Kredyt 0 procent 2024 na pierwsze mieszkanie - dla kogo, od kiedy? Jakie warunki?

2024-01-08 12:04
Mieszkanie na Start
Autor: Szymon Starnawski Nowy program zapewni wielodzietnim rodzinom kredyt mieszkaniowy w wysokości 0%

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman przedstawił szczegóły nowego programu „Mieszkanie na Start”. Dla wybranych kredytobiorców ma on zapewnić zerową stawkę oprocentowania. Dla kogo konkretnie kredyt 0 procent w 2024?

Spis treści

  1. Mieszkanie na Start 2024 – dla kogo?
  2. Kredyt 0 procent 2024 na pierwsze mieszkanie – dla kogo?
  3. Jakie jeszcze preferencje dla dużych rodzin?
  4. Od kiedy kredyt 0 procent w 2024?
Murator Remontuje: Jak dobrze przygotować się do remontu?
Materiał sponsorowany

„Mieszkanie na Start” to kolejny z programów, ułatwiających lub w ogóle umożliwiających kupno własnego lokum osobom, których nie stać na zwykły kredyt. Ostatnia z takich inicjatyw „Bezpieczny kredyt 2%” już wyczerpał ustawowy limit na 2023 i 2024 r.

Mieszkanie na Start 2024 – dla kogo?

W założeniach nowego programu mieszkaniowego wprowadzone zostały bariery dochodowe uzależnione od liczby osób w gospodarstwie domowym, które będzie z mieszkania korzystać. Jeśli do programu będzie chciała przystąpić jedna osoba jej miesięczne zarobki nie mogą przekraczać 10 000 zł brutto. Przy dwóch osobach suma ich zarobków nie może być wyższa niż 18 000 zł. Dla gospodarstw domowych o wyższej liczbie osób kwota ta wzrasta każdorazowo o kolejne 5000 zł, czyli przy trzech osobach – 23 000 zł, czterech – 28 000 zł i pięciu – 33 000 zł.

Te kwoty będą podstawą klasyfikacji uczestnictwa w programie. Podstawą do ich wyliczenia będą dochody osiągane przez pracujących w ciągu ostatnich 6. miesięcy. Kwoty limitu dochodowego nie będą traktowane sztywno. W razie ich nieznacznego przekroczenia wnioski nie będą odrzucane, ale będzie pomniejszana kwota wsparcia.

Kredyt 0 procent 2024 na pierwsze mieszkanie – dla kogo?

Liczba osób w gospodarstwie domowym decyduje o stopniu oprocentowania kredytu w ramach programu. Dla jedno- i dwuosobowych gospodarstw przewidziane jest 1,5%. Wraz ze wzrostem liczby osób stopień obniżany jest o 0,5%, osiągając dla pięcioosobowego gospodarstwa domowego 0%.

Jakie jeszcze preferencje dla dużych rodzin?

Spełniające kryteria dochodowe gospodarstwo domowe pięcioosobowe, czyli w którym znajduje się troje, czworo dzieci, poza zerową stawką kredytu może liczyć na najwyższą jego kwotę w wysokości 600 000 zł. Nie będzie brane w tym wypadku także kryterium wieku osób starających się o kredyt; limit 35 lat obowiązuje tylko tych którzy starają się o kredyt na jednoosobowe gospodarstwo domowe.

Dodatkowo pięcioosobowe lub większe gospodarstwo domowe starające się o kredyt w programie Mieszkanie na start nie musi kupować swojego pierwszego mieszkania. Może występować o niego również już je posiadając, ale starać się o większe lub w lepszej lokalizacji.

Od kiedy kredyt 0 procent w 2024?

Wciąż trwają prace nad programem, ale jest duża szansa, że ruszy on w drugiej połowie 2024 r. Rząd liczy, że w 2024 r. zostanie udzielonych ok. 50 tysięcy kredytów w ramach programu Mieszkanie na Start.

źródło: PAP

Zobacz jak zmienia się Warszawa

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej