Mój Prąd 4.0 w rozszerzonej wersji. Co nowego w programie Mój Prąd 4.0?

2021-10-26 18:05
fotowoltaika na dachu
Autor: Marcin Czechowicz Celem programu Mój Prąd 4.0 ma być m.in. zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Polski, co spowoduje wzrost udziału OZE w miksie energetycznym

Mój Prąd 4.0, czyli czwarta już edycja programu dopłat do fotowoltaiki dla osób fizycznych została potwierdzona przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Podano też pierwsze szczegóły Mojego Prądu 4.0. Jakie przewidziano zmiany w programie Mój Prąd 4.0, zaplanowanym na 2022? Kiedy i z jakim budżetem ruszy Mój Prąd 4.0?

Spis treści

  1. Jaki cel programu Mój Prąd 4.0?
  2. Dla kogo Mój Prąd 4.0?
  3. Jakie zmiany w Moim Prądzie 4.0?
  4. Jaki budżet Mojego Prądu 4.0? Jaka wysokość dopłat?
  5. Od kiedy Mój Prąd 4.0?

Jaki cel programu Mój Prąd 4.0?

Mój Prąd 4.0, podobnie jak poprzednie edycje programów, ma na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Polski, co zwiększy udział OZE w miksie energetycznym. Chodzi nie tylko o wzrost efektywności energetycznej gospodarstw domowych, co przełoży się na oszczędności finansowe prosumentów, ale przede wszystkim zmniejszenie emisji CO2 do środowiska. 

Dla kogo Mój Prąd 4.0?

Nowa wersja programu Mój Prąd nadal przewidziana jest dla osób fizycznych, mających zawartą umowę kompleksową z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Forma wniosków o dofinansowania fotowoltaiki oraz sposób ich składania będą takie same, jak w przypadku programu Mój Prąd 3.0. Dopłaty obejmą przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej od 2 kW do 10 kW, służących na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych.

Jakie zmiany w Moim Prądzie 4.0?

Zapowiada się, że program Mój Prąd 4.0 będzie rozszerzony o możliwość dopłat jeszcze do innych inwestycji z zakresu magazynowania energii. Ma to uwzględniać m.in. zmiany w regulacjach, które przewidują odejście od systemu opustów na rzecz prosumenta, który będzie dysponował prawem do sprzedaży wytworzonej przez siebie energii.

Rozszerzenie programu Mój Prąd 4.0 ma też rozwiązać problem nadmiernie obciążonych sieci energetycznych. Co zatem proponuje rząd? Dotacją objęte będą również:

  • magazyny energii/ciepła, chłodu,
  • ładowarki do samochodów elektrycznych,
  • systemy zarządzania energią.

Trzeba wiedzieć, że o możliwość ubiegania się o dofinansowanie tych dodatkowych urządzeń będą mogli ubiegać się też beneficjenci dotychczasowych edycji programów Mój Prąd oraz programu Czyste Powietrze.

Co prawda, rozszerzenie programu dopłat do fotowoltaiki miało być realizowane w pierwszych założeniach tegorocznej edycji programu, jednak rząd się z nich wycofał. Miejmy nadzieję, że program Mój Prąd 4.0 przewidziany na rok 2022 będzie wspierał dodatkowe "zielone komponenty".

Jaki budżet Mojego Prądu 4.0? Jaka wysokość dopłat?

Budżet programu planowany jest w wysokości ok. 1 mld zł, czyli dwukrotnie więcej niż w poprzedniej edycji. Wysokość wsparcia uzależniona ma być od zakresu rzeczowego inwestycji przedstawionego do dofinansowania. Dokładna kwota nie jest jeszcze znana. Przypomnijmy, że w tym roku było to 3000 zł, w 2020 5000 zł.

Od kiedy Mój Prąd 4.0?

Dokładna data przyjmowania wniosków nie jest jeszcze znana. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podaje, że nowa nowa odsłona programu priorytetowego Mój Prąd 4.0 ruszy w I połowie 2022.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej