Ogrzewanie domu 2022 - jakie jest najtańsze? Koszty ogrzewania domu dla różnych źródeł ciepła

2022-08-26 11:38
domek jednorodzinny
Autor: Andrzej Szandomirski domek jednorodzinny

Ogrzewanie domu w nadchodzącym sezonie grzewczym 2022/2023 będzie wyjątkowo drogie. Koszty ogrzewania domu mocno wzrosną niezależnie od źródła ciepła. Jakie ogrzewanie do domu jest najtańsze? Koszty ogrzewania poszczególnymi źródłami ciepła policzył Polski Alarm Smogowy. Mamy odpowiedź, czym ogrzać dom, aby najmniej boleśnie przeżyć zimę.

Spis treści

  1. Ogrzewanie domu a rosnące ceny źródeł ciepła. Ceny z sierpnia 2022
  2. Jakie są koszty ogrzewania domu?
  3. Jakie ogrzewanie do domu w 2022? Jakie jest najtańsze?
  4. Czy dopłaty do paliw rozwiązują problem wysokich kosztów ogrzewania?

Ogrzewanie domu a rosnące ceny źródeł ciepła. Ceny z sierpnia 2022

Polski Alarm Smogowy cyklicznie już bada ceny poszczególnych źródeł ciepła. stałych przeprowadzone na zlecenie Polskiego Alarmu Smogowego. Ceny sprawdzane są w 32 składach we wszystkich województwach. Pierwsze badanie PAS przeprowadził w styczniu 2021 r.

  • Średnia cena węgla orzech wynosiła wtedy 881 zł za tonę, w sierpniu 2022 - 2900 zł – to wzrost o 229%.
  • Cena pelletu wzrosła z 918 zł do 2445 zł, czyli o 166%.
  • Drewo opałowe podrożało z 213 zł do 390 zł, czyli o 83%.

Autorzy badania podkreślają jednak, że drewno było dostępne jedynie w 10 badanych składach, stąd oszacowanie zmian jego cen jest trudne. Metr nasypowy drewna tańszych gatunków można kupić w niektórych regionach Polski za 150 zł. W sieciach marketów budowlanych cena metra przestrzennego wysuszonego drewna kosztuje nawet 700 zł. W sklepach internetowych ceny drewna sięgają nawet 1000 zł i więcej.

O aktualnych cenach poszczególnych źródeł ciepła dokładniej piszemy tutaj:

Jakie są koszty ogrzewania domu?

Poniżej przedstawiono roczne koszty ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody, korzystając z kalkulatora cen ogrzewania opublikowanego przez Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE). Koszty ogrzewania policzono dla domu o powierzchni 150 m² i czterech mieszkańców. Roczne zużycie energii przyjęto na poziomie 80 kWh/m²/rok).

koszty ogrzewania domu
Autor: PAS Roczne koszty ogrzewania domu dla poszczególnych źródeł energii Link: kliknij, żeby powiększyć

Jakie ogrzewanie do domu w 2022? Jakie jest najtańsze?

Obliczenia PAS pokazują, które źródła ciepła są aktualnie najtańsze, czym ekonomicznie ogrzać dom. W obliczu tak drastycznie rosnących cen energii i niepewności energetycznej warto postawić na pompy ciepła. Roczne koszty ogrzewania, w zależności od rodzaju pompy ciepła, wynoszą średnio od 2350 do 3510 zł.

Po ogrzewaniu domu pompami ciepła, najbardziej opłacalne jest ogrzewanie drewnem, a następnie gazem.

Wyliczenia pokazują, że najwięcej kosztuje ogrzewanie domu węglem z kopciucha. Przy obecnych cenach węgla to wydatek 12 460 zł.

źródło ciepła roczny koszt ogrzewania domu
Pompa ciepła gruntowa z ogrzewaniem podłogowym 2350 zł
Pompa ciepła powietrzna z ogrzewaniem podłogowym 2760 zł
Pompa ciepła gruntowa z grzejnikami 2960 zł
Pompa ciepła powietrzna z grzejnikami 3510 zł
Kocioł na drewno, ekoprojekt 4010 zł
Kocioł kondensacyjny na gaz ziemny 4870 zł
Kocioł na drewno pozaklasowy 5230 zł
Kocioł elektryczny 7860 zł
Kocioł węglowy, ekoprojekt 9540 zł
Kocioł na pellet, ekoprojekt 10 060 zł
Kocioł kondensacyjny na olej opałowy 11 850 zł
Kocioł na węgiel pozaklasowy 12 460 zł

Mit taniego węgla rozpada się. Ogrzewanie domu węglowym kopciuchem jest nawet pięciokrotnie droższe niż pompą ciepła oraz dwa i pół razy droższe niż ogrzewanie gazem – komentuje Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – Dlatego rządowa strategia podtrzymywania naszego uzależnienia od węgla i jego finansowe wspieranie jest wprowadzaniem ludzi w błąd. Węgiel jest najdroższym źródłem ciepła w Polsce. To wiadomość, która dotrze do obywateli, gdy przyszłej wiosny podsumują koszty ogrzewania – dodaje Siergiej.

Czy dopłaty do paliw rozwiązują problem wysokich kosztów ogrzewania?

Przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego zwracają uwagę, że rząd działa jedynie doraźnie, wprowadzając dopłaty do węgla, a zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby wspieranie efektywności energetycznej i ocieplania budynków. Jednocześnie wskazują, że dobrze ocieplony dom, to najlepsza metoda obniżenia rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę. Dlatego tak ważne jest włączenie do programu Czyste Powietrze silnego segmentu wspierającego termomodernizację polskich domów. Obecnie, po czterech latach funkcjonowania programu, pierwotna dotacja na ocieplenie domu nie została nawet indeksowana inflacyjnie. Oznacza to, że przy obecnych wysokich cenach materiałów ociepleniowych nie jest już ona wystarczającą zachętą do takiej inwestycji.

Przypomnijmy, że od 17 sierpnia można już składać wnioski o dodatek węglowy w wysokości 3000 zł. Z kolei 23 sierpnia rząd przyjął dopłaty do ogrzewania dla gospodarstw domowych, które korzystają także z innych paliw, jak: drewno, pellet, olej opałowy czy gaz LPG. Podobnie jak w przypadku dodatku węglowego, przyznane wsparcie ma formę jednorazowej wypłaty pieniężnej. Więcej o poszczególnych dopłatach do ogrzewania piszemy poniżej:

Źródło: Polski Alarm Smogowy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej