Dopłaty do ogrzewania 2022 - jakie dla kogo dofinansowanie? Wnioski można już składać!

2022-09-21 15:44
Dopłaty do ogrzewania 2022
Autor: gettyimages Dopłaty do ogrzewania 2022 obejmą wszystkich Polaków. Komu i ile dofinansowania do ogrzewania przysługuje? Wnioski o dopłaty do węgla, pelletu, drewna, gazu i oleju opałowego będzie można złożyć w październiku 2022

Dopłaty do ogrzewania 2022 w ramach ustawy o wsparciu odbiorców ciepła ruszają - od 21 września można składać wnioski. Ustawa o dopłatach do ogrzewania dla tych, którzy ogrzewają swoje domy gazem, olejem opałowym, pelletem czy drewnem przewiduje różną wysokość dofinansowania w zależności od źródła ogrzewania. Ile wynoszą dopłaty do ogrzewania i jak je dostać?

Spis treści

 1. Dopłaty do ogrzewania węglem - 3 ważne zmiany po 20 września
 2. Dla kogo dopłaty do ogrzewania 2022? Ile wynoszą?
 3. Od kiedy wnioski o dopłaty do ogrzewania?
 4. Dopłaty do ogrzewania 2022 - warunki
 5. Dopłaty do ciepła systemowego
 6. Ma być dopłata do ogrzewania elektrycznego

Weszła w życie ustawa o wsparciu odbiorców ciepła, czyli o dopłatach do ogrzewania w 2022. Ustawa przewiduje m.in.:

 • zmianę ustawy o dodatku węglowym,
 • dodatki dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG lub oleju opałowego,
 • obowiązkowe ograniczenie cen ciepła sieciowego przez wytwórców.

Jakie będą dopłaty do ogrzewania w 2022? Co zmieniono w ustawie o dodatku węglowym?

Dopłaty do ogrzewania węglem - 3 ważne zmiany po 20 września

Przypominamy, ze ustawa o dodatku węglowym, zakładająca wypłatę 3000 zł każdemu gospodarstwu domowemu ogrzewanemu węglem kamiennym już obowiązuje. Warunkiem otrzymania dodatku jest zgłoszenie źródła ciepła, w tym przypadku kotła na paliwa stałe opalanego węglem, do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wnioski o dofinansowanie do węgla można składać od 17 sierpnia 2022 - Aktualny wzór wniosku o dodatek węglowy do pobrania

20 września weszła w życie nowelizacja ustawy o dodatku węglowym. Najważniejsze jej zmiany to:

 • dodatek węglowy przyznawany jest już nie na każde gospodarstwo domowe, co prowadziło do licznych nadużyć z powodu niedoprecyzowania w ustawie definicji gospodarstwa domowego, a w efekcie sztucznego generowania gospodarstw domowych. Ustawa wprowadza ważną zasadę: jeden dodatek węglowy na jeden adres zamieszkania,
 • wydłużono z 30 do 60 dni czas na weryfikację wniosków przez gminy, tym samym wydłuża się termin wypłaty świadczenia - wypłata pieniędzy następuje do dwóch miesięcy od daty złożenia wniosku, ale nie później niż do 30 grudnia,
 • informacje podane we wniosku o dodatek węglowy składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Na dopłaty do węgla rząd ma przeznaczyć 11,5 mld zł. 

Dla kogo dopłaty do ogrzewania 2022? Ile wynoszą?

Przewidziane są dopłaty dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG lub oleju opałowego. Dofinansowanie do ogrzewania ustalono na poziomie:

 • 3000 zł - gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym albo innym rodzajem biomasy,
 • 2000 zł -  gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy,
 • 1000 zł, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilany drewnem kawałkowym;
 • 500 zł - gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG.

Dopłata do ogrzewania będzie przyznawana w formie jednorazowego świadczenia, wypłacanego do ręki lub na podane we wniosku konto.

Od kiedy wnioski o dopłaty do ogrzewania?

Wnioski można składać od 21 września. Można to zrobić elektronicznie lub bezpośrednio w urzędach gmin lub miast do 30 listopada 2022 roku. Gmina ma maksymalnie 30 dni na wypłacenie pieniędzy.

Aktualny wzór wniosku

Dopłaty do ogrzewania 2022 - warunki

Warunkiem koniecznym do uzyskania dopłaty jest zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Dodatek w projektowanej ustawie nie przysługuje gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek lub którym przyznano dodatek węglowy. Ne jest brane pod uwagę kryterium dochodowe.

W przypadku wszystkich dopłat do ogrzewania obowiązuje ta sama zasad przyznawania świadczenia: jeden dodatek na jedno gospodarstwo domowe. 

Dopłaty do ciepła systemowego

Rząd przewidział wsparcie także dla odbiorców ciepła na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej od wytwórców ciepła systemowego. W tym przypadku będą ustalane taryfy z rekompensatą dla przedsiębiorstw energetycznych. Wsparcie przewidziane jest dla: gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, żłobków, szkół, szpitali i domów pomocy społecznej.

Propozycja przepisów ustala pułap ceny ciepła uprawniający do wsparcia rządowego, tzw. taryfy z rekompensatą. Pułap, uprawniający do otrzymania wsparcia, ustala się na poziomie 103,82 zł /GJ dla ciepła z węgla i 150,95 zł/GJ dla ciepła z gazu. Tym samym ograniczeniu ulegnie wzrost rachunków za ciepło płaconych przez gospodarstwa domowe średnio o ok. 1012 zł w przypadku gdy źródłem ciepła jest węgiel i ok. 3900 zł gdy źródło ciepła zasilane jest gazem ziemnym.

Wsparcie ma obowiązywać od października 2022 do kwietnia 2023.

Ma być dopłata do ogrzewania elektrycznego

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd planuje dopłaty również dla korzystających z ogrzewania elektrycznego. Jakiej wysokości będą to dopłaty, na razie nie wiadomo. Czekamy na szczegóły tego rozwiązania.

Polacy czekają na obiecany węgiel. Czy będzie czym ogrzać domy?

Włącz podcast i posłuchaj prognozy!

Listen to "ZAMROZIMY CENY PRĄDU przy średnim poziomie zużycia - P. Muller [SEDNO SPRAWY]" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej