Stolarka budowlana to polska specjalność, ale branży okien i drzwi grozi spowolnienie

2019-11-22 17:20 Marek Wielgo / mczechowska
Okna Aluhaus
Autor: Aluhaus Najszybciej rośnie produkcja i eksport okien i drzwi z aluminium. Dzięki jego właściwościom przeszklenia są coraz większe.

W eksporcie stolarki budowlanej od kilku lat Polska jest liderem w Unii Europejskiej. To może się jednak zmienić, bo dynamika eksportu spada. W Europie widoczne jest spowolnienie gospodarcze, po Brexicie skurczy się rynek. Niższy eksport nie da się zastąpić sprzedażą okien i drzwi w kraju, bo i w Polsce hamuje rynek mieszkaniowy. Jaka jest sytuacja naszych producentów stolarki budowlanej i jakie stoją przed nimi wyzwania na najbliższe lata?

Polska stolarka budowlana w Europie i na świecie

Polskie fabryki stolarki budowlanej produkują najwięcej okien w Europie. Od kilku lat Polska jest też największym eksporterem stolarki budowlanej. I właśnie dynamicznie rosnący w ostatnich latach eksport stolarki budowlanej wywindował naszych producentów na czołowe pozycje w europejskim rankingu przedsiębiorstw tej branży.

– W roku 2017 weszliśmy na najwyższy stopień podium, jeśli idzie o liczbę wyprodukowanych okien, spychając Niemców na drugie miejsce – mówi analityk rynku w CAB Maksymilian Miros. W całej Europie wyprodukowano w 2017  ponad 95 mln okien, w czym 15-procentowy udział miały polskie zakłady.

W pierwszych ośmiu miesiącach 2019 sprzedano za granicę okna i drzwi o łącznej wartości blisko 1,5 mld euro. To o 6,2% więcej w porównaniu z rokiem 2018, ale znacznie mniej niż w latach poprzednich, gdy średnioroczny wzrost oscylował w przedziale 9-13%. Analitycy Santander Bank Polska prognozują, że w 2020 dynamika wzrostu przychodów oraz eksportu branży może spaść jeszcze bardziej. Polskie okna i drzwi nie będą mogły zamknąć się na gorszą koniunkturę w budownictwie, związaną m.in. ze spowolnieniem gospodarczym w UE, Brexitem, a także widmem wyhamowania krajowego rynku mieszkaniowego.

Ms Okna - ciepłe i nowoczesne okna
Autor: MS Nowoczesne okna aluminiowe to coraz bardziej zawansowana technologia, zapewniają ochronę przed ucieczką ciepła, izolację akustyczną i ochronę antywłamaniową

W roku 2019  głównym produktem eksportowym pozostaje stolarka okienna z tworzyw sztucznych (+5,5% r/r) oraz – i tu niespodzianka – okna aluminiowe z ogromnym wzrostem sprzedaży (+18,2% r/r). Ten wynik wymaga skomentowania, gdyż aluminium jest stosowane w oknach o wyjątkowo niskiej przenikalności cieplnej oraz w modelach okien i drzwi z dużymi przeszkleniami. W obu przypadkach są to produkty o wysokiej jakości i cenie, co świadczy o tym, że stolarka budowlana z Polski to coraz częściej produkt z „wyższej półki” – komentują analitycy Santander.

Stopniowy spadek wolumenu produkcji stolarki drewnianej obserwowany jest od końca 2017 roku. To efekt konkurencji z importu, ale przede wszystkim cen. Od końca 2018 cena surowca z Lasów Państwowych cały czas rośnie i przekłada się na spadek podaży.

Stolarka budowlana i eksportowe wyzwania

Jednym z najważniejszych wyzwań dla producentów stolarki budowlanej będzie zmierzenie się z pogorszeniem koniunktury na europejskim rynku. Spadek tempa wzrostu gospodarczego w UE, a przede wszystkim w Niemczech, przełoży się na niższą dynamikę wzrostu polskiej stolarki otworowej.

Trzeba przypomnieć, że przed laty podaż i potencjał stolarki budowlanej była większa niż krajowy popyt. Polscy producenci po wstąpieniu Polski do UE znakomicie wykorzystali szansę rozwojową. Od 2004 roku eksport polskiej stolarki zwiększył się blisko 7-krotnie, przekraczając w 2018 roku 2,1 mld euro. Tylko w 2018 roku sprzedaż zagraniczna zwiększyła się o 12% r/r. Aktualnie Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w Europie oraz drugim co do wielkości na świecie.

– Wiele wskazuje jednak na to, że wzrost eksportu w tempie kilkunastu procent rocznie mamy już niestety za sobą. Potwierdzają to tegoroczne wyniki. Po ośmiu miesiącach 2019 roku sprzedaż eksportowa rosła ponad 2-krotnie wolniej niż rok wcześniej. Co więcej, w 2018 roku z dwudziestu wiodących rynków eksportowych spadek eksportu odnotowaliśmy tylko do Norwegii. W bieżącym roku sprzedaż zmalała aż w ośmiu na dwadzieścia największych krajów – tłumaczy Maksymilian Mirosa, ekspert Centrum Analiz Branżowych w Santander.

Mniej mieszkań to mniejszy popyt na stolarkę budowlaną  

Trwający od kilku lat boom na rynku mieszkaniowym prawdopodobnie osiągnął już swój szczyt, chociaż sporo mieszkań jest jeszcze w budowie. Związany z budownictwem mieszkaniowym wysoki popyt na stolarkę budowlaną zatem jeszcze potrwa, na pewno nie zmaleje w 2020 roku. Tylko co potem? Eksperci zwracają uwagę, że jeżeli producenci okien i drzwi będą chcieli utrzymać produkcję na dzisiejszym poziomie, będą musieli oprzeć się mocniej na eksporcie.

Szacuje się, że rynek deweloperski może odpowiadać za ok. 40-60% krajowej sprzedaży. Pozostała część to rynek remontowy, zależny od koniunktury konsumenckiej, a pośrednio od poziomu bezrobocia i dynamiki wynagrodzeń. W obu przypadkach montowana stolarka musi wpisywać się w wymogi polityki Unii Europejskiej w zakresie efektywności energetycznej, które są systematycznie zaostrzane, co oznacza, ze okna będą droższe.

Według prognoz, całościowa dynamika wzrostu przychodów branży stolarki budowlanej w 2019 roku może jeszcze utrzymać się powyżej poziomu 5% r/r. Natomiast w 2020 prawdopodobne jest, że spadnie ona do poziomu ok. 3,5-5% r/r.

Liderzy rynku stolarki budowlanej 2018

okna z tworzyw sztucznych Eko-Okna
okna drewniane Dovista Polska
okna dachowe Velux
ślusarka aluminiowa Defor
drzwi drewniane Porta KMI Poland
drzwi metalowe KMT Stal
bramy Wiśniowski
systemy aluminiowe Aluprof
systemy tworzywowe Aluplast
szyby zespolone Pilkington IGP
okucia Winkhaus
wzmocnienia MFO
uszczelki Sanok Rubber
farby i lakiery Teknos
systemy roletowe Aluprof
automatyka Somfy

Źródło: Centrum Analiz Branżowych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej