Kotły kondensacyjne. Dlaczego warto inwestować w kotły kondensacyjne? Wyliczamy oszczędności!

2019-06-28 11:13
Kocioł kondensacyjny
Autor: gettyimages Kotły kondensacyjne, w przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów grzewczych, wykorzystują do ogrzewania wody również ciepło "utajone" w zawartej w spalinach parze wodnej - technologia ta daje efektywność pracy przekraczającą 100%

Kotły kondensacyjne to nowoczesna technika grzewcza. Dzięki efektywnej pracy kotły kondensacyjne pozwalają na znaczne oszczędności paliwa, zmniejszając jednocześnie rachunki za ogrzewanie. Ponadto ceny kotłów kondensacyjnych coraz rzadziej odbiegają od cen tradycyjnych urządzeń grzewczych.

Kotły kondensacyjne - 109% sprawności

Dla wielu osób zaskoczeniem jest wiadomość, że kocioł może mieć ponad stuprocentową sprawność. Wbrew pozorom nie jest to kolejny chwyt marketingowy, lecz efekt obowiązującego sposobu obliczania sprawności urządzeń grzewczych. Kotły kondensacyjne, w przeciwieństwie do swoich starszych odpowiedników, wykorzystują do ogrzewania wody również ciepło "utajone" w zawartej w spalinach parze wodnej. Takiej możliwości nie przewidzieli twórcy opracowanego wiele lat temu wzoru na sprawność, uwzględniając jedynie wartość opałową paliwa. Odzyskanie energii ze spalin dzięki skropleniu (kondensacji) pary wodnej, pozwoliło na uzyskanie sprawności przekraczającej pierwotne założenia. Najbardziej odczuwalnym efektem zastosowania tej nowoczesnej technologii są pokaźne oszczędności na paliwie. Kolejną zaletą kotłów tego typu jest mniejsza emisja zanieczyszczeń oraz fakt, że proces spalania zachodzi w zamkniętej komorze, "odciętej" od pomieszczenia, w którym zamontowane jest urządzenie. 

Regulator pokojowy
Autor: Saunier Duval Najnowszy pokojowy regulator temperatury typu modulacyjnego. Kompleksowo steruje centralnym ogrzewaniem, jak również – przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Umożliwia sterowanie kotłem bezpośrednio z pomieszczeń mieszkalnych. Podstawowe zadanie regulatora polega na dostosowaniu pracy kotła do warunków w pomieszczeniach. Regulator pełni funkcję termostatu: mierzy temperaturę w pomieszczeniach i steruje pracą kotła, aby uzyskać zaprogramowaną temperaturę pokojową

Kotły kondensacyjne - możliwości

Obecnie na rynku dostepne są kotły kondensacyjne przeznaczone do mieszkań i do domów jedno- oraz wielorodzinnych, zasilane gazem lub olejem opałowym. Kotły takie można montować zarówno w nowych, jak i modernizowanych instalacjach centralnego ogrzewania. Nowoczesne gazowe kotły wiszące, możemy zamontować np. w łazience lub kuchni.  Warto podkreślić, że kotły kondensacyjne najwyższą sprawność uzyskują współpracując z układami ogrzewania podłogowego oraz niskotemperaturowymi systemami grzejnikowymi. W układach z tradycyjną instalacją grzejnikową mogą nie zawsze pracować w trybie kondensacyjnym, jednak ich sprawność i tak będzie większa niż w przypadku tradycyjnych urządzeń. Nowoczesne kotły kondensacyjne mogą być dodatkowo uzupełnione o akcesoria znacznie ułatwiające obsługę. Przykładowo, można wyposażyć je w system regulacji, który pozwala zdalnie zaprogramować pracę kotła w zależności od czynników, takich jak pora dnia czy dłuższa nieobecność mieszkańców. Sygnał z regulatora przesyłany jest do kotła drogą radiową, dzięki czemu przy instalowaniu takiego układu nie trzeba mocować na ścianach żadnych kabli.

Warto wiedzieć!

Mimo że w Polsce od kotłów kondensacyjnych wciąż popularniejsze są tradycyjne urządzenia grzewcze, rynek upodabnia się do rynków Europy Zachodniej. Dobrymi przykładami są Anglia, Niemcy i Holandia, gdzie ze względu na przepisy lub z powodów czysto ekonomicznych kotłów niekondensacyjnych już się prawie nie instaluje. W związku z tą tendencją, na polskim rynku coraz więcej producentów rozszerza asortyment o kotły kondensacyjne. Co więcej, wraz z popularyzacją techniki kondensacyjnej spada cena urządzeń, w których jest ona wykorzystana.

Kotły kondensacyjne - ile można zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Sprawdzimy to, przeprowadzając orientacyjne obliczenia dla domu jednorodzinnego o powierzchni 120 m² i przyjmując następujące dodatkowe założenia:

  • sprawność gazowego kotła tradycyjnego h trad. = 92%,
  • sprawność gazowego kotła kondensacyjnego h kondens. = 109%,
  • roczne zużycie energii q = 20000 kWh dla domu o powierzchni 120 m²,
  • wartość opałowa gazu ziemnego GZ-50 Hu = 10,35 kWh/m³,
  • cena netto 1 m³ gazu ziemnego GZ-50 wynosi 1,40 zł.

Różnicę w zużyciu paliwa pomiędzy kotłami policzmy ze wzoru:

B = [q : (Hu x h trad.)] - [q : (Hu x h kondens.)]

B = [20 000 : (10,35 x 0,92)] - [20 000 : (10,35 x 1,09)] = 328 m³

Mnożąc otrzymaną wartość przez aktualną cenę gazu, uwzględniającą 22% VAT, otrzymamy:

328 m³x 1,40 zł/m³ x 1,22 = 560 zł

W tym przypadku w ciągu roku możemy zaoszczędzić 560 zł. Warto jednak zauważyć, że oszczędność ta będzie większa, jeżeli uwzględnimy np. korzyści płynące z lepszej automatyki nowoczesnych kotłów kondensacyjnych. Oszczędności wynikające z wymiany kotła tradycyjnego na kondensacyjny często przekraczają 200 zł miesięcznie.

Kotły kondensacyjne - czy łatwo wymienić stary kocioł na nowy?

Kocioł kondensacyjny może zastąpić niemal każdy kocioł gazowy starszego typu. Wymiana kotła na nowy, kondensacyjny, nie wymaga modernizacji instalacji grzejnikowej, chyba że jest to konieczne ze względu na stan techniczny instalacji. Warto jednak pamiętać, że kotły kondensacyjne uzyskują maksymalną sprawność przy niskich parametrach wody grzewczej, czyli najlepiej współpracują z ogrzewaniem płaszczyznowym, w którym woda nie jest podgrzewana do tak wysokiej temperatury jak w przypadku grzejników.

kocioł kondensacyjny
Autor: Saunier Duval Kocioł kondensacyjny można zainstalować praktycznie w każdym pomieszczeniu

Gdzie można instalować kotły kondensacyjne?

Wymiana kotła tradycyjnego na kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania oraz poborem powietrza z zewnątrz sprawia, że minimalna kubatura pomieszczenia, w którym ma być zainstalowany kocioł, wynosi 6,5 m³, a nie 8 m³, jak w przypadku kotłów tradycyjnych. Minimalna wysokość pomieszczenia to 2,2 m w nowych i 1,9 m w starych budynkach. Dodatkowo ze względu na zamkniętą komorę spalania, ograniczony zostaje dopływ zimnego powietrza, więc zmniejsza się strata ciepła w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł. Miejsce montażu kotła kondensacyjnego należy skonsultować z instalatorem.

Dotacja na kotły kondensacyjne

Właściciele domów jednorodzinnych będą mogli ubiegać się o dotację na zakup kotła kondensacyjnego w ramach startującego właśnie programu „Czyste powietrze”. Należy również sprawdzić, czy w danej miejscowości są prowadzone lokalne programy likwidacji niskiej emisji, czyli szkodliwych zanieczyszczeń powstających w wyniku nieprawidłowego ogrzewania budynków. Programy dotacyjne są też prowadzone przez firmy zajmujące się dystrybucją gazu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej