Program Aktywny Rodzic 2024 - od kiedy i dla kogo nowy dodatek? Jakie warunki?

2024-02-13 10:30
aktywny rodzic
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Program Aktywny Rodzic 2024 - kiedy ruszy?

Aktywny Rodzic 2024, program znany wcześniej jako Aktywna Mama czy babciowe, przewiduje nowy dodatek w wysokości 1500 zł wypłacany co miesiąc z ZUS. Prace nad rządowym nowym programem Aktywny Rodzic są już w toku - potwierdziła wiceminister Aleksandra Gajewska. Dla kogo nowy dodatek? Otrzyma go wracający do pracy rodzic potrzebujący opieki nad małym dzieckiem. Na jakich warunkach?

Spis treści

  1. Aktywny Rodzic 2024 - co to za program?
  2. Aktywny Rodzic 2024 - jakie warunki?
Szkoła Budowania: Instalacja grzewcza

Aktywny Rodzic, znany od kilku już miesięcy, jako „babciowe” to jeden punktów poprawy sytuacji demograficznej w Polsce. Jak potwierdziła wiceminister rodziny Aleksandra Gajewska jest jednym z priorytetowych programów Rady Polityki Rodzinnej i Demograficznej, którą zaplanowano powołać przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Aktywny Rodzic 2024 - co to za program?

Zasada programu Aktywny Rodzic i przyznawania w jego ramach dodatku jest prosta. Dodatek przyznawany ma być rodzicom, przede wszystkim kobietom, które po okresie urlopu macierzyńskiego lub w trakcie urlopu wychowawczego będą chciały wrócić do pracy. Aby ułatwić im tę decyzję państwo wypłaci im co miesiąc świadczenie w wysokości 1500 zł, które będzie mogła przekazać, np. swoim rodzicom, stąd też druga obiegowa nazwa dodatku „babciowe”.

Pieniądze z programu Aktywna Mama mogą też powędrować do innej osoby, niekoniecznie członka rodziny. Decyzję o dysponowaniu kwotą pozostawiona będzie matce i ojcu dziecka. Ideą programu jest możliwość pogodzenia macierzyństwa z pracą zarobkową. Ma umożliwić szybszy powrót kobiet do życia zawodowego a jednocześnie może pomóc finansowo osobom starszym.

Aktywny Rodzic 2024 - jakie warunki?

Świadczenie ma być dodatkiem do 800+, ale będzie udzielane tylko do osiągnięcia przez dziecko 3. roku życia. Dodatkowymi warunkami przyznania pomocy Aktywna Mama jest rozpoczęcie nowej pracy na etat (umowa o pracę) czy zlecenie lub kontynuacja przerwanej pracy urlopami macierzyńskim i wychowawczym i uzyskiwanie dochodu w kwocie przynajmniej minimalnej krajowej, czyli od 1 stycznia 2024 4242 zł brutto.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej