Mój Prąd 3.0 od 1 lipca 2021. Jakie nowe możliowści daje program Mój Prąd 3.0? Jaka będzie dotacja?

2021-05-28 14:39 MaB
panele fotowoltaiczne na dachu domu jednorodzinnego
Autor: Marcin Czechowicz Mój Prąd 3.0 rusza 1 lipca

Mój Prąd 3.0 startuje 1 lipca 2021 - tak zapowiada NFOŚiGW. Nabór wniosków do programu Mój Prąd 3.0 będzie trwał do 22 grudnia 2021 r. z możliwością przedłużenia lub do wyczerpania alokacji środków. Jakie będą zasady Mojego Prądu 3.0? Czy kwota dofinansowania w programie Mój Prąd 2021 będzie taka sama jak w poprzednich edycjach?

Spis treści

  1. Dla kogo program Mój Prąd 3.0?
  2. Mój Prąd 3.0 - zasady
  3. Program Mój Prąd 3.0 - nowe możliwości
  4. Jaka będzie wysokość dotacji w programie Mój Prąd 3.0?
  5. Kiedy można składać wnioski do programu Mój Prąd 3.0?

Program Mój Prąd to instrument wsparcia rozwoju energetyki prosumenckiej, a konkretnie segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych. Najwięcej prosumentów w Polsce stanowią właściciele instalacji PV - ich liczba przekroczyła 507 972 (stan marzec 2021 roku). Łączna moc zainstalowana w instalacjach wyniosła 3293,8 MW.

Dotychczas wnioskodawcy mogli ubiegać się o dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji wchodzącej w skład przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 5000 zł. Czy ta kwota w przygotowanym na 2021 rok programie Mój Prąd 3.0 ulegnie zmianie?

Dla kogo program Mój Prąd 3.0?

Tak jak w poprzednich edycjach, Mój Prąd 3.0 skierowany jest do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową (z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej – OSD, zakładem energetycznym), regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

Mój Prąd 3.0 - zasady

Dofinansowanie do fotowoltaiki może zostać wykorzystane na zakup i montaż mikroinstalacji o mocy od 2 kW do 10 kW, dla budynków mieszkalnych już istniejących. Środki z programu Mój Prąd nie przysługują na zwiększenie mocy lub remont już istniejącej instalacji. Pieniądze mogą otrzymać wyłącznie osoby fizyczne produkujące energię elektryczną ze słońca na własne potrzeby, które podpisały umowę kompleksową z dystrybutorem energii.

Zyski z programu Mój Prąd 3.0
  • Zwrot części kosztów inwestycji.
  • Dotacja zwolniona z podatku PIT.
  • Koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem można odliczyć od podatku (ulga termomodernizacyjna).
  • Dalsze redukcja CO2 (do tej pory dzięki programowi wynosi 940 479 200 kg/rok).
panele fotowoltaiczne
Autor: Piotr Mastalerz Według NFOŚiGW w programie Mój Prąd 3.0 wspierane będą mikroinstalacje fotowoltaiczne podłączone do sieci OSD, wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby prosumenta, w przedziale mocy 2-10 kW

Program Mój Prąd 3.0 - nowe możliwości

W programie Mój Prąd 3.0 na rok 2021 przewidziano nie tylko dofinansowanie zakupu i montażu mikroinstalacji o mocy od 2 kW do 10 kW. Planuje się też rozszerzenie programu wsparcia na kolejne rozwiązania kompatybilne z fotowoltaiką, a mają to być m.in:

Jaka będzie wysokość dotacji w programie Mój Prąd 3.0?

Choć to kluczowa informacja dla zainteresowanych instalacjami PV, na razie nie wiadomo, ile wyniesie dofinansowanie, czy, jak do tej pory, będzie to maksymalnie 5000 zł. Ministerstwo wciąż pracuje nad kwestiami finansowymi. Wiadomo natomiast, że do tegorocznego naboru do programu Mój Prąd 3.0 rząd wykorzysta m.in. środki z funduszy europejskich (React UE). Przewiduje się też, że wysokość wsparcia będzie powiązana bezpośrednio z zakresem inwestycji.

Kiedy można składać wnioski do programu Mój Prąd 3.0?

Rozpoczęcie naboru wniosków do programu Mój Prąd 3.0 planowane jest 1 lipca 2021 i ma potrwać do 22 grudnia 2021 lub do wykorzystania środków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej