Wakacje ZUS z podpisem prezydenta. Urlop od składek możliwy jeszcze w 2024 r.

2024-06-14 8:43
Wakacje ZUS dla przedsiębiorcy
Autor: Szymon Starnawski Przedsiębiorcy mogą wziąc wolne - państwo opłaci składkę ZUS przez miesiąc

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wakacjach składkowych ZUS dla przedsiębiorców. Samozatrudnieni i prowadzący firmy do 9 pracowników zyskają miesiąc składki ZUS od państwa. Kiedy nie trzeba płacić składek ZUS? Czy mikroprzedsiębiorcy skorzystają z wakacji już w 2024 r.?

Spis treści

  1. Na czym mają polegać wakacje od ZUS?
  2. Kto skorzysta z wakacji ZUS?
  3. Wakacje ZUS - od kiedy?
Z czego budować dom? Szkoła Budowania

Wakacje składkowe obiecał premier Donald Tusk na konferencji prasowej 9 stycznia 2024 r. Wyraził przy tym nadzieję, że jest szansa na wprowadzenie nowych przepisów jeszcze w 2024 r. Udało się! Przyjęcie przez Sejm i Senat oraz podpis prezydenta Andrzeja Dudy daje szansę na jej wejście w życie już w tym roku. Rząd jest przygotowany finansowo na wprowadzenie jej w 2024 r. Koszty wakacji ZUS oszacowano na 1,64 mld zł.

Na czym mają polegać wakacje od ZUS?

Przedsiębiorcy do tej pory nie mają prawa do urlopu. Aby nie płacić ZUS prowadzący jednoosobową firmę mógł dokonać zawieszenia działalności. Minimalny okres na jaki mógł tego dokonać wynosi właśnie 30 dni. Nie musiał podawać powodu zawieszenia i dawało to m.in. możliwość wykorzystania tego czasu na urlop wypoczynkowy. Zyskiwał czas, ale jednocześnie tracił składkę emerytalną, która powiększała jego kapitał na koncie ZUS. Ustawa to zmienia.

Mikroprzedsiębiorca będzie mógł odprowadzić składki przez 11 miesięcy, a jeden miesiąc opłaci mu państwo. Dodatkowym bonusem ma być świadczenie urlopowe za okres wolnego o wysokości połowy pensji minimalnej. Aby skorzystać ze składkowego urlopu, musi tylko w miesiącu poprzedzającym ten, w którym chce z niego skorzystać złożyć do ZUS odpowiedni wniosek.

Kto skorzysta z wakacji ZUS?

Z urlopu składkowego skorzysta grupa przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG, czyli prowadzących jednoosobową działalność lub działalność w spółkach cywilnych osób fizycznych oraz prowadzący małe firmy zatrudniające do 9 pracowników. Dodatkowym warunkiem możliwości skorzystania z tej formy pomocy państwa jest osiąganie przychodu rocznego, który nie przekracza kwoty 2 mln. euro. Ustawa obejmie ok. 1,7 mln osób prowadzących działalność gospodarczą.

Wakacje ZUS - od kiedy?

Podpis prezydenta umożliwi wprowadzenie w życie przepisów ustawy już w listopadzie 2024 r.

Przepiękne Pole Mokotowskie wiosną 2024. Musisz zobaczyć te zdjęcia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej