PIIB protestuje: dlaczego wyższe koszty uzyskania przychodu nie dla inżyniera budownictwa?

2018-02-05 11:50
Projekt budowlany
Autor: Thinkstockphotos.com SWZ w zamówieniach publicznych

Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PIIB) apeluje o zmiany w ustawie o podatku dochodowym. Chodzi o rozszerzenie listy działalności z tytułu których przysługuje zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodu również dla inżynierów budownictwa tworzących dzieła.

Dotychczas podstawą zastosowania ulgi podatkowej było prawo autorskie, jednak od stycznia 2018 obowiązuje w tej kwestii ustawa o podatku dochodowym, w której szczegółowo wymieniono osoby, które tworzą dzieła.

Dla kogo 50% kosztów uzyskania przychodów

Zmiany te wprowadza nowelizacja ustawy z 27 października 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 2175) o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Polska Izba Inżynierów Budownictwa, jak powiedział nam Andrzej Dobrucki – prezes PIIB, nie uczestniczyła w opiniowaniu tego dokumentu, który jak się okazuje pozbawia rzesze inżynierów możliwości stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu (ponadto limit 50% kosztów uzyskania przychodów został podwyższony  z  42 764 zł do kwoty 85 528 zł) mimo, iż ich praca często ma charakter twórczy.

Otóż w ustawie (art. 22 ust. 9b) jest zapisane, że możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania stosuje się do przychodów uzyskiwanych z tytułu działalności twórczej w dziedzinie literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, programów komputerowych, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa, ale również w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki. Z 50% kosztów uzyskania przychodu mogą korzystać wyłącznie podatnicy literalnie wymienieni w ustawie o podatku dochodowym.

Ustawa o podatku dochodowym do zmiany

Na tej liście są braki i PIIB domaga się zmian, bo zgodnie z definicją dzieła, taką działalność uprawiają również inżynierowie tworzący projekty architektoniczno-budowlane w zakresie posiadanych uprawnień budowlanych. Przedmiotem prawa autorskiego jest bowiem każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utworu). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są między innymi utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe). Projekt budowlany, jeżeli jest wystarczająco nasycony tzw. pierwiastkiem twórczym (np. projekt na unikalną konstrukcję), powinien być przedmiotem ochrony zapewnianej przepisami tej ustawy, tym bardziej że tworzenie dzieł przez inżynierów budownictwa potwierdza kilka wyroków Sądu Najwyższego.

Dlatego prezes izby inżynierów wystosował do  Teresy Czerwińskiej, minister finansów, pismo w sprawie doprecyzowania przepisów umożliwiających stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów przez inżynierów budownictwa.  W piśmie czytamy, że dotychczasowy ogólny przepis (art. 22) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wykluczał żadnych zawodów z możliwości stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu. Warunkiem ich zastosowania było natomiast wykazanie, iż wykonane prace, w przypadku inżynierów – projekty architektoniczno-budowlane, mają charakter utworu.

Jak dowiedzieliśmy się w PIIB, Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie zmian korzystnych dla inżynierów budownictwa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany