Nie płacisz za śmieci? Nie dostaniesz 3000 zł dodatku węglowego!
Okazuje się, że deklaracje śmieciowe mają wiele wspólnego z wypłatą dodatku węglowego. Przy weryfikacji wniosków o dodatek węglowy urzędnicy wyłapują tych, którzy nie płacą za śmieci lub w deklaracjach śmieciowych nie podali wszystkich osób z gospodarstwa domowego. Nieuczciwi wnioskodawcy zamiast dodatku węglowego w wysokości 3000 zł dostają wezwania do zapłaty zaległości za śmieci.
20 września weszła w życie nowelizacja ustawy o dodatku węglowym zaostrzająca przepisy dotyczące weryfikacji składanych wniosków. Wprowadzono do niej m.in. zapis mówiący o tym, że dokonując weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku węglowego, urzędnik bierze pod uwagę w szczególności informacje wynikające z deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nowe przepisy mają ograniczyć próby wyłudzenia świadczenia oraz składanie wniosków przez osoby, które do dopłaty do węgla nie są uprawnione.
- Wniosek o dodatek węglowy 2022 - pdf wzór. Jak złożyć wniosek o dodatek online? Dla kogo dofinansowanie 3000 zł?
- Dodatek węglowy - kto pierwszy dostanie 3000 zł? Kto na wypłatę musi poczekać?
- Będą kolejne dopłaty do węgla - zapowiada rząd. Ile wyniosą nowe dopłaty?
Dodatek węglowy 3000 a deklaracja śmieciowa
Deklaracje śmieciowe okazały się skutecznym narzędziem weryfikującym wnioski o dodatek węglowy. I odwrotnie. Dane z wniosków o wypłatę świadczenia są sposobem na sprawdzenie ilości osób zgłoszonych w "systemie śmieciowym".
Gmina ma teraz możliwość sprawdzenia zarówno, czy wnioskodawca nie ma żadnych zaległości w opłatach za śmieci, a także ilości osób zamieszkujących w danym gospodarstwie domowym. Okazuje się bowiem, że liczba osób z gospodarstwa domowego jest często zaniżana w deklaracjach śmieciowych, aby naliczane opłaty za śmieci były niższe. W większości gmin bowiem obowiązuje system rozliczenia "od osoby zamieszkującej daną nieruchomość”. To oznacza, że każdy musi być zgłoszona do "systemu śmieciowego".
Nawet 20% bez opłaty za śmieci
Samorządy zwracają uwagę, że w większości gmin zaniżana jest liczba liczba osób w gospodarstwach domowych. Różnica między osobami, które są zgłoszone i płacą za wywóz śmieci, a faktyczną liczbą mieszkańców może sięgać w poszczególnych gminach nawet 20%. A trzeba wiedzieć, że z każdym rokiem wzrasta ilość wytworzonych śmieci, rosną też koszty ich zagospodarowania.
Liczba osób się nie zgadza się? Wniosek odrzucony
Jeśli liczba osób w gospodarstwie domowym, które złożyło wniosek o wypłatę dodatku węglowego, nie zgadza się z deklaracją śmieciową wniosek o wypłatę świadczenia będzie najpewniej odrzucony.
Ale to nie wszystko. Jeśli zaniżamy liczbę osób w gospodarstwie domowym, oznacza to, że nie płacimy za śmieci tyle, ile powinniśmy. Dostaniemy zatem wezwanie do uregulowania zaległej opłaty za odbiór śmieci, nawet do pięciu lat wstecz.
A porównać dane w deklaracji śmieciowej z danymi podanymi we wniosku jest dość łatwo. W deklaracji śmieciowej podaje się tylko liczbę domowników. We wniosku o wypłatę dodatku przedstawiciel gospodarstwa domowego podaje wszystkich pozostałych jego członków wraz z numerami PESEL. Wystarczy sprawdzić, czy ta liczba się zgadza.
Samorządy już zgłaszają, że wyłapują sporo takich nieścisłości. Zapowiadają też, że zaległości w opłatach za gospodarowanie odpadami będą egzekwowane. Kwoty mogą być niemałe.
Ten sam mechanizm weryfikacji wniosków dotyczy zresztą nie tylko dodatku do węgla, ale także innych dodatków do ogrzewania.
Źródło: gov.pl