Strefa czystego transportu. Rzeszów planuje zakaz wjazdu starych pojazdów do centrum. Kiedy SCT Rzeszów?

2023-11-28 15:53
Rzeszów z góry
Autor: Getty Images/JackF Strefę czystego transportu Rzeszów chce wprowadzić jako jedno z pierwszych miast w Polsce.

W polskich miastach zaczynają powstawać strefy czystego transportu. Rzeszów jest jednym z ośrodków, które zapowiedziały taki krok. Jaka będzie ta SCT? Rzeszów chce ją wprowadzić w najbliższych latach, ale szczegóły wciąż są zagadką. Sprawdź, co już wiadomo o zakazie wjazdu do centrum Rzeszowa dla starych samochodów.

Spis treści

  1. Strefa czystego transportu Rzeszów – co to takiego?
  2. SCT Rzeszów – terminy, mapa, zasady
  3. Zakaz wjazdu do centrum Rzeszowa – dla kogo?

Strefa czystego transportu Rzeszów – co to takiego?

Strefa czystego transportu to wyznaczony obszar miasta, do którego nie wolno wjeżdżać starymi pojazdami niespełniającymi określonych norm emisji spalin. Za złamanie zakazu grozi mandat w kwocie 500 zł. Takie strefy istnieją już w wielu krajach Europy, m.in. we Włoszech i Niemczech, a praktyka pokazuje, że ich wprowadzenie wydatnie przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Zasady SCT obowiązują wszystkich – zarówno mieszkańców danego miasta, jak i osoby przyjezdne. Na ogół miasta wprowadzają jednak pewne wyjątki od reguł SCT (najczęściej dla pojazdów zabytkowych, pojazdów osób z niepełnosprawnościami, służb miejskich itp.).

Obecnie strefy czystego transportu zaczynają powstawać także w Polsce. Wynika to z obowiązków, jakie nakładają na nasz kraj przepisy unijne. Pewne jest już, że w najbliższych latach zaistnieją:

Również Rzeszów zapowiedział wprowadzenie SCT do 2030 r. Na razie jednak nie ujawniono jeszcze dokładnego rozmiaru strefy ani innych szczegółów.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

SCT Rzeszów – terminy, mapa, zasady

Według deklaracji władz SCT Rzeszów planuje wprowadzić do 2030 r. Nie przedstawiono jednak jeszcze szczegółowego harmonogramu.

Na razie dopiero trwają rozpoczęte w 2022 r. badania mające na celu ustalić, jak powinna wyglądać strefa czystego transportu w Rzeszowie. Prowadzą je naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej. Z tego względu nie ma jeszcze mapy SCT w Rzeszowie, choć można się spodziewać, że obejmie ona co najmniej całe centrum miasta.

Zakaz wjazdu do centrum Rzeszowa – dla kogo?

Aktualnie nie wiadomo jeszcze, jakie pojazdy będzie obowiązywał zakaz wjazdu do SCT Rzeszów. Można się jednak spodziewać, że będą to pojazdy najstarsze, zarówno z silnikiem benzynowym, jak i diesla. Przykładowo w Warszawie w 2024 r. do SCT nie będą mogły wjechać auta benzynowe poniżej normy Euro 2 (starsze niż 27 lat) oraz auta z silnikiem diesla poniżej normy Euro 4 (starsze niż 18 lat). To, jaką normę spełnia nasze auto, można bezpłatnie sprawdzić w aplikacji mObywatel lub na stronie historiapojazdu.gov.pl.

Obecnie nie wiadomo, czy będzie wymóg przyklejania na szybie specjalnych naklejek informujących o tym, że pojazd spełnia warunki wjazdu do SCT. Każde miasto samo ustala, czy potrzebuje takich naklejek. Są np. takie, które z nich rezygnują, zamiast tego stawiając na automatyczne odczytywanie tablic rejestracyjnych pojazdów i sprawdzanie w bazie, czy spełniają normy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej