Stopy procentowe NBP - wrzesień 2023 - decyzja Rady Polityki Pieniężnej z 6 września. RPP obniżyła stopy procentowe

2023-09-06 15:41
Stopy procentowe wrzesień 2023
Autor: Getty Images Stopy procentowe - 6 września 2023 Rada Polityki Pieniężnej ogłosi decyzję dotyczącą stóp procentowych

Stopy procentowe NBP w Polsce - 6 września 2023 RPP ogłosiła decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Zadecydowano o obniżeniu stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Analitycy spodziewali się znacznie mniejszej obniżki.

Spis treści

 1. Stopy procentowe wrzesień 2023
 2. Stopy procentowe sierpień 2023
 3. Jak wzrosły raty kredytów po kolejnych podwyżkach stóp?
 4. Co mogą zrobić kredytobiorcy, którzy tracą płynność finansową?
 5. Jak wzrost inflacji wpływa na stopy procentowe?
 6. Kto najbardziej czuje podwyżkę stóp procentowych?

Stopy procentowe wrzesień 2023

Po prawie dwóch latach od rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych kredytobiorcy mogą trochę odetchnąć. RPP zaskoczyła rynek i obniżyła stopy aż o 0,75 pkt proc. Stopa referencyjna spadnie do poziomu 6,00 proc. Większość ekspertów spodziewała się obniżki stóp procentowych, jednak zdecydowanie niższej - o 25 punktów bazowych.

Niestety inflacja oraz jej projekcje nadal odbiegają od celu inflacyjnego na poziomie 2,5%, zatem na dalsze obniżki prawdopodobnie będzie trzeba jeszcze trochę poczekać - mówi Jakub Łapaj, ekspert kredytowy Lendi. Co prawda czynnikiem obniżającym inflację będzie efekt zwiększającej się bazy, dlatego pomimo zwiększających się cen długoterminowy trend inflacji powinien być spadkowy. Raczej będzie to jednak proces bardziej długotrwały niż w projekcjach NBP.  W czarnym scenariuszu dla kredytobiorców, gdy zostaną zakończone tarcze antyinflacyjne, uwolnione zostaną ceny paliw i jeżeli ustanie presja polityczna związana z wyborami to nie można wykluczyć także ponownej podwyżki stóp po okazaniu się, że inflacja nie wraca do celu.

Przed nami czas kampanii wyborczej, więc wiele będzie działo się na rynku kredytów mieszkaniowych. Od marca bieżącego roku można zauważyć lekkie poruszenie na rynku nieruchomości. Zwiększyła się liczba składanych wniosków kredytowych, na co na pewno ma wpływ stabilna decyzja RPP o pozostawieniu stóp procentowych na tym samym poziomie. Ma też na to przełożenie znacznie lepiej liczona zdolność kredytowa – Komisja Nadzoru Finansowego pozwoliła bankom na obniżenie buforu zmiany stopy procentowej z 5 do 2,5 procent. Kolejnym napędem jest wejście w życie programu Bezpieczny Kredyt 2%. Polega on na pomocy rządowej w spłacie kredytu kupując pierwsze mieszkanie.

Stopy procentowe sierpień 2023

W sierpniu RPP postanowiła pozostawić główną stopę procentową na poziomie 6,75 procent.

Poziom stóp procentowych wynosił:

 • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej
 • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej
 • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej
 • stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej
 • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej

Przypomnijmy, że ostatnie podwyżki stóp procentowych odnotowaliśmy we wrześniu 2022 roku, kiedy RPP podniosła stopę referencyjną do poziomu 6,75 procent. Od tamtego momentu, pomimo wzrostu inflacji, stopy pozostają na niezmienionym poziomie. Kredytobiorcom przez ostatnie 8 miesięcy nie wzrosły raty.

Szczyt inflacji odnotowaliśmy w lutym bieżącego roku – wyniosła ona wówczas 18,4 procent.

Jak wzrosły raty kredytów po kolejnych podwyżkach stóp?

Wysokość wybranych rat kredytu spłacanego w ratach równych (tzw. annuitetowych) wyrażona w walucie kredytu (zł) dla bieżącej wartości wskaźnika referencyjnego WIBOR 3M oraz dla następujących poziomów wartości wskaźnika referencyjnego, odpowiednio: 7,19%, 7,69%, 6,69%. Marża 1,69 %, okres spłat 30 lat. Przyjęte LTV 75%.

Kwota kredytu

WIBOR 3M

6,94% + marża

WIBOR 3M

6,94% + marża (+0,25%)

WIBOR 3M

6,94% + marża (+0,75%)

WIBOR 3M

6,94% + marża (-0,25%)

200.000

1.556

1.592 1.664 1.521

400.000

3.113 3.184 3.328 3.042

600.000

4.669 4.776 4.993 4.563

800.000

6.225 6.368 6.657 6.083

Co mogą zrobić kredytobiorcy, którzy tracą płynność finansową?

Jest kilka rozwiązań:

 • Refinansowanie kredytu, czyli przeniesienie go do innego banku oferującego lepsze warunki cenowe. Przy rosnących stopach procentowych banki obniżają marże. Warto skonsultować z ekspertem finansowym posiadane warunki kredytu z możliwymi do uzyskania w innym banku i przeliczyć potencjalne oszczędności.
 • Przejście z rat malejących na raty równe.
 • Zmiana oprocentowania zmiennego na stałe.
 • Konsolidacja bieżących zobowiązań. Scalenie wszystkich kredytów, debetów, kart kredytowych w jedno zobowiązanie z dłuższym okresem kredytowania.
 • Wakacje kredytowe.
 • Wydłużenie okresu spłaty kredytu. Dla przykładu wydłużając okres kredytowania z 20 na 30 lat rata spadnie o około 10 procent.
 • Warto skorzystać z pomocy doświadczonego eksperta kredytowego w celu znalezienia optymalnego rozwiązania, dostosowanego do indywidualnych możliwości finansowych.

Jak wzrost inflacji wpływa na stopy procentowe?

Trzeba mieć świadomość, że kolejne podwyżki stóp to pokłosie rosnącej inflacji.

Sytuacja w gospodarce mocno powiązana jest z sektorem bankowym, który dostarcza na rynek popularne rozwiązania kredytowe, jakimi są kredyty konsumpcyjne oparte o WIBOR 3M oraz 6M - informuje Natalia Bihun, ekspertka kredytowa Lendi. Stawka WIBOR wpływa na oprocentowanie kredytów hipotecznych i gotówkowych dla zmiennego oprocentowania, a takich instytucje finansowe udzielają na rynku najwięcej. Mówiąc obrazowo, WIBOR to stawka, po jakiej banki pożyczają sobie pieniądze. Serie podwyżek stóp procentowych zapoczątkowane na jesieni spowodowały znaczny wzrost rat kredytowych. Co gorsze – nic nie wskazuje na to, aby poziom inflacji się zatrzymał, a tym bardziej zaczął maleć.

Czytaj też:

Kto najbardziej czuje podwyżkę stóp procentowych?

Skutki podwyżki odczują osoby spłacające kredyty zaciągnięte w polskim złotym oraz wszyscy, którzy złożyli wniosek i planują wziąć kredyt. Według głównego analityka BIK, perspektywy na rynku kredytów mieszkaniowych nie napawają optymizmem.

Grupą kredytobiorców, którzy najbardziej odczują podwyżkę są osoby, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy od końca maja 2020 roku do początku października 2021, czyli w okresie obowiązywania stopy referencyjnej na poziomie 0,1%, zaciągnęły go samodzielnie i jednocześnie spłacały inne zobowiązania kredytowe.

Takich klientów było 88 958. Zaciągnęli oni 90 863 kredytów mieszkaniowych na kwotę 25,6 mld zł. Średnia kwota ich kredytu wyniosła 281 741 zł. Wartość innych zobowiązań finansowych tych klientów to 1,8 mld zł, w tym głównie kredyty gotówkowe na 1,3 mld zł.

Podwyżka stóp procentowych, bezpośrednio wpłynie na spadek dostępności kredytów mieszkaniowych, ponieważ jeszcze bardziej ograniczy zdolność kredytową.

Kontynuacja podwyżek stóp – w połączeniu z dużą dozą niepewności i wysoką inflacją – będzie też kolejnym czynnikiem, który może w tym roku zniechęcić firmy do inwestowania. Do tego dochodzą rosnąca niepewność związana z wojną w Ukrainie, zakłócenia w handlu zagranicznym, drożejące szybko surowce, które napędzają inflację. 

Czytaj też:

Raty kredytów wzrosną niezależnie od decyzji RPP?

Posłuchaj opinii ekonomisty.

Listen to "Raty kredytów i tak będą wyższe - ekonomista Bogusław Grabowski ostrzega. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej