Nowe świadczenia z ZUS w 2024 - sprawdź, komu przysługują?

2024-01-16 13:55
nowe świadczenia 2024
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Jakie nowe świadczenia socjalne w 2024?

W 2024 rząd Donalda Tuska wprowadza kilka nowych świadczeń socjalnych. To przede wszystkim programy skierowane di aktywnych zawodowo rodziców małych dzieci oraz seniorów. Co to za nowe świadczenia? Ile wynoszą? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby je dostać w 2024?

Spis treści

  1. Bon senioralny 2024 - dla kogo?
  2. Babciowe 2024, czyli program Aktywna Mama
  3. 13. i 14. emerytura
  4. Rodzinny kapitał opiekuńczy - dla kogo?

Bon senioralny 2024 - dla kogo?

To nowe świadczenie w 2024 zapowiedziała, zaraz po objęciu władzy przez nowy rząd, Marzena Okla-Drewnowicz - minister do spraw senioralnych. Ma to być rozwiązanie systemowe. Na czym będzie polegać?

Jak sama nazwa wskazuje, ma to być bon, a więc świadczenie nie będzie oferowane w formie pieniężnej, ale ma finansowy wymiar. Bon senioralny ma być pakietem usług o określonej wartości, z których w każdej chwili będzie mogła skorzystać uprawniona osoba. W jego ramach będzie można sięgnąć po leczenie czy pomoc w codziennym życiu. Pakiet usług ma być bardzo szeroki i odpowiadać potrzebom starszych ludzi. Opracowaniem zestawu usług wraz z ich wyceną oraz przygotowanie tzw. asystentów, którzy te usługi będą świadczyć ma zająć się ministerstwo razem z samorządami. Na władzach lokalnych spoczywać bowiem będzie bezpośrednie udzielanie usług z pakietu bonu senioralnego.

Świadczenie ma zabezpieczać pomoc osobom starszym, a jednocześnie odciążyć osoby, które się nimi opiekują, np. rodzinę, która nie mieszka razem z nimi.

Bon senioralny nie będzie przysługiwał wszystkim seniorom. W pierwszej kolejności rząd ma nim objąć osoby w wieku 75 plus.

Kiedy nowy program wejdzie w życie? To jeszcze niewiadoma. Przygotowania programu z pewnością jeszcze trochę potrwają.

Babciowe 2024, czyli program Aktywna Mama

Babciowe w założeniu wesprze młode mamy w aktywności zawodowej. Przede wszystkim ma dać pewność kobietom, że po urodzeniu dziecka będą mogły szybko wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. Babciowe ma być wsparciem finansowym - 1500 zł miesięcznie - wypłacanym kobiecie, która zaraz po urlopie macierzyńskim lub w jego trakcie zdecyduje się na powrót do pracy. Pieniądze mają być wypłacane do trzeciego roku życia dziecka. 

Dlaczego umowna nazwa tego programu to babciowe? Pracująca kobieta świadczenie może tak naprawdę przeznaczyć na dowolny cel, ale w założeniach programu - na opiekę nad małym dzieckiem, czyli żłobek, klub dziecięcy, opiekunkę lub też właśnie babcię.

Murator Remontuje: Jak wyregulować okna?
Materiał sponsorowany

13. i 14. emerytura

Te dodatkowe emerytury są pewne, ponieważ nowy rząd obiecał, że nie cofnie świadczeń, które już zostały wprowadzone. Na jakich zasadach będą wypłacane seniorom trzynastki i czternastki?

13. emerytura ma być dla wszystkich emerytów. Wyniesie 1588 zł brutto, czyli tyle, co w tej chwili najniższe świadczenie. 

14. emerytura z kolei nie będzie dla wszystkich seniorów. Prawdopodobnie będzie przyznawana na obecnie obowiązujących zasadach, czyli pełną kwotę czternastki dostaną ci emeryci, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Jeśli 14. zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie, będzie to 2650 zł brutto. Pozostali emeryci, którzy co miesiąc dostają więcej niż 2900 brutto, dodatkowe świadczenie dostaną pomniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Terminy wypłat 13. i 14. w 2024 emerytury nie są jeszcze znane.

Rodzinny kapitał opiekuńczy - dla kogo?

RKO to świadczenie, które wprowadził jeszcze poprzedni rząd. Będzie przyznawane rodzinom z dziećmi, a jego maksymalna wysokość ma wynosić rocznie 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku 12-36 miesięcy.

W ramach programu można będzie dostać co miesiąc 400 zł dopłaty do przedszkola, żłobka czy klubu dziecięcego. Kwota ma być wypłacana bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu placówkę. 400 zł mogą dostać ci rodzice dzieci, którzy nie dostaną 12. tys. z RKO.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej