Dofinansowanie do ocieplenia domu 2022 - warunki. Z jakich dopłat można skorzystać? Ile wynoszą?

2022-08-17 10:37
Dofinansowanie do ocieplenia domu 2022
Autor: Piotr Mastalerz Dofinansowanie do ocieplenia domu 2022. Ocieplenie domu to jeden ze sposobów na zapewnienie w nim komfortu cieplnego, a jednocześnie zmniejszeniu rachunków za ogrzewanie, co jest szczególnie istotne w czasach wzrostu cen energii

Dofinansowanie do ocieplenia domu przyznawane jest w 2022 w kilku programach dopłat realizowanych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Ale działają też lokalne programy wspierające termomodernizacje. Jak dostać dofinansowanie do ocieplenia domu? Ile wynosi? Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać dopłaty? Jak i gdzie można złożyć wniosek o dofinansowanie do ocieplenia domu jednorodzinnego?

Spis treści

 1. Dla kogo dofinansowanie do ocieplenia domu 2022? Warunki
 2. Jaka wysokość dopłaty na ocieplenie domu?
 3. Dofinansowanie do ocieplenia domu z programu Czyste Powietrze
 4. Dofinansowanie do ocieplenia domu 2022 - Czyste Powietrze Plus
 5. Wnioski o dofinansowanie do ocieplenia domu - jak i gdzie składać?
 6. Dofinansowanie do ocieplenia domu - Stop Smog i inne programy lokalne
 7. Zwrot kosztów ocieplenia domu z ulgi termomodernizacyjnej

Ocieplenie domu to najczęściej jedyna szansa na poprawę efektywności budynku, komfort cieplny zimą, a co szczególnie ważne w czasach drastycznie rosnących cen energii, na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Dofinansowanie do ocieplenia domu w formie bezzwrotnej dotacji w ramach jednego z rządowych programów jest na pewno zachętą do przeprowadzenia inwestycji. A szacuje się, że w Polsce termomodernizacji wymaga ok. 4 mln domów jednorodzinnych

Publikujemy przegląd najważniejszych programów dofinansowania do ocieplenia domu w 2022 roku i ich warunki

Dla kogo dofinansowanie do ocieplenia domu 2022? Warunki

O dofinansowanie do ocieplenia domu mogą ubiegać się osoby fizyczne, które są właścicielem, ewentualnie współwłaścicielem domu jednorodzinnego lub wydzielonego w takim domu lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dopłata przyznawana jest na inwestycje zarówno już ukończone, ale także te prace termomodernizacyjne, które są w trakcie realizacji lub jeszcze nierozpoczęte.

Jaka wysokość dopłaty na ocieplenie domu?

Kwota dofinansowanie zależy od wysokości dochodów wnioskodawcy oraz zakresu realizowanego przedsięwzięcia. Zależy też od rodzaju programu dopłat, o czym poniżej. 

Dofinansowanie do ocieplenia domu z programu Czyste Powietrze

Czyste Powietrze to pierwszy ogólnopolski program oferujący dofinansowanie do docieplenia domów jednorodzinnych, ale także wymiany kopciuchów, a jego celem jest poprawa jakości powietrza w kraju. W programie obowiązują 3 poziomy dofinansowania zależnie od dochodów. Na samo ocieplenie domu można dostać:

 • do 10 000 zł (do 30% kosztów kwalifikowanych) - poziom podstawowy dofinansowania dla osoby z dochodem rocznym do 100 tys. zł,
 • do 15 000 zł (do 60% kosztów kwalifikowanych) - poziom podwyższony dofinansowania dla osoby z przeciętnym miesięcznym dochodem na do 1564 zł (jeśli mieszka się z kimś) lub do 2189 zł (jeżeli mieszka się samemu), 
 • do 30 000 zł (do 90% kosztów kwalifikowanych) - poziom najwyższy dla osoby z przeciętnym miesięcznym dochodem na osobę do 900 zł (jeśli mieszka się z kimś) lub do 1260 zł (jeśli mieszka się samemu). 

Dofinansowanie do ocieplenia domu 2022 - Czyste Powietrze Plus

To dość nowy program dopłat - ruszył 15 lipca 2022. Przeznaczony dla osób uzyskujących najmniejsze dochody – poziom podwyższony i najwyższy dofinansowania programu Czyste Powietrze.

Program Czyste Powietrze Plus wyróżnia się prefinansowaniem inwestycji, czyli tym, że właściciel domu jednorodzinnego ubiegający się o dopłatę do wymiany starego pieca oraz ocieplenia domu otrzymuje pieniądze jeszcze przed rozpoczęciem modernizacji. Dotacja do ocieplenia domu w tej wersji programu jest podwyższona o 10 000 zł, czyli wynosi:

 • do 25 000 zł - poziom podwyższony dofinansowania,
 • do 40 000 zł - poziom najwyższy dofinansowania.

Warunkiem wypłaty pieniędzy na zasadzie zaliczki na ocieplenie domu jest przesłanie wraz z wnioskiem o dotację umowy zawartej z wykonawcą na przeprowadzenie konkretnych prac zgodnych z zapisami programu. W ramach realizowanego przedsięwzięcia możliwe jest zawarcie do trzech umów z wykonawcami. Mogą one zostać dostarczone na etapie uzupełniania wniosku, na co wnioskodawca będzie miał 10 dni roboczych.

Wnioski o dofinansowanie do ocieplenia domu - jak i gdzie składać?

Wnioski należy składać wyłącznie za pośrednictwem generatora wniosków o dofinansowanie NFOŚiGW (Portal Beneficjenta) – z możliwością podpisania wniosku elektronicznie profilem zaufanym. W przypadku braku podpisu profilem zaufanym, należy pobrać wersję elektroniczną wniosku, następnie wydrukować formularz i podpisać go ręcznie, a następnie przesłać pocztą lub przekazać za pośrednictwem punktu informacyjno-konsultacyjnego w gminie. Nabór wniosków jest ciągły do 2027 roku.

Dofinansowanie do ocieplenia domu - Stop Smog i inne programy lokalne

Warto wiedzieć, że oprócz programów dopłat do ocieplenia domu ogólnopolskich, działają też programy regionalne, np. w ramach programu Stop Smog, do którego przystąpiło wiele gmin, w których obowiązują tzw. uchwały antysmogowe. Warunki jakie trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie na prace termomodernizacyjne i jego wysokość ustalana jest już przez samorządy indywidualnie, ale zazwyczaj jest to dopłata nieprzekraczająca 70% kosztów kwalifikowanych.

Programów wsparcia dla tego typu inwestycji jest naprawdę sporo. Aktualnych informacji na temat ogólnopolskich, jak i lokalnych programach dofinansowania do ocieplenia domów udzielają:

 • Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW),
 • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW),
 • Urzędy Marszałkowskie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych,
 • Fundusz Termomodernizacji i Remontów (zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego),
 • urzędy miast i gmin.

Zwrot kosztów ocieplenia domu z ulgi termomodernizacyjnej

Termomodernizacyjna ulga podatkowa to chyba najprostszy sposób na zwrot pieniędzy wydanych na ocieplenie domu. Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od dochodów (przychodów) wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Może z niej skorzystać każdy właściciel lub współwłaściciel domu, który został oddany do użytku. Czas realizacji przedsięwzięcia premiowanego ulgą nie może przekraczać 3 lat.

Ile wynosi dofinansowanie do ocieplenia domu z ulgi termomodernizacyjnej? W ramach ulgi można odliczyć 100% wydatków poniesionych w okresie realizacji przedsięwzięcia. Jednak kwota nie może być wyższa niż  53 000 zł (to suma wydatków wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych, nie tylko ocieplenia domu).

Ważne!

Trzeba wiedzieć, każdy z małżonków, o ile dom stanowi ich współwłasność, dokonuje odliczenia ulgi termomodernizacyjnej w ramach własnej podstawy opodatkowania. Każdemu z małżonków przysługuje prawo do odliczenia ulgi do wysokości limitu, tj. 53 000 zł. Jednakże każdy z małżonków (podatników) powinien posiadać fakturę wystawioną na jego nazwisko dokumentującą poniesienie wydatków. Natomiast w sytuacji, gdy wydatki udokumentowane są fakturą wystawioną na obojga małżonków, każdy z nich ma prawo odliczenia w ramach wyżej wskazanego limitu 50% poniesionych wydatków udokumentowanych tymi fakturami.

Podatnik może otrzymać zwrot w wysokości:

 • do 9 010 zł - jeśli rozlicza się według skali 17%,
 • do 10 070 zł - jeśli rozlicza się według stawki 19% ,
 • do 16 960 zł - jeśli podatnik rozlicza się według stawki 32%.

Na rozliczenie z urzędem skarbowym dotyczące ocieplenia domu mamy 6 lat od daty wystawienia pierwszej faktury - gdyby kwota odliczenia nie miała pokrycia w rocznym dochodzie podatnika. Trzeba też wiedzieć, że odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały dofinansowane ze środków Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Paweł Wiśniewski

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej