Zarobki kierownika budowy. Ile na budowie zarabia inżynier?

2017-03-03 15:16
Polisa dla inżyniera
Autor: Jupiterimages

Inżynier może zarobić na budowie miesięcznie 3,7 tys. zł, albo 8 tys. zł i więcej. Zależy to od wielu czynników, m.in. od kwalifikacji i pełnionej funkcji, ale także od wielkości firmy i od tego, czyją jest ona własnością.

Zobacz najnowsze dane z marca 2018, jakie zarobki oferowane są na polskich budowach >>

Zarobki: kierownik budowy, inżynier budowy
Autor: Sedlak & Sedlak

Z ostatniego Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) prowadzonego od 15 lat przez firmę Sedlak & Sedlak wynika, że najlepiej w Polsce zarabia się w branży IT, budownictwo jest dopiero na czwartym miejscu. Ale należy to uznać za sukces, bo jeszcze około 10 lat temu zarobki w tej branży należały do najniższych. Obecnie jest inaczej. Po pierwsze dlatego, że w Polsce buduje się stosunkowo dużo. Po drugie, budownictwo zaczęło się mocno specjalizować. W efekcie branża zaczęła odczuwać niedobór fachowców. Teraz w wielu przypadkach to pracownik o określonych kwalifikacjach zawodowych dyktuje warunki. Oczywiście, w pewnych granicach, różne są także propozycje w odniesieniu do regionów.

Niedawno podawaliśmy, ile można zarobić na budowie na różnych stanowiskach i z różnymi kwalifikacjami zawodowymi – polecamy ten artykuł >>

Magister i magister inżynier na budowie

Tym razem analizujemy (powołując się na raport OBW) wynagrodzenia kadry kierowniczej, szczególnie zarobki kierownika budowy i inżyniera budowy. Badanie wynagrodzeń tej grupy uwzględniło nie tylko sprawowaną na budowie funkcję, ale również wykształcenie.
Wynagrodzenia magistrów inżynierów w 2016 roku były o prawie 25% wyższe tych bez tytułu inżyniera. Co czwarty pracownik z tytułem magistra inżyniera zarabiał 8 tys. zł i więcej. Ale też tyle samo z nich zarabiało 3,7 tys. i mniej.

Najwięcej magister inżynier zarobi w województwie mazowieckim (średnia 6,5 tys. zł), najgorzej płacą pracodawcy w lubelskim (średnia 3,8 tys. zł). Z raportu OBW wynika jeszcze, że lepiej płacą firmy z udziałem kapitału zagranicznego. Być może siatka wynagrodzeń w tych firmach jest bardziej dostosowana do średnich wynagrodzeń w Unii Europejskiej, Przypominamy przy okazji, że wśród krajów UE Polska znajduje się na samym dole „rankingu” wynagrodzeń. W firmach z przewagą kapitału polskiego co czwarty magister inżynier zarabiał w roku 2016 powyżej 6,5 tys. zł, zaś w firmie, gdzie więcej było kapitału obcego co czwarta osoba z takim wykształceniem miała zarobki powyżej 10 tys. zł.

Na wysokość zarobków magistra inżyniera w budownictwie również wpływa wielkość firmy. W firmach mikro i małych widełki mają odpowiednio rozwarcie od 2,7 tys. –3,4 tys. do 5,2 tys.-7 tys. zł. W firmach dużych i największych (pow. 250 i 1000 osób) jest to odpowiednio 4,8 tys.-6,4 tys. zł do 8,5 tys.-9 tys. zł. Czyli teoretycznie magister inżynier za to samo w małej lub dużej firmie zarobi 5,2 tys., albo 9 tys. zł.

Średnie miesięczne zarobki kadry na budowie:

  • kierownik projektu – 8,4 tys. zł
  • kierownik budowy – 6,6 tys. zł
  • inżynier budowy – 3,9 tys. zł
  • majster budowy – 4,5 tys. zł
  • wykwalifikowany dekarz lub murarz – 4,3 tys. zł
Praca w budownictwie
Autor: Sedlak & Sedlak
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej