Magazyn energii a ulga termomodernizacyjna 2023 - czy można go odliczyć? Wyjaśniamy

2023-03-27 15:15
Magazyn energii a ulga termomodernizacyjna
Autor: Gettyimages Alternatywą dla kosztownej i czasochłonnej modernizacji sieci dystrybucyjnej są magazyny energii, czyli urządzenia do przechowywania energii

Zainteresowanie magazynami energii rośnie, jednak kwestia ich rozliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej dla części podatników pozostaje niejasna. Czy decydując się na magazyn energii, będzie można go odliczyć ją od podatku?

Spis treści

  1. Ulga termomodernizacyjna 2023 - co można odliczyć?
  2. Czy magazyn energii można odliczyć od podatku?
  3. Ile można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
  4. 3 lata na odliczenie ulgi termomodernizacyjnej
  5. Jakie magazyny energii wybrać?

Ulga termomodernizacyjna 2023 - co można odliczyć?

Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa, która pozwala na odliczenie od podatku wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, pod warunkiem że rozwiązania, w które inwestujemy, znajdują się w katalogu urządzeń i usług podlegających uldze modernizacyjnej. 

Lista tych produktów określona jest w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. 2018, poz. 2489 ze zm.).

Lista obejmuje m.in. instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Na liście nie wymieniono jednak wprost magazynów energii. Czy w takim razie ulga termomodernizacyjna ich nie obejmuje?

Zobacz też: Magazyn energii - czym jest, jak działa? Ile kosztuje własny magazyn energii?

Czy magazyn energii można odliczyć od podatku?

O braku możliwości odliczenia wydatków na magazyn energii świadczyły dotychczasowe interpretacje Krajowej Izby Skarbowej, która wskazywała na brak ich wyszczególnienia we wspomnianym wyżej katalogu urządzeń i usług. Jednak, jak pokazuje jedna z ostatnich decyzji, odliczenie magazynów energii jest możliwe w przypadku odpowiedniej argumentacji wniosku.

KIS przychyliła się do opinii jednego z wnioskodawców, który odniósł magazyn energii do zapisu o ogniwach fotowoltaicznych wraz z osprzętem, który ujęty jest w katalogu i tym samym podlega odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Zgodnie z tą interpretacją magazyn energii jest trwałą częścią instalacji fotowoltaicznej, co oznacza, że bez paneli fotowoltaicznych nie może pełnić swojej funkcji - magazynowania wyprodukowanej przez nie energii.

Składając wniosek, należy jednak pamiętać, że omawiana decyzja KIS to decyzja indywidualna, a więc prosumenci, którzy chcą zwiększyć szansę na otrzymanie zwrotu podatku z zainwestowanego magazynu energii, powinni powołać się na taką samą argumentację jak we wspomnianym wniosku. Dla zwiększenia prawdopodobieństwa warto także powołać się na już istniejący pozytywnie rozpatrzony wniosek.

Ile można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Prosumenci, którzy dostali dofinansowanie w ramach rządowych programów, takich jak Czyste Powietrze czy Mój Prąd, nadal mogą ubiegać się o ulgę termomodernizacyjną. Należy jednak pomniejszyć kwotę inwestycji o otrzymaną dotację.

Sama kwota odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie może przekroczyć 53 tys. złotych i obejmuje wszystkie przedsięwzięcia termomodernizacyjne w budynkach, których wnioskodawca jest właścicielem lub współwłaścicielem. Gdy wnioskującymi jest małżeństwo, kwota możliwa do odliczenia wzrasta do 106 tys. złotych.

Do złożenia wniosku o ulgę termomodernizacyjną niezbędne będą m.in. faktury i rachunki z przeprowadzanych realizacji. Ulga zostaje odliczona w zeznaniu podatkowym za rok, w którym zostały one wykonane.

3 lata na odliczenie ulgi termomodernizacyjnej

Aby w pełni skorzystać z przysługującej nam ulgi podatkowej, realizowane prace termomodernizacyjne muszą się zakończyć w określonym czasie. Są to trzy kolejne lata, licząc od końca roku podatkowego, w którym opłacono pierwszy wydatek w ramach tych działań. W przypadku, gdy prace nie zakończą się w ciągu tego okresu, podatnik będzie musiał zwrócić przyznaną ulgę.

Jakie magazyny energii wybrać?

Decydując się na magazyn energii, warto pamiętać o długoterminowej opłacalności inwestycji. Tę może zapewnić zakup inteligentnego magazynu, który zapewni największy odzysk prądu i pozwoli na dostarczenie go do sieci we właściwym momencie.

Wykorzystując inteligentne magazyny energii, można nie tylko zoptymalizować bieżącą konsumpcję, ale także zabezpieczyć się przed przerwami w dostawach prądu w przypadku awarii sieci albo zbyt dużego zapotrzebowania na energię w szczytowym okresie. Dzięki temu nawet po 15 latach wydajność magazynu pozostanie na zadowalającym poziomie.

Jest to możliwe dzięki technologii, która umożliwia sterowanie żywotnością ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych względem ich pojemności z poziomu aplikacji mobilnej w ramach oprogramowania BMS (Battery Management System).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej