Strefa czystego transportu Wrocław – mapa, terminy, zasady. Kto wjedzie do SCT we Wrocławiu, a kto nie?

2023-11-27 14:19
Wrocław most
Autor: Getty Images/Lazy_Bear Strefa czystego transportu we Wrocławiu obejmie przede wszystkim centrum miasta.

W kolejnych miastach Polski powstają strefy czystego transportu. Wrocław również przygotowuje się do wprowadzenia SCT, która zostanie uruchomiona już za kilka lat. Zobacz mapę strefy czystego transportu we Wrocławiu i poznaj szczegóły.

Spis treści

  1. Strefa czystego transportu Wrocław – co to takiego?
  2. Czy we Wrocławiu jest strefa czystego transportu? Nie, ale wkrótce powstanie
  3. Strefa czystego transportu Wrocław – mapa. Jakie obszary obejmie?
  4. Jakie samochody wjadą do strefy czystego transportu we Wrocławiu, a jakie nie?
  5. Strefa czystego transportu Wrocław – konsultacje z mieszkańcami

Strefa czystego transportu Wrocław – co to takiego?

Strefa czystego transportu (SCT) to określony przepisami obszar w danym mieście, do którego nie mogą wjechać pojazdy najbardziej zatruwające środowisko. Są to zazwyczaj pojazdy najstarsze, niespełniające określonych norm emisji spalin. Zakaz wjazdu do SCT egzekwowany jest na różne sposoby (np. automatyczny odczyt tablic rejestracyjnych), a za złamanie go grozi mandat do 500 zł. Celem istnienia SCT jest ochrona zdrowia mieszkańców przez poprawę jakości powietrza. SCT obowiązuje wszystkich – zarówno mieszkańców, jak i turystów czy osoby tylko przejeżdżające przez miasto.

Wrocław jest jednym z polskich miast, które w najbliższych latach wprowadzą na swoim obszarze SCT. Pierwsza w kolejności będzie strefa czystego transportu w Warszawie, a w następnej kolejności taka strefa powstanie w Krakowie. Kolejne ośrodki miejskie również przygotowują się do utworzenia SCT.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Oto ceny w 2023 roku

Czy we Wrocławiu jest strefa czystego transportu? Nie, ale wkrótce powstanie

Aktualnie we Wrocławiu nie ma strefy czystego transportu, jednak SCT zacznie być wprowadzana w 2025 r. Wprowadzanie strefy będzie się odbywać etapami – co kilka lat wymogi będą zaostrzane, co oznacza, że zakaz wjazdu do SCT we Wrocławiu będzie obowiązywał coraz więcej pojazdów (zarówno mieszkańców, jak i turystów). Mieszkańcy przez pierwsze 5 lat będą zwolnieni z wymogów SCT. Według szacunków docelowo zakaz wjazdu do centrum obejmie mniej niż 5% właścicieli samochodów.

– Obowiązek wynika z konkretnych zapisów wojewódzkiego programu ochrony powietrza. Dokument ten powstaje na podstawie ustawy Prawo ochrony środowiska – wyjaśnia Tomasz Stefanicki, zastępca dyrektora Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego. – To właśnie ze względu na przekroczenia norm średniorocznego stężenia dwutlenku azotu, w wojewódzkim programie ochrony powietrza nałożono na Wrocław obowiązek utworzenia strefy czystego transportu. Od roku 2013 do 2022, takie przekroczenie nastąpiło 9-krotnie. Jedynie w pandemicznym roku 2020 wskaźnik ten dla aglomeracji wrocławskiej znajdował się na granicy normy.

Strefa czystego transportu Wrocław – mapa. Jakie obszary obejmie?

Według aktualnych planów strefa czystego transportu we Wrocławiu obejmie centrum miasta i część śródmieścia z zachowaną przedwojenną zabudową. Granice SCT we Wrocławiu przedstawia mapa.

Strefa czystego transportu Wrocław mapa
Autor: Urząd Miejski Wrocław Strefa czystego transportu Wrocław – mapa obszaru. Link: Kliknij, aby powiększyć

– Są to osiedla, gdzie dominują kamienice, czyli: Stare Miasto, Nadodrze, Ołbin, Kleczków, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Oławskie i Przedmieście Świdnickie, a także część kojarzonego raczej z blokami osiedla Szczepin. Powierzchnia SCT obejmuje 6% powierzchni miasta – podaje Urząd Miejski Wrocławia.

Jakie samochody wjadą do strefy czystego transportu we Wrocławiu, a jakie nie?

Strefa czystego transportu we Wrocławiu będzie wprowadzana etapami. Do strefy będą mogły wjechać pojazdy spełniające określone normy. Aktualny harmonogram przewiduje, że od 2025 r. zakaz wjazdu do SCT we Wrocławiu obejmie pojazdy na benzynę poniżej normy Euro 3 oraz pojazdy diesla poniżej normy Euro 4. To, jaką normę spełnia nasz pojazd, można sprawdzić bezpłatnie na stronie historiapojazdu.gov.pl lub w aplikacji mObywatel. Harmonogram dalszego zaostrzania kryteriów SCT ukazuje tabela.

strefa czystego transportu Wrocław kryteria
Autor: Urząd Miejski Wrocław Normy, jakie musi spełniać pojazd, żeby wjechać do strefy czystego transportu we Wrocławiu Link: Kliknij, aby powiększyć

W planach jest zwolnienie mieszkańców strefy z wymogów SCT przez pierwszych 5 lat jej obowiązywania. Jak zapowiada miasto, samochody w SCT będą sprawdzane za pomocą automatycznego odczytu tablic rejestracyjnych. W części przypadków konieczne będzie posiadanie odpowiedniej nalepki na szybie, ale powinno to dotyczyć tylko osób spoza miasta oraz pojazdów, dla których przewidziano wyjątki od zakazu (m.in. auta zabytkowe, pojazdy osób zamieszkałych na terenie SCT, pojazdy osób z niepełnosprawnościami).

Strefa czystego transportu Wrocław – konsultacje z mieszkańcami

W ramach przygotowań do wprowadzenia SCT we Wrocławiu miasto przeprowadza kilkuetapowe konsultacje z mieszkańcami. Ich wyniki nie są wiążące (nie muszą zostać wzięte pod uwagę), ale stanowią informację zwrotną, którą urzędnicy mogą uwzględnić w trakcie pracy nad SCT. Przykładowo na podstawie wiosennych konsultacji z 2023 r. zdecydowano o złagodzeniu kryteriów wjazdu do SCT.

Konsultacje dotyczące strefy czystego transportu we Wrocławiu odbywają się w kilku etapach:

  • etap I – wiosna 2023 r. – pięć spotkań (łącznie wzięło w nich udział ponad 400 osób), ankiety internetowe (formularz wypełniły 1382 osoby), przesyłanie opinii pocztą elektroniczną i tradycyjną (40 opinii);
  • etap II – narada społeczna z grupą mieszkańców wybranych w drodze losowania spośród chętnych, którzy się zgłosili (trzy spotkania: 18 listopada, 25 listopada, 2 grudnia);
  • etap III – kolejny etap rozmów z mieszkańcami przed skierowaniem projektu uchwały o SCT pod głosowanie Rady Miejskiej (nastąpi w bliżej nieokreślonym terminie po wiosennych wyborach samorządowych).

– Narada obywatelska to konsultacje społeczne, czyli opiniowanie. Osoby uczestniczące w naradzie przedstawią wspólną opinię, którą urzędnicy mogą wziąć po uwagę. Ostateczne decyzje w sprawie strefy podejmuje rada miejska poprzez uchwałę – tłumaczy Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego.

QUIZ. Sobór, browar, czynszówka... Znasz te nazwy budynków?

Pytanie 1 z 15
Browar to obiekt, w którym produkuje się...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany