Jeśli kocioł gazowy, to kondensacyjny. Kocioł kondensacyjny jako nowoczesne urządzenie grzewcze

2019-09-01 1:00
kocioł kondensacyjny
Autor: gettyimages Kocioł kondensacyjny, w przeciwieństwie do tradycyjnego kotła gazowego, wykorzystuje do ogrzewania wody również ciepło "utajone" w zawartej w spalinach parze wodnej. Technologia ta daje efektywność przekraczającą 100%

Gazowy kocioł kondensacyjny to sprawne i energooszczędne urządzenie grzewcze. Ważny jest jedynie odpowiedni wybór kotła kondensacyjnego w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Choć pierwszy kocioł kondensacyjny pojawił się na rynku już kilkanaście lat temu, wciąż jest udoskonalany, a producenci wprowadzają bardziej zaawansowane modele. Jakie nowe funkcje i usprawnienia może mieć kocioł kondensacyjny?

Kocioł kondensacyjny - sprawność i niskoemisyjność

Gazowy kocioł kondensacyjny umożliwia maksymalne wykorzystanie energii paliwa, zapewniając jednocześnie jego optymalne zużycie, a to z kolei przekłada się na oszczędność kosztów ogrzewania. Obecnie produkowane urządzenia spełniają restrykcyjne wymogi dyrektywy ErP i osiągają klasę efektywności energetycznej do klasy A czy A+. Wyposażenie w wysokiej sprawności pompy obiegowe zapewnia z kolei redukuję zużycia energii elektrycznej. 

Nowoczesny kocioł kondensacyjny wyróżnia się przede wszystkim, oprócz wysokiej sprawności, także niskim poziomem emisji w każdych warunkach. Wyposażony w specjalny system utrzymuje optymalną wartość mieszanki powietrza i gazu na czas trwania modulacji mocy, spełniając surowe normy emisji. Wszystkie te rozwiązania to również wkład w ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza. Kocioł kondensacyjny to polecane urządzenie grzewcze nie tylko do budynków nowych, ale także tych poddawanym termomodernizacji.

Kocioł kondensacyjny - automatyka

Zaawansowane technologie pozwalają na na coraz większy zakres automatyzacji urządzeń grzewczych wykorzystujący m.in. koncepcję internetu rzeczy (IOT). Za wygodę użytkowania odpowiadają regulatory systemowe do zdalnego sterowania przez internet.Nowym rozwiązaniem jest chociażby automatyka pogodowa online, która nie wymaga stosowania czujnika na zewnątrz budynku, a informacje o temperaturze sczytywane są z najbliższej stacji pogodowej z sieci - wystarczy w telefonie zainstalować specjalną aplikacją, a urządzenie samo dostosuje temperaturę w budynku w zależności od tej panującej na zewnątrz. A jeszcze nie tak dawno regulatory pogodowe korzystały z czujników montowanych na zewnątrz, połączonych z urządzeniem kablem. Coraz powszechniejsze są regulatory wyposażone w funkcję geolokalizacji użytkownika - kiedy użytkownik wychodzi z domu, kocioł przechodzi w tryb oszczędny, a gdy użytkownik wraca - zwiększa moc, by podwyższyć temperaturę do zaprogramowanej. Zresztą użytkownicy kotłów kondensacyjnych mogą już profilować własne tryby ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody dopasowane do trybu życia czy swoich preferencji.

Technika kondensacyjna w kotle - jak działa?

Technika kondensacyjna wykorzystuje nie tylko energię cieplną powstałą podczas spalania gazu, ale dodatkowo ciepło ze spalin (tzw. ciepło utajone), które w przypadku tradycyjnej techniki grzewczej jest tracone. Taką możliwość dają wysoko sprawnym wymienniki ciepła, które przed wydostaniem się spalin przez komin schładzają je na tyle, że zawarta w nich para wodna ulega kondensacji. Uwolnione w ten sposób ciepło przekazywane jest dodatkowo do systemu grzewczego. To tłumaczy właśnie sprawność kotła kondensacyjnego przekraczającą 100%.

Kocioł kondensacyjny - diagnostyka online i samoregulacja

Coraz więcej producentów kotłów kondensacyjnych wprowadza systemy zdalnej diagnostyki urządzeń. Jest to duże ułatwienie zarówno dla użytkowników kotłów, jak również serwisantów. Użytkownik rejestruje swoje urządzenie w systemie, dzięki temu serwisant ma wszystkie dane dotyczące obsługi urządzenia, informowany jest też na bieżąco o zakłóceniach parametrów pracy. Kocioł kondensacyjny nie dość, że poinformuje o zaistniałym problemie czy usterce, to jeszcze podpowie, jak je rozwiązać. Użytkownik natomiast powiadamiany jest o planowanych przeglądach kotła i ewentualnych naprawach. Nowością są np. kotły, w których serwisant przy pierwszym uruchomieniu urządzenia nie musi wstępnie kalibrować parametrów pracy systemu grzewczego. Zaawansowany system sterowania w kotle kondensacyjnym zapewnia samoregulację spalania. Co ważne, urządzenie przystosowane jest do pracy z różnymi rodzajami gazu.

Kocioł kondensacyjny - małe gabaryty, nowoczesny wygląd

Obecnie produkowane kotły mają niewielkie rozmiary, zwłaszcza te przeznaczone do ogrzewania obiektów mieszkalnych. Dzięki kompaktowej budowie taki kocioł kondensacyjny można zainstalować prawie wszędzie, nie tylko w kotłowni gazowej, ale też w łazience, kuchni, na poddaszu. Oczywiście, jeśli kocioł kondensacyjny, oprócz funkcji centralnego ogrzewania, ma przygotować także ciepłą wodę użytkową, potrzebny jest odpowiedniej wielkości zasobnik. Niemniej jednak coraz mniejsze wymiary, jak również dbałość o każdy szczegół wykończenia i ogólny wygląd to wyraźny trend w projektowaniu urządzeń grzewczych. Świadczyć mogą o tym chociażby prestiżowe nagrody w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, które niejednokrotnie zdobywają właśnie nowe modele kotłów grzewczych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej