Mój Prąd 4.0 zamknięty przed terminem! Wniosku już nie złożysz

2023-03-19 7:45
fotowoltaika na dachu
Autor: Marcin Czechowicz Program Mój Prąd 4.0 z wyższymi dopłatami w 2023 zakończył się przed terminem

Mój Prąd 4.0 został zamknięty - taka informacja pojawiła się 17 marca na stronie NFOŚiGW. To 2 tygodnie przed czasem, bo nabór wniosków miał się zakończyć 31 marca. Powód zawieszenia programu Mój Prąd 4.0? Skończyły się pieniądze na dopłaty do fotowoltaiki. Co z tymi, którzy nie zdążyli złożyć wniosku?

Spis treści

  1. Do kiedy Mój Prąd 4.0?
  2. Budżet programu Mój Prąd 4.0 był już na wyczerpaniu
  3. Co z tymi, którzy nie zdążyli złożyć wniosku?
  4. Mój Prąd 4.0 - dla kogo?
  5. Mój Prąd 4.0 w 2023 - jakie zasady i dopłaty?
  6. Co z prosumentami, którzy złożyli już wnioski w programie Mój Prąd 4.0?

Mój Prąd 4.0, podobnie jak poprzednie edycje programów, miał na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Polski, co zwiększy udział OZE w miksie energetycznym. Według ocen ekspertów, w ubiegłym roku 1,5% energii elektrycznej wyprodukowanej w Polsce pochodziło z fotowoltaiki.

Do kiedy Mój Prąd 4.0?

Nabór wniosków w ramach Programu Priorytetowego Mój Prąd 4.0 przewidziano do 31.03.2023. Niestety zakończył się przed czasem z powodu wyczerpania budżetu.

Budżet programu Mój Prąd 4.0 był już na wyczerpaniu

Tak zapowiadał jeszcze 15 marca w Radiu Lublin Paweł Mirowski z NFOŚiGW. Przestrzegał też, że ostatni skokowy wzrost liczby składanych wniosków może spowodować wyczerpanie puli dotacji jeszcze przed końcem naboru. Tak też się stało.

Co z tymi, którzy nie zdążyli złożyć wniosku?

- Ci, którzy nie zdążyli złożyć wniosku w czwartej edycji, będą mogli skorzystać z dofinansowania w piątej edycji - zapowiedział Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Również na stronie Funduszu pojawiła się informacja o nowej edycji programu, o czym poniżej.

Przypominamy najważniejsze założenia programu Mój Prąd 4.0 i wysokość dotacji.

Mój Prąd 4.0 - dla kogo?

W czwartej edycji programu Mój Prąd mogli uczestniczyć inwestorzy rozliczani w nowym systemie net-billing.

Mój Prąd 4.0 w 2023 - jakie zasady i dopłaty?

W programie Mój Prąd 4.0 w 2023 były zmiany polegające na zwiększeniu dotacji na fotowoltaikę w związku z sytuacją gospodarczą, w tym wysoką inflacją, a także kryzysem energetycznym w Europie. Dofinansowanie w ramach nowej edycji programu Mój Prąd 4.0 wynosiło:

  • do 6000 zł dopłata do mikroinstalacji PV  (wcześniej 4000 zł)
  • do 7000 zł dopłata w przypadku instalacji fotowoltaiki z dodatkowymi urządzeniami (wcześniej 5000 zł)
  • do 16 000 zł dopłata w przypadku fotowoltaiki z magazynem energii (wcześniej 7500 zł)

W każdym przypadku były to kwoty do 50% kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie do magazynów ciepła oraz systemu HEMS/EMS nie uległo zmianie.

Co z prosumentami, którzy złożyli już wnioski w programie Mój Prąd 4.0?

Okazuje się, że osoby które już złożyły wnioski w programie po 15 kwietnia 2022 roku mogły skorzystać z nowych, wyższych dotacji. Wnioskodawcy, którzy otrzymali już wypłatę dofinansowania w ramach Mój Prąd 4.0 w poprzedniej wysokości nie musieli składać nowego wniosku.

Dla wypłaconych już wniosków koszty kwalifikowane zostaną ponownie przeliczone względem nowego poziomu dofinansowania i jeżeli przysługiwać będzie zwiększony poziom dofinansowania, będzie wypłacona różnica pomiędzy otrzymaną dotacją a dotacją jaką otrzymałby wnioskodawca po zmianie poziomu dofinansowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej