Mój Prąd 4.0 zamknięty przed terminem! Wniosku już nie złożysz

2023-03-19 7:45
fotowoltaika na dachu
Autor: Marcin Czechowicz Program Mój Prąd 4.0 z wyższymi dopłatami w 2023 zakończył się przed terminem

Mój Prąd 4.0 został zamknięty - taka informacja pojawiła się 17 marca na stronie NFOŚiGW. To 2 tygodnie przed czasem, bo nabór wniosków miał się zakończyć 31 marca. Powód zawieszenia programu Mój Prąd 4.0? Skończyły się pieniądze na dopłaty do fotowoltaiki. Co z tymi, którzy nie zdążyli złożyć wniosku?

Spis treści

  1. Do kiedy Mój Prąd 4.0?
  2. Budżet programu Mój Prąd 4.0 był już na wyczerpaniu
  3. Co z tymi, którzy nie zdążyli złożyć wniosku?
  4. Mój Prąd 4.0 - dla kogo?
  5. Mój Prąd 4.0 w 2023 - jakie zasady i dopłaty?
  6. Co z prosumentami, którzy złożyli już wnioski w programie Mój Prąd 4.0?

Mój Prąd 4.0, podobnie jak poprzednie edycje programów, miał na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Polski, co zwiększy udział OZE w miksie energetycznym. Według ocen ekspertów, w ubiegłym roku 1,5% energii elektrycznej wyprodukowanej w Polsce pochodziło z fotowoltaiki.

Do kiedy Mój Prąd 4.0?

Nabór wniosków w ramach Programu Priorytetowego Mój Prąd 4.0 przewidziano do 31.03.2023. Niestety zakończył się przed czasem z powodu wyczerpania budżetu.

Budżet programu Mój Prąd 4.0 był już na wyczerpaniu

Tak zapowiadał jeszcze 15 marca w Radiu Lublin Paweł Mirowski z NFOŚiGW. Przestrzegał też, że ostatni skokowy wzrost liczby składanych wniosków może spowodować wyczerpanie puli dotacji jeszcze przed końcem naboru. Tak też się stało.

Co z tymi, którzy nie zdążyli złożyć wniosku?

- Ci, którzy nie zdążyli złożyć wniosku w czwartej edycji, będą mogli skorzystać z dofinansowania w piątej edycji - zapowiedział Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Również na stronie Funduszu pojawiła się informacja o nowej edycji programu, o czym poniżej.

Przypominamy najważniejsze założenia programu Mój Prąd 4.0 i wysokość dotacji.

Mój Prąd 4.0 - dla kogo?

W czwartej edycji programu Mój Prąd mogli uczestniczyć inwestorzy rozliczani w nowym systemie net-billing.

Mój Prąd 4.0 w 2023 - jakie zasady i dopłaty?

W programie Mój Prąd 4.0 w 2023 były zmiany polegające na zwiększeniu dotacji na fotowoltaikę w związku z sytuacją gospodarczą, w tym wysoką inflacją, a także kryzysem energetycznym w Europie. Dofinansowanie w ramach nowej edycji programu Mój Prąd 4.0 wynosiło:

  • do 6000 zł dopłata do mikroinstalacji PV  (wcześniej 4000 zł)
  • do 7000 zł dopłata w przypadku instalacji fotowoltaiki z dodatkowymi urządzeniami (wcześniej 5000 zł)
  • do 16 000 zł dopłata w przypadku fotowoltaiki z magazynem energii (wcześniej 7500 zł)

W każdym przypadku były to kwoty do 50% kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie do magazynów ciepła oraz systemu HEMS/EMS nie uległo zmianie.

Co z prosumentami, którzy złożyli już wnioski w programie Mój Prąd 4.0?

Okazuje się, że osoby które już złożyły wnioski w programie po 15 kwietnia 2022 roku mogły skorzystać z nowych, wyższych dotacji. Wnioskodawcy, którzy otrzymali już wypłatę dofinansowania w ramach Mój Prąd 4.0 w poprzedniej wysokości nie musieli składać nowego wniosku.

Dla wypłaconych już wniosków koszty kwalifikowane zostaną ponownie przeliczone względem nowego poziomu dofinansowania i jeżeli przysługiwać będzie zwiększony poziom dofinansowania, będzie wypłacona różnica pomiędzy otrzymaną dotacją a dotacją jaką otrzymałby wnioskodawca po zmianie poziomu dofinansowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej