Wakacje ZUS – sejm przyjął ustawę. Urlop od składek możliwy jeszcze w 2024 r.

2024-05-10 11:16
Wakacje ZUS dla przedsiębiorcy
Autor: Szymon Starnawski Przedsiębiorcy mogą wziąc wolne - państwo opłaci składkę ZUS przez miesiąc

Na posiedzeniu 9 maja 2024 r. Sejm przyjął rządową ustawę o wakacjach składkowych ZUS dla przedsiębiorców. Samozatrudnieni i prowadzący firmy do 9 pracowników zyskają miesiąc składki ZUS od państwa. Kiedy nie trzeba płacić składek ZUS? Czy mikroprzedsiębiorcy skorzystają z wakacji już w 2024 r.?

Spis treści

  1. Na czym mają polegać wakacje od ZUS?
  2. Kto skorzysta z wakacji ZUS?
Z czego budować dom? Szkoła Budowania

Wakacje składkowe obiecał premier Donald Tusk na konferencji prasowej 9 stycznia 2024 r. Wyraził przy tym nadzieję, że jest szansa na wprowadzenie nowych przepisów jeszcze w 2024 r. Przyjęcie przez Sejm i skierowanie ustawy do Senatu daje szansę na jej wejście w życie w tym roku. Tym bardziej, że rząd jest przygotowany finansowo na wprowadzenie jej w 2024 r. Koszty wakacji ZUS oszacowano na 1,64 mld zł.

Na czym mają polegać wakacje od ZUS?

Przedsiębiorcy do tej pory nie mają prawa do urlopu. Aby nie płacić ZUS prowadzący jednoosobową firmę mógł dokonać zawieszenia działalności. Minimalny okres na jaki mógł tego dokonać wynosi właśnie 30 dni. Nie musiał podawać powodu zawieszenia i dawało to m.in. możliwość wykorzystania tego czasu na urlop wypoczynkowy. Zyskiwał czas, ale jednocześnie tracił składkę emerytalną, która powiększała jego kapitał na koncie ZUS. Ustawa to zmienia.

Mikroprzedsiębiorca będzie mógł odprowadzić składki przez 11 miesięcy, a jeden miesiąc opłaci mu państwo. Dodatkowym bonusem ma być świadczenie urlopowe za okres wolnego o wysokości połowy pensji minimalnej. Aby skorzystać ze składkowego urlopu, musi tylko w miesiącu poprzedzającym ten, w którym chce z niego skorzystać złożyć do ZUS odpowiedni wniosek.

Kto skorzysta z wakacji ZUS?

Z urlopu składkowego skorzysta grupa przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG, czyli prowadzących jednoosobową działalność lub działalność w spółkach cywilnych osób fizycznych oraz prowadzący małe firmy zatrudniające do 9 pracowników. Dodatkowym warunkiem możliwości skorzystania z tej formy pomocy państwa jest osiąganie przychodu rocznego, który nie przekracza kwoty 2 mln. euro. Ustawa obejmie ok. 1,7 mln osób prowadzących działalność gospodarczą.

Przepiękne Pole Mokotowskie wiosną 2024. Musisz zobaczyć te zdjęcia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej