sukces, bo jeszcze około 10 lat temu zarobki w tej branży należały do najniższych. Obecnie jest inaczej. Po pierwsze dlatego, że w Polsce buduje się stosunkowo dużo. Po drugie, budownictwo zaczęło się mocno specjalizować. W efekcie branża zaczęła odczuwać niedobór fachowców. Teraz w wielu przypadkach to pracownik o określonych kwalifikacjach zawodowych dyktuje warunki. Oczywiście, w pewnych granicach, różne są także propozycje w odniesieniu do regionów.

Niedawno podawaliśmy, ile można zarobić na budowie na różnych stanowiskach i z różnymi kwalifikacjami zawodowymi – polecamy ten artykuł >>

Magister i magister inżynier na budowie

Tym razem analizujemy (powołując się na raport OBW) wynagrodzenia kadry kierowniczej, szczególnie zarobki kierownika budowy i inżyniera budowy. Badanie wynagrodzeń tej grupy uwzględniło nie tylko sprawowaną na budowie funkcję, ale również wykształcenie.
Wynagrodzenia magistrów inżynierów w 2016 roku były o prawie 25% wyższe tych bez tytułu inżyniera. Co czwarty pracownik z tytułem magistra inżyniera zarabiał 8 tys. zł i więcej. Ale też tyle samo z nich zarabiało 3,7 tys. i mniej.

Najwięcej magister inżynier zarobi w województwie mazowieckim (średnia 6,5 tys. zł), najgorzej płacą pracodawcy w lubelskim (średnia 3,8 tys. zł). Z raportu OBW wynika jeszcze, że lepiej płacą firmy z udziałem kapitału zagranicznego. Być może siatka wynagrodzeń w tych firmach jest bardziej dostosowana do średnich wynagrodzeń w Unii Europejskiej, Przypominamy przy okazji, że wśród krajów UE Polska znajduje się na samym dole „rankingu” wynagrodzeń. W firmach z przewagą kapitału polskiego co czwarty magister inżynier zarabiał w roku 2016 powyżej 6,5 tys. zł, zaś w firmie, gdzie więcej było kapitału obcego co czwarta osoba z takim wykształceniem miała zarobki powyżej 10 tys. zł.

Na wysokość zarobków magistra inżyniera w budownictwie również wpływa wielkość firmy. W firmach mikro i małych widełki mają odpowiednio rozwarcie od 2,7 tys. –3,4 tys. do 5,2 tys.-7 tys. zł. W firmach dużych i największych (pow. 250 i 1000 osób) jest to odpowiednio 4,8 tys.-6,4 tys. zł do 8,5 tys.-9 tys. zł. Czyli teoretycznie magister inżynier za to samo w małej lub dużej firmie zarobi 5,2 tys., albo 9 tys. zł.

Średnie miesięczne zarobki kadry na budowie:

  • kierownik projektu – 8,4 tys. zł
  • kierownik budowy – 6,6 tys. zł
  • inżynier budowy – 3,9 tys. zł
  • majster budowy – 4,5 tys. zł
  • wykwalifikowany dekarz lub murarz – 4,3 tys. zł
Praca w budownictwie
Autor: Sedlak & Sedlak
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej