Mój Prąd 5.0 rusza od kwietnia 2023! W programie dopłaty nie tylko do fotowoltaiki

2023-03-21 9:03
Mój Prąd 5.0
Autor: Marcin Czechowicz Od kwietnia ma ruszyć nowa edycja porgramu Mój Prąd. Będzie to już Mój Prąd 5.0

Mój Prąd 5.0 rusza od kwietnia 2023 - poinformowała 19 marca Anna Moskwa. Podała też, że w nowej edycji programu Mój Prąd 5.0 dofinansowanie będzie dotyczyć nie tylko fotowoltaiki, ale też pomp ciepła czy kolektorów słonecznych. Co wiadomo o Moim Prądzie 5.0? Czy zmieniają się warunki dopłat? Jak będzie wysokość dofinansowania?

Spis treści

  1. Programu Mój Prąd 5.0 - dopłaty nie tylko do fotowoltaiki
  2. Programu Mój Prąd 5.0 - jaka wysokość dofinansowania?
  3. Kiedy Mój Prąd 5.O?
  4. Pieniądze w programie Mój Prąd 4.0 skończyły się przed terminem

Programu Mój Prąd 5.0 - dopłaty nie tylko do fotowoltaiki

NFOŚiGW zapowiedział, że rusza kolejna edycja programu Mój Prąd, czyli dopłat do fotowoltaiki. Chodzi o Mój Prąd 5.0. Trwają już przygotowania do ogłoszenia kolejnego naboru wniosków. Zasady Mojego Prądu 5.0 nie są jeszcze znane, ale 19 marca Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa na spotkaniu z wyborcami w Kozienicach zapowiedziała, że dofinansowanie w programie Mój Prąd 5.0 będzie nie tylko do fotowoltaiki, ale także na m.in. pompę ciepła czy kolektory słoneczne.

"Rozszerzamy program Mój Prąd o dofinansowanie do zakupu powietrznych i gruntowych pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych na ciepłą wodę. Dzięki temu program będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. To nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społeczne. Niezależnie od tego czy dziś dom ogrzewany jest gazem, pelletem czy ciepłem systemowym, od kwietnia będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej" - mówiła Anna Moskwa.

Zapowiedziała również, że pod koniec 2023 powinien ruszyć program dotacji na odnawialne źródła energii dla przedsiębiorców, finansowane ze środków unijnych i krajowych.

Programu Mój Prąd 5.0 - jaka wysokość dofinansowania?

Wysokość dotacji chyba najbardziej interesuje przyszłych beneficjentów programu. Wiadomo tylko, że maksymalna kwota dofinansowania ma wynieść 58 tys. zł.

Przypomnijmy, że dotychczasowe, podwyższone już w porównaniu z poprzednimi edycjami programu, dofinansowanie w Moim Prądzie wynosiło:

  1. do 6000 zł - dopłata do mikroinstalacji PV (wcześniej 4000 zł),
  2. do 7000 zł - dopłata w przypadku instalacji fotowoltaiki z dodatkowymi urządzeniami (wcześniej 5000 zł),
  3. do 16 000 zł - dopłata w przypadku fotowoltaiki z magazynem energii (wcześniej 7500 zł).

Kiedy Mój Prąd 5.O?

Program Mój Prąd 5.0 ma ruszyć od kwietnia. Taką zresztą deklarację złożyła Anna Moskwa. Nabór do programy ma być tym razem ciągły.

Pieniądze w programie Mój Prąd 4.0 skończyły się przed terminem

Jak przypominał jeszcze 15 marca w Radiu Lublin Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wnioski o dofinansowanie fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd 4.0 można składać jeszcze tylko przez dwa tygodnie, czyli do 31 marca. Zaalarmował też, że budżet programu jest już na wyczerpaniu.

- Ci, którzy nie zdążą złożyć wniosków w czwartej edycji, będą mogli skorzystać z dofinansowania w piątej edycji - zapowiada Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Pieniądze skończyły się jednak szybciej niż sądzono. Już 17 marca NFOŚiGW podał na swojej stronie, że czwarty nabór (MP4) wniosków o dofinansowanie w programie priorytetowym Mój Prąd ZOSTAŁ ZAMKNIĘTY z powodu wyczerpania się budżetu przewidzianego na wypłaty dotacji. Program funkcjonował więc zaledwie 3 miesiące - nabór wniosków rozpoczął się 15 grudnia 2022.

O ostatecznych warunkach uzyskania dofinansowania w ramach naboru wniosków w programie Mój Prąd 5.0 NFOŚiGW ma poinformować  w oddzielnym komunikacie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej