Stolarka budowlana to polska specjalność, ale branża okien i drzwi znacznie spowalnia

2020-05-07 11:56 Marek Wielgo / mczechowska
Okna Aluhaus
Autor: Aluhaus Jeśli wynik sprzedażowy tego roku będzie niższy tylko o 30% w porównaniu z rokiem minionym, to będzie bardzo dobrze - twierdzą niektórzy systemodawcy

W eksporcie stolarki budowlanej od kilku lat Polska jest liderem w Unii Europejskiej. To może się jednak zmienić, bo dynamika eksportu już od kilku lat spada. Do tego dochodzi Brexit. I teraz...epidemia koronawirusa. Jaka jest sytuacja naszych producentów stolarki budowlanej?

Polska stolarka budowlana w Europie i na świecie

Polskie fabryki stolarki budowlanej produkują najwięcej okien w Europie. Od kilku lat Polska jest też największym eksporterem stolarki budowlanej. I właśnie dynamicznie rosnący w ostatnich latach eksport stolarki budowlanej wywindował naszych producentów na czołowe pozycje w europejskim rankingu przedsiębiorstw tej branży.

– W roku 2017 weszliśmy na najwyższy stopień podium, jeśli idzie o liczbę wyprodukowanych okien, spychając Niemców na drugie miejsce – mówi analityk rynku w CAB Maksymilian Miros. W całej Europie wyprodukowano w 2017 ponad 95 mln okien, w czym 15-procentowy udział miały polskie zakłady.

W pierwszych ośmiu miesiącach 2019 sprzedano za granicę okna i drzwi o łącznej wartości blisko 1,5 mld euro. To o 6,2% więcej w porównaniu z rokiem 2018, ale znacznie mniej niż w latach poprzednich, gdy średnioroczny wzrost oscylował w przedziale 9-13%. Analitycy Santander Bank Polska prognozują, że w 2020 dynamika wzrostu przychodów oraz eksportu branży może spaść jeszcze bardziej. Polskie okna i drzwi nie będą mogły zamknąć się na gorszą koniunkturę w budownictwie, związaną m.in. ze spowolnieniem gospodarczym w UE, Brexitem, a także widmem wyhamowania krajowego rynku mieszkaniowego.

Ms Okna - ciepłe i nowoczesne okna
Autor: MS Nowoczesne okna aluminiowe to coraz bardziej zawansowana technologia, zapewniają ochronę przed ucieczką ciepła, izolację akustyczną i ochronę antywłamaniową

W roku 2019  głównym produktem eksportowym była stolarka okienna z tworzyw sztucznych (+5,5% r/r) oraz – i tu niespodzianka – okna aluminiowe z ogromnym wzrostem sprzedaży (+18,2% r/r). Ten wynik wymaga skomentowania, gdyż aluminium jest stosowane w oknach o wyjątkowo niskiej przenikalności cieplnej oraz w modelach okien i drzwi z dużymi przeszkleniami. W obu przypadkach są to produkty o wysokiej jakości i cenie, co świadczy o tym, że stolarka budowlana z Polski to coraz częściej produkt z „wyższej półki” – komentują analitycy Santander.

Stopniowy spadek wolumenu produkcji stolarki drewnianej obserwowany jest od końca 2017 roku. To efekt konkurencji z importu, ale przede wszystkim cen. Od końca 2018 cena surowca z Lasów Państwowych cały czas rośnie i przekłada się na spadek podaży.

Stolarka budowlana w 2020

Pierwszy kwartał 2020 roku był dobry dla polskiej branży okienno-drzwiowej, nawet marzec siłą rozpędu zakończył się wzrostem sprzedaży. Niektóre firmy deklarują, że był to rekordowy marzec w ich historii. Kwiecień tak dobrze już nie wyglądał.

Najnowsze badanie koniunktury na rynku stolarki budowlanej, przeprowadzone przez Centrum Analiz Branżowych pokazuje, że aż ¾ przedsiębiorstw tej branży odnotowało w kwietniu spadki sprzedaży, a w połowie z nich przekroczyły one 20% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Firmy ponadprzeciętnie zaangażowane dotychczas w eksport do krajów unijnych, informują o spadkach sprzedaży nawet powyżej 50%, a w przypadku tych, skoncentrowanych na rynku Francji czy Włoch są one jeszcze wyższe. Większość przedsiębiorstw okienno-drzwiowych uznała już sezon 2020 za handlowo stracony.

Mimo niższej sprzedaży całej branży, aż 86% firm nie zwalniało pracowników. W planach na maj zaledwie 7% jest zdecydowanych na zwolnienia. Zdaniem większości menedżerów tego segmentu, w miesiącach wakacyjnych można zacząć odbudowywać portfele zamówień, ale do „normalnej” sprzedaży okien i drzwi jest szansa na powrót nie wcześniej niż jesienią br. Wtedy wykwalifikowani pracownicy będą na wagę złota.

Liderzy rynku stolarki budowlanej

okna z tworzyw sztucznych Eko-Okna
okna drewniane Dovista Polska
okna dachowe Velux
ślusarka aluminiowa Defor
drzwi drewniane Porta KMI Poland
drzwi metalowe KMT Stal
bramy Wiśniowski
systemy aluminiowe Aluprof
systemy tworzywowe Aluplast
szyby zespolone Pilkington IGP
okucia Winkhaus
wzmocnienia MFO
uszczelki Sanok Rubber
farby i lakiery Teknos
systemy roletowe Aluprof
automatyka Somfy

Źródło: Centrum Analiz Branżowych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej