Mały ZUS plus 2024 - Ile wyniesie mały ZUS plus w 2024? Jakie warunki od stycznia? Jak obliczyć?

2023-12-12 17:56
Mały Zus plus
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Chcesz coś załatwić w ZUS-ie przed świętami? Możesz mieć problem

Mały ZUS plus to jedno z dwóch rozwiązań, dzięki którym początkujący i mali przedsiębiorcy mogą obniżyć koszty działalności, płacąc okresowo niższe składki na ubezpieczenie społeczne. Mały ZUS plus jest skierowany do osób już prowadzących działalność. Jakie trzeba spełnić warunki i ile wyniesie mały ZUS plus w 2024 roku?

Na co warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy domu? POGAD@NE. ZBUDOWANE #35

Spis treści

 1. Mały ZUS plus - jakie warunki od stycznia 2024?
 2. Jak długo można korzystać z Małego ZUS plus?
 3. Ile wyniesie Mały ZUS plus w 2024 r?
 4. Jak obliczyć Mały ZUS plus?

Mały ZUS plus - jakie warunki od stycznia 2024?

Mały ZUS plus został wprowadzony w lutym 2020. Jest ulgą finansową dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Warunkiem przystąpienia do do tej formy rozliczeń z ZUS jest:

 • wykazanie w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok kalendarzowy przychodów nieprzekraczających 120 000 zł
 • prowadzenie działalności gospodarczej w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Nie mogą skorzystać z rozwiązania Mały ZUS plus:

 • osoby, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia działalności korzystały przez 36 miesięcy z Małego ZUS lub Małego ZUS Plus;
 • osoby nie rozliczające się na podstawie PIT;
 • podlegający ubezpieczeniom społecznym lub zdrowotnym w dodatkowych pozarolniczych formach działalności;
 • wykonujący w ramach działalności taką samą pracę, jaką wykonywali dla byłego bądź obecnego pracodawcy, jako pracownicy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym;
 • twórcy, artyści osoby wolnych zawodów;
 • wspólnicy spółek: jawnych, partnerskich, komandytowych, jednoosobowych z ograniczoną odpowiedzialnością.
 • prowadzący publiczną placówkę oświatową.

Osoby, które spełniają wszystkie warunki przed 31 stycznia i złożą do tego terminu wniosek w ZUS mogą skorzystać z preferencyjnej formy składek ZUS przez cały rok, jeśli oczywiście w międzyczasie nie zakończy się okres, w jakim można z nich korzystać.

Dla osób, które spełnią warunki do korzystania z Małego ZUS plus po 31 stycznia lub wznawiają działalność po tym terminie, powinny złożyć wnioski do ZUS w terminie 7 dni od dnia, uzyskania warunków lub wznowienia działalności.

Jak długo można korzystać z Małego ZUS plus?

Niższe składki na ubezpieczenie społeczne w ramach Mały ZUS Plus obowiązują maksymalnie 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli przedsiębiorca korzystał wcześniej z preferencyjnych składek w ramach Małego ZUS (dla rozpoczynających działalność) to okres korzystania z tej formy pomniejsza czas korzystania z usługi Mały ZUS Plus.

W 2023 r. przedsiębiorcom przyznano możliwość dodatkowych 12 miesięcy korzystania z ulgi Mały ZUS plus, czyli okres jej trwania mógł wynieść 48 miesięcy.

Ile wyniesie Mały ZUS plus w 2024 r?

Podstawa wymiaru składki musi zawierać w przedziale kwot pomiędzy 30% minimalnego wynagrodzenia za dany okres a 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. W 2024 r. kwota minimalnych zarobków będzie zmienna i od 1 stycznia do 30 czerwca będzie wynosić 4242 zł, a od 1 lipca 4300 zł. Prognozowana średnia miesięcznego wynagrodzenia w roku 2024 r. to 7824 zł. Z tego wynika, że Mały ZUS plus nie może być w pierwszej połowie roku niższy od 402,65 zł i w drugiej połowie od 408,16 zł.

Jak obliczyć Mały ZUS plus?

Podstawa składek Mały ZUS plus jest obliczana na podstawie dochodu uzyskanego przez przedsiębiorcę w roku poprzednim. W celu jej obliczenia można skorzystać z kalkulatora, który jest dostępny na stronie ZUS https://eskladka.pl/Calculator.

W przypadku samodzielnych obliczeń należy najpierw podzielić roczny dochód z działalności przez liczbę dni kalendarzowych prowadzenia działalności. To co wyjdzie z tego działania trzeba pomnożyć przez 30 i wynik zaokrąglić do pełnych groszy (do 0,5 w dół a powyżej 0,5 w górę).

W przypadku korzystania z karty podatkowej (bez zwolnienia z VAT) lub ryczałtu otrzymaną liczbę należy pomnożyć przez współczynnik 0,5 a wynik tego działania będzie podstawą do wyliczenia składki Mały ZUS plus. Jeśli ten wynik będzie niższy od 30% minimalnego wynagrodzenia, czyli w pierwszym półroczu 2024 r. 1273 zł, a w drugim półroczu 1290 zł za podstawę przyjmuje się te wartości; oznacza to że składka Mały ZUS plus w takim przypadku wyniesie odpowiednio 402,65 zł i 408,16 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej