Architekci nie chcą konfliktu z inżynierami budownictwa i bronią ich uprawnień

2018-11-26 14:05
Warsaw Spire, plac budowy
Autor: Ghelamco Poland Budowa wieżowca Warsaw Spire

Projekty ustawy o inżynierach budownictwa i ustawy o architektach sprawiły, że nastąpił rozdźwięk pomiędzy przedstawicielami obu zawodów nie tylko w planowanych dokumentach, ale również w komentarzach co do proponowanych rozwiązań.

Konflikt wydaje się rozrastać, ale architekci oskarżani przez inżynierów budownictwa o obniżanie rangi ich zawodu, nieoczekiwanie znaleźli w nich sojusznika, ale inżynierowie wciąż walczą o swoje prawa…

Ustawa o inżynierach w opinii architektów

Projekty ustawy o inżynierach budownictwa i ustawy o architektach okazały się przysłowiowym „kijem w mrowisko” wsadzonym w oba te środowiska zawodowe. Pisaliśmy wcześniej, dlaczego inżynier budownictwa nie chce być podporządkowany architektowi i jakimi argumentami Izba Architektów RP broni odrębności swoich członków. W trakcie tych publicznych konsultacji Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju potwierdziło swoje dotychczasowe stanowisko względem tych projektów. Bo przypomnijmy, inżynierowie budownictwa, zgodnie ze stanowiskiem PIIB, nadal optowali za regulacją zawodu inżynierach i architektach w jednej ustawie, zaś architekci chcą odrębności.

Były też inne zdania co do niektórych uprawnień budowlanych po jednej i drugiej stronie – ale póki co projekty ustaw nie uwzględniają tych najbardziej krytykowanych propozycji. I o dziwo, inżynierowie budownictwa znaleźli nieoczekiwane wsparcie w architektach, którzy pismem do Artura Sobonia, sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, proszą o zachowanie dotychczasowych rozwiązań, zgodnie z którymi inżynierowie budownictwa z uprawnieniami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń zachowali prawo nie tylko do kierowania robotami ale również budową.
„Krajowa Rada Izby Architektów RP – czytamy w tym piśmie – ze zdziwieniem przyjęła zmianę w tym zakresie, szczególnie biorąc pod uwagę, że w poprzednich wersjach projektu ustawy o inżynierach przekazywanych Izbie do konsultacji wewnętrznych, przepis ten pozostawał spójny z obecnie obowiązującymi przepisami, a więc uprawniał inżyniera budownictwa do kierowania zarówno robotami budowlanymi jak i samą budową. Izba prosi o uwzględnienie tej uwagi w celu wyeliminowania niepotrzebnych konfliktów między środowiskiem inżynierów budownictwa i architektów.” Jak nas przekonywał sekretarz Krajowej Rady Izby Architektów RP, architektom naprawdę nie zależy na antagonizowaniu tych dwóch środowisk, a tylko o przywrócenie architektom statusu, który stracili w roku 1995.

Ustawa o inżynierach dla inżynierów

Oczywiście inżynierowie budownictwa też walczą o swoje prawa, o czym m.in. świadczy treść petycji rozpowszechnianej w środowisku. „W obliczu prowadzonych prac nad ustawami: o architektach, o inżynierach budownictwa oraz przepisami wprowadzającymi ustawę o architektach a także ustawę o inżynierach budownictwa, poważnie zagrożone stają się interesy inżynierów budownictwa. Wszyscy dobrze wiemy, jak ciężką i odpowiedzialną pracę pełnią inżynierowie budownictwa. Wczesne godziny rozpoczynania dnia pracy oraz późna pora powrotów do domu, setki wyrobionych rocznie nadgodzin, praca w delegacji czy praca w weekendy to chleb powszedni inżynierów budowlanych, sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych. Aktualnie prowadzone prace w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, mogą rzucać kolejne kłody pod nogi inżynierów budownictwa, którzy na co dzień budują otaczającą nas rzeczywistość. (…) Na skutek oddolnej dyskusji w społeczności inżynierów budownictwa oraz studentów kształcących się w celu osiągnięcia tego tytułu, pojawiła się inicjatywa rozpoczęcia walki o nasze prawa. To jest ten moment, kiedy nasze środowisko musi się zjednoczyć, zaangażować i powiedzieć stanowcze „NIE” poprzez podpisanie niniejszej petycji. Alternatywą jest złożenie broni i pozwolenie na dalsze narzucanie nam cudzej woli przedstawicieli innych zawodów. (...) Pokażmy, że inżynierowie budownictwa potrafią się zjednoczyć i wspólnie nie pozwolić na dalsze obniżanie rangi naszego zawodu!”

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej