Rodzinny kapitał opiekuńczy 2024 - zasady. Od kiedy wniosek? Ile wynosi RKO? Komu przysługuje 12 tys. na dziecko?

2024-03-04 7:30

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) ma na celu poprawę sytuacji ekonomicznej rodzin. Z RKO mogą skorzystać rodzice małych dzieci, a wartość wypłaconego świadczenia na dziecko wynosi w sumie 12 tys. zł. Jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać 12 tys. na dziecko? Jakie są zasady przyznawania świadczenia? Wyjaśniamy.

Spis treści

  1. Co to jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy? Zasady
  2. Kto może otrzymać świadczenie z RKO z ZUS?
  3. Kto nie dostanie pieniędzy z RKO?
  4. Jaka jest wysokość świadczenia z RKO?
  5. Jak można uzyskać świadczenie z RKO? Wniosek

Co to jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy? Zasady

RKO to rodzaj świadczenia, które zostało wprowadzone wraz z Polskim Ładem od 1 stycznia 2022. Program przeznaczony jest dla rodzin, ale także dla osób samotnie wychowujących dwójkę lub więcej dzieci.

Warunkiem do otrzymania świadczenia jest również wiek dziecka - pieniądze można się starać w pierwszym miesiącu po ukończeniu przez dziecko 12 miesięcy (czyli zaraz po pierwszych urodzinach), a prawo do otrzymywania świadczenia obowiązuje do ostatniego miesiąca przed ukończeniem 36. miesiąca (czyli ostatni miesiąc przed trzecimi urodzinami). W przypadku tego świadczenia nie ma znaczenia, jaki jest dochód na rodzinę, a od pieniędzy nie pobierany jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Świadczenie wypłaca ZUS.

Kto może otrzymać świadczenie z RKO z ZUS?

O przyznanie świadczenia może się starać ojciec, matka lub osoba, która wychowuje dziecko i wystąpiła do sądu o przysposobienie. Pieniądze zostaną wypłacone na dziecko, które jest wychowywane i utrzymywane przez wnioskodawcę. W sytuacji, gdy rodzice są rozwiedzeni i jednocześnie obydwoje sprawują opiekę nad dzieckiem, to świadczenie wypłacane jest obojgu rodzicom w połowie. Jednak RKO wypłacane jest na drugie i kolejne dziecko, zatem rodziny czy osoby samotne, które wychowują jedno dziecko nie mają prawa do świadczenia.

Rodzice we wniosku o przyznanie pieniędzy muszą wpisać pierwsze, czyli najstarsze dziecko w rodzinie. W tym przypadku nie ma znaczenia wiek dziecka, może być ono również pełnoletnie.

Kto nie dostanie pieniędzy z RKO?

Rodzicom, którym odebrane zostały prawa rodzicielskie, albo otrzymują podobne świadczenia za granicą, nie przysługują pieniądze z RKO.

Co ważne, także tzw. rodzina patchworkowa, w której para wychowuje dzieci z poprzednich związków, ale nie jest formalnie małżeństwem i nie ma wspólnego dziecka, również nie otrzyma świadczenia.

Jaka jest wysokość świadczenia z RKO?

ZUS informuje, że na jedno dziecko rodzina otrzyma w sumie 12 tys. zł. Rodzice mogą zdecydować, jaką kwotę miesięcznie chcą otrzymywać. Może to być po 1 tys. wypłacane przez rok (12 miesięcy) lub 500 zł płacone miesięcznie przez dwa lata (czyli 24 miesiące).

Jeśli rodzice złożą wniosek po miesiącu, w którym dziecko ukończy 13. miesiąc życia, to świadczenie będzie pomniejszone o 500 zł. W ten sposób pomniejszana jest kwota świadczenia za każdy kolejny „spóźniony” miesiąc, licząc od ukończenia przez dziecko 12. miesiąca. Pieniądze są przelewane na rachunek bankowy, wpisany przez rodziców we wniosku.  

Jak można uzyskać świadczenie z RKO? Wniosek

Wnioski o wypłatę świadczenia można składać w formie elektronicznej. Odpowiednie formularze dostępne są na stronie internetowej ZUS. To RKO-R dla rodziców dziecka i RKO-O dla osób wychowujących dziecko, które wystąpiły do sądu o przysposobienie. Wypełniony wniosek należy wysłać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia, aplikacji mZUS lub bankowości elektronicznej.

Zgodnie z przepisami wniosek składa się w okresie między pierwszym dniem trzeciego miesiąca poprzedzającego miesiąc ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia a ostatnim dniem pierwszego miesiąca przypadającego po miesiącu ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej