Nie płacisz za śmieci? Nie dostaniesz 3000 zł dodatku węglowego!

2022-10-04 14:47
opłata za śmieci a dodatek węglowy
Autor: gettyimages Dane z deklaracji śmieciowych i wniosków o dodatek są porównywane. Musi się zgadzać liczba osób w gospodarstwie domowym

Okazuje się, że deklaracje śmieciowe mają wiele wspólnego z wypłatą dodatku węglowego. Przy weryfikacji wniosków o dodatek węglowy urzędnicy wyłapują tych, którzy nie płacą za śmieci lub w deklaracjach śmieciowych nie podali wszystkich osób z gospodarstwa domowego. Nieuczciwi wnioskodawcy zamiast dodatku węglowego w wysokości 3000 zł dostają wezwania do zapłaty zaległości za śmieci.

20 września weszła w życie nowelizacja ustawy o dodatku węglowym zaostrzająca przepisy dotyczące weryfikacji składanych wniosków. Wprowadzono do niej m.in. zapis mówiący o tym, że dokonując weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku węglowego, urzędnik bierze pod uwagę w szczególności informacje wynikające z deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nowe przepisy mają ograniczyć próby wyłudzenia świadczenia oraz składanie wniosków przez osoby, które do dopłaty do węgla nie są uprawnione.

Dodatek węglowy 3000 a deklaracja śmieciowa

Deklaracje śmieciowe okazały się skutecznym narzędziem weryfikującym wnioski o dodatek węglowy. I odwrotnie. Dane z wniosków o wypłatę świadczenia są sposobem na sprawdzenie ilości osób zgłoszonych w "systemie śmieciowym".

Gmina ma teraz możliwość sprawdzenia zarówno, czy wnioskodawca nie ma żadnych zaległości w opłatach za śmieci, a także ilości osób zamieszkujących w danym gospodarstwie domowym. Okazuje się bowiem, że liczba osób z gospodarstwa domowego jest często zaniżana w deklaracjach śmieciowych, aby naliczane opłaty za śmieci były niższe. W większości gmin bowiem obowiązuje system rozliczenia "od osoby zamieszkującej daną nieruchomość”. To oznacza, że każdy musi być zgłoszona do "systemu śmieciowego".

Nawet 20% bez opłaty za śmieci

Samorządy zwracają uwagę, że w większości gmin zaniżana jest liczba liczba osób w gospodarstwach domowych. Różnica między osobami, które są zgłoszone i płacą za wywóz śmieci, a faktyczną liczbą mieszkańców może sięgać w poszczególnych gminach nawet 20%. A trzeba wiedzieć, że z każdym rokiem wzrasta ilość wytworzonych śmieci, rosną też koszty ich zagospodarowania.

Liczba osób się nie zgadza się? Wniosek odrzucony

Jeśli liczba osób w gospodarstwie domowym, które złożyło wniosek o wypłatę dodatku węglowego, nie zgadza się z deklaracją śmieciową wniosek o wypłatę świadczenia będzie najpewniej odrzucony.

Ale to nie wszystko. Jeśli zaniżamy liczbę osób w gospodarstwie domowym, oznacza to, że nie płacimy za śmieci tyle, ile powinniśmy. Dostaniemy zatem wezwanie do uregulowania zaległej opłaty za odbiór śmieci, nawet do pięciu lat wstecz.

A porównać dane w deklaracji śmieciowej z danymi podanymi we wniosku jest dość łatwo. W deklaracji śmieciowej podaje się tylko liczbę domowników. We wniosku o wypłatę dodatku przedstawiciel gospodarstwa domowego podaje wszystkich pozostałych jego członków wraz z numerami PESEL. Wystarczy sprawdzić, czy ta liczba się zgadza.

Samorządy już zgłaszają, że wyłapują sporo takich nieścisłości. Zapowiadają też, że zaległości w opłatach za gospodarowanie odpadami będą egzekwowane. Kwoty mogą być niemałe.

Ten sam mechanizm weryfikacji wniosków dotyczy zresztą nie tylko dodatku do węgla, ale także innych dodatków do ogrzewania.

Źródło: gov.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej