Dodatek węglowy - kto pierwszy dostanie 3000 zł? Kto na wypłatę musi poczekać?

2022-09-23 13:13

Dodatek węglowy powinien być już na kontach przynajmniej części wnioskujących. Ministerstwo obiecało, że pierwsze wypłaty dodatku węglowego ruszą w tym tygodniu, po 19 września. Nie wszystkie jeszcze samorządy dostały pieniądze na dodatek węglowy, są też takie, które dostały tylko część potrzebnej kwoty. Kiedy wypłaty dodatku węglowego? Kto pierwszy dostanie 3000 zł? Kto musi poczekać?

Spis treści

 1. Kiedy wypłaty dodatku węglowego?
 2. Kto pierwszy dostanie 3000 zł?
 3. Kto na dodatek węglowy musi poczekać dłużej?
 4. Dla kogo dodatek węglowy?
 5. Gdzie i do kiedy można składać wnioski?
 6. Wniosek o dodatek węglowy - jakie dane są wymagane?

Kiedy wypłaty dodatku węglowego?

Pierwsza transza środków na dodatek węglowy wynosi 9,5 mld zł. Pieniądze będą przesyłane do gmin niezwłocznie po ich zaksięgowaniu na kontach Urzędów Wojewódzkich. Samorządy muszą teraz uruchomić procedury, mające na celu jak najszybszą dystrybucję pieniędzy - widnieje od 21 września komunikat na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 

Można się zatem spodziewać, że pieniądze na węgiel zaczną się pojawiać na kontach wnioskujących. Niektóre miasta i gminy deklarują, że wypłaty dodatku węglowego zaczną realizować w piątek 23 września, inne, że od poniedziałku 26 września. Nie wszystkie jednak samorządy dostały od razu całą pulę środków na jakie złożyły zapotrzebowanie.

Kto pierwszy dostanie 3000 zł?

Pieniądze w ramach dodatku węglowego w pierwszej kolejności będą wypłacane tym, którzy złożyli wniosek w pierwszym terminie, czyli 17 sierpnia i zaraz po tej dacie. Warunkiem otrzymania 3000 zł jest również poprawnie złożony wniosek, bez żadnych zastrzeżeń formalnych, czyli:

 • jeden wniosek złożony przez przedstawiciela gospodarstwa domowego,
 • zgłoszone właściwe źródło ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

Wnioskodawca zresztą o przyznaniu dodatku węglowego zostaje poinformowany (przez wójta, burmistrza czy prezydenta miasta) drogą mailową, o ile  adres poczty elektronicznej podał we wniosku o wypłatę dodatku węglowego.

Kto na dodatek węglowy musi poczekać dłużej?

Pamiętajmy, że 20 września w życie weszły znowelizowane przepisy dotyczące dodatku węglowego. Najważniejsze z nich to zasada przyznawania wsparcia: jeden dodatek na jeden adres, a także wydłużenie czasu na realizację wypłaty z 30 do 60 dni, dające urzędnikom więcej czasu na weryfikację wniosków. Wszystkie nierozpatrzone do tej pory wnioski będą rozliczane według nowych zasad.

Tym samym na 3000 zł poczekają dłużej (do 60 dni od dnia zleżenia wniosku) ci wszyscy, których wniosek budzi jakiekolwiek zastrzeżenia, co do zgodności ze stanem faktycznym. W tym kontekście gminy dostały wyraźne instrukcje, jak mają prowadzić kontrole i jakich narzędzi do weryfikacji użyć.

Pamiętajmy też, że wnioskodawcom, którzy składają wnioski o dodatek węglowy, przedstawiając w nich nieprawdziwe informacje, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

"W razie wątpliwości w zakresie prawdziwości informacji przedstawionych przez wnioskodawcę we wniosku, gmina zobowiązana jest do wyjaśnienia stanu faktycznego. W przypadku stwierdzenia przez gminę, że wnioskodawca zamieścił we wniosku informacje niezgodne z tym stanem faktycznym, niezbędne jest zawiadomienie organów ścigania oraz odmowa wypłaty dodatku węglowego" - wyjaśnia resort.

  Dla kogo dodatek węglowy?

  Dodatek węglowy to wsparcie dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel.

  • Dodatek węglowy przysługuje tym, którzy węgiel spalają w kotle, kominku, kozie, ogrzewaczu powietrza, trzonie kuchennym, piecokuchni, kuchni węglowej lub piecu kaflowym. Urządzenia te muszą być zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego,
  • Nie ma kryterium dochodowego.
  • W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa, przyznawany będzie pierwszemu z wnioskodawców.
  • Dodatek węglowy przyznawany jest na zasadzie: jeden dodatek na jeden adres. To rozwiązanie ma przeciwdziałać sztucznemu dzieleniu gospodarstw domowych.

  Gdzie i do kiedy można składać wnioski?

  Wnioski można składać osobiście w gminach do 30 listopada 2022, za pomocą poczty lub przez internet (e-PUAP). 

  Jak złożyć wniosek przez e-PUAP? Należy zalogować się do portalu e-PUAP, następnie wybrać z katalogu spraw: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”. Wybrać adres odpowiedniego urzędu, rodzaj pisma, załączyć wniosek, podpisać go elektronicznie i wysłać.

  Dodatek węglowy będzie wyłączony spod egzekucji i zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie trzeba go będzie także uwzględniać przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu.

  Wniosek o dodatek węglowy - jakie dane są wymagane?

  Na stronie rządu pojawił się już wzór wniosku o dopłatę do węgla. Jest on bardzo łatwy do wypełnienia. Co trzeba wpisać:

  • organ, do którego składany jest wniosek o dodatek węglowy,
  • imię, nazwisko,
  • PESEL,
  • obywatelstwo,
  • numer i seria dowodu osobistego,
  • adres zamieszkania,
  • numer rachunku bankowego, na który zostanie przekazana kwota dodatku węglowego,
  • dane osobowe (także numery PESEL) wszystkich osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego.

  Wnioskodawca musi też zaznaczyć z listy główne źródło ogrzewania.

  Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Dzięki tej klauzuli organy mają uprawnienie do podjęcia odpowiednich czynności w przypadku próby wyłudzenia świadczenia. Za fałszywe oświadczenie grozi mandat w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.

  Wzór wniosku o dodatek węglowy

  Marta Balcerowska, źródło: PAP

  Ludzie rozbierają stodoły, żeby mieć drewno na opał?

  Posłuchaj, jak do zimy szykują się mieszkańcy najbiedniejszej polskiej gminy!

  Listen to "ZAMARZNIEMY i będzie spokój z nami! Polacy z NAJBIEDNIEJSZEJ GMINY szykują się do ZIMY." on Spreaker.
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
  Czytaj więcej