Piece olejowe pod nadzorem fiskusa. Sposób na oszustów handlujących olejem opałowym

2018-10-03 10:39
Kocioł olejowy
Autor: Andrzej Szandomirski Właściciele domów będą musieli rejestrować piece olejowe.

Do końca lutego 2019 r. każdy piec olejowy będzie musiał być zarejestrowany w urzędzie skarbowym – zakłada projekt ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Finansów. Według jego zapewnień, nowe przepisy nie będą uciążliwe dla właścicieli domów, którzy wykorzystują do ich ogrzewania piece olejowe

Problem w tym, że olej opałowy coraz częściej zamiast do pieców trafia jako paliwo do zbiorników traktorów, maszyn rolniczych czy samochodów z silnikiem Diesla. Dlaczego? Ministerstwo Finansów przyznaje, że „olej opałowy ma właściwości zbliżone do paliw silnikowych, a jednocześnie korzysta z obniżonej o ponad 900 zł stawki podatku akcyzowego”.

Wyjaśnijmy, że do ceny 1000 litrów oleju opałowego fiskus dolicza w 2018 r. 232 zł akcyzy, zaś do oleju napędowego – 1171 zł. Do tego dochodzi 293,05 zł opłaty paliwowej. Różnica w cenie wynosi więc 1232,05 zł, czyli przeszło 1,2 zł na każdym litrze.

Ministerstw Finansów ostrzega, że nabycie oleju opałowego i użycie jako napędowego jest zagrożone karą grzywny (od 175 zł do 16,8 mln zł), karą pozbawienia wolności do 2 lat albo obu tym karom łącznie. Do tego dochodzi podatek akcyzowy i opłata paliwowa „za sprzedawcę”.

Piece olejowe trafią do rejestru

Ministerstwo Finansów wymyśliło nowy sposób na walkę z tym zjawiskiem. W projekcie nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów (zobacz treść projektu) proponuje nałożenie na właścicieli pieców olejowych obowiązku ich rejestracji.

„Obowiązek taki będzie miał charakter jednorazowy (przed dokonaniem pierwszej czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych przeznaczonych do celów opałowych)” – czytamy w uzasadnieniu projektu. Zgłoszenie rejestracyjne ma zawierać m.in. „wskazanie miejsca (adresu), gdzie znajdują się urządzenia grzewcze (chyba, że są to urządzenia niestacjonarne) oraz ich rodzaj, typ, moc, a także przewidywaną ilość zużywanych w roku kalendarzowym olejów opałowych”.

Ustawa przewiduje możliwość dokonania zgłoszenia w formie elektronicznej, ale także w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania osoby dokonującej rejestracji pieca olejowego.

Do kiedy rejestracja pieca olejowego?

Wprawdzie ustawa wejdzie w życie od 1 marca 2019 r. Jednak jej niektóre przepisy zaczną obowiązywać wcześniej, np. te, które wprowadzają obowiązek rejestracji kotłów olejowych – od 1 stycznia 2019 r. Właściciele domów, które w dniu 31 grudnia 2018 r. będą wyposażone w kotły olejowe, mieliby więc 2 miesiące na złożenie zgłoszenia rejestracyjnego, według wzoru, który określi minister finansów w rozporządzeniu do ustawy. Jednak – co do zasady – obowiązek ten powinien być wykonany „przed dniem pierwszej czynności związanej z wykorzystaniem oleju przeznaczonego do celów opałowych”.

W terminie 7 dni naczelnicy urzędów skarbowych mają potwierdzać przyjęcia tego rodzaju zgłoszenia.

Dodajmy, że w projektowanej ustawie odstępuje się od uciążliwego obowiązku pobierania przez sprzedawcę oleju opałowego papierowych oświadczeń, zastępując go elektronicznym potwierdzeniem odbioru.

Czym ogrzewamy domy
Autor: Instytut Ekonomi Środowiska

Piece olejowe w nielicznych domach

Ogrzewanie olejowe jest mało popularne w naszym kraju. Z badań Instytutu Ekonomii Środowiska przeprowadzonych w 2017 r. na losowej próbie właścicieli domów jednorodzinnych wynika, że w niemal 70% budynków jednorodzinnych główne źródło ogrzewania stanowi kocioł lub piec węglowy (cały raport). W dalszych 14% domów rolę tę pełni kocioł na drewno lub inny rodzaj biomasy. 2% badanych deklaruje korzystanie z kominków na drewno. Przy czym autorzy raportu zwracają uwagę, że powszechne jest wykorzystywanie kotłów, w których wykorzystuje się zamiennie węgiel oraz drewno i biomasę. Około 14% domów jednorodzinnych ogrzewanych jest za pomocą kotłów gazowych. Natomiast bardzo mały jest udział budynków, w których do ogrzewania wykorzystywane są kotły olejowe, ogrzewanie elektryczne, MSC oraz źródła ekologiczne, czyli pompy ciepła i energia geotermalna.

Czym ogrzewamy domy
Autor: Instytut Ekonomi Środowiska

Co ciekawe, udział ogrzewania węglowego znacznie spada w domach jednorodzinnych wzniesionych po 2000 r. Ponadto struktura wykorzystania źródeł grzewczych uzależniona jest również od dochodu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej