Jak zapłacić podatek od wynajmu mieszkania 2023 w 2024? Od jakiej kwoty płaci się podatek od wynajmu mieszkania?

2024-02-08 16:47
Podatek od wynajmu mieszkania 2024
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Wynajmujesz mieszkanie? Musisz zapłacić podatek

Osoby wynajmujące mieszkania rozliczają się z fiskusem PIT-28, płacąc zryczałtowaną stawkę podatkową. To jedyna forma rozliczenia podatku od wynajmu jaka obowiązuje osoby fizyczne za 2023 r. Nie można jej połączyć z innymi rozliczeniami. Od jakiej kwoty trzeba płacić podatek za wynajem?

Spis treści

  1. Od jakiej kwoty płaci się podatek od wynajmu mieszkania?
  2. Kiedy nie trzeba płacić podatku od wynajmu mieszkania?
  3. Kiedy nie trzeba zgłaszać najmu do urzędu skarbowego?
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Od stycznia 2023 r. osoby wynajmujące nieruchomości na zasadzie tzw. najmu prywatnego muszą rozliczać się z urzędem skarbowym podatkiem od ryczałtu. Nie można już rozliczyć przychodów osiąganych w ten sposób na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Co oznacza m.in., że przy wynajmie mieszkania nie mogą one zastosować kwoty wolnej od podatku.

Najem opodatkowany jest na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, dlatego też wynajmujący nieruchomości składają roczne zeznanie podatkowe na formularzu PIT-28. Przedsiębiorcy w odróżnieniu od osób fizycznych mają wciąż do wyboru trzy formy rozliczenia najmu:

  • na zasadach ogólnych,
  • podatkiem liniowym,
  • ryczałtowo.

Od jakiej kwoty płaci się podatek od wynajmu mieszkania?

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uzyskania pierwszego przychodu za wynajem, a więc najczęściej od pierwszego miesiąca, kiedy wynajmujący otrzymuje od wynajmującego pieniądze lub inną formę zapłaty. Osoby fizyczne nie muszą już składać oświadczeń do urzędu skarbowego o rozpoczęciu najmu i wyborze formy opodatkowania, gdyż mogą rozliczać się tylko w formie ryczałtu.

Wystarczy, że do 20. dnia miesiąca, następnego po miesiącu, w którym osiągnęły pierwszy przychód odprowadzą należną zaliczkę na podatek. Istnieje także możliwość rozliczania się w trybie kwartalnym, wówczas pierwszą zaliczkę wpłaca się do 20. dnia miesiąca następnego po zakończeniu kwartału, za który osiągnęło się przychód.

Wpłaty realizowane są za pośrednictwem mikrorachunku w urzędzie skarbowym, który może wygenerować każdy wynajmujący na stronie https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego wpisując swój numer PESEL (NIP w przypadku przedsiębiorców).

Obowiązują dwa progi podatkowe, zależnie od osiąganego przychodu. Do kwoty przychodu 100 000 zł obowiązuje 8,5% podatku, powyżej 100 000 zł 12,5% od kwoty nadwyżki. Zaliczki na podatek opłacane są według pierwszej skali, czyli 8,5%, natomiast w rozliczeniu rocznym PIT-28 przy wykazaniu wyższego od 120 000 zł dochodu trzeba dopłacić brakującą kwotę stosując do nadwyżki skalę 12,5%.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od wynajmu mieszkania?

Każdy rodzaj najmu prywatnego podlega opodatkowaniu. Nie ma z tego tytułu żadnych zwolnień od podatku. Wszystkie osoby decydujące się na wynajęcie, dzierżawę lub inną formę użytkowania nieruchomości osobom trzecim są zobowiązane do opłacania podatków.

Kiedy nie trzeba zgłaszać najmu do urzędu skarbowego?

Obecnie osoby fizyczne wynajmujące nieruchomości na zasadzie najmu prywatnego nie muszą składać żadnych oświadczeń i deklaracji w urzędzie skarbowym. Ze względu na fakt, że obowiązuje je tylko jedna możliwość opodatkowania wystarczy, że wpłacą pierwszą zaliczkę na podatek do określonego przez ustawodawcę dnia po zaistnieniu obowiązku podatkowego, czyli uzyskania pierwszego przychodu.

Wpłaty realizowane są drogą elektroniczną za pośrednictwem mikrorachunku w urzędzie skarbowym. Każdy wynajmujący ma możliwość wygenerowania i sprawdzania poprzez generator mikrorachunków na platformie elektronicznej Urzędu Skarbowego https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego.

Warszawa pięknieje na naszych oczach. Co warto zobaczyć w stolicy?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej