Gdzie nie dostaniesz dodatku na węgiel, pellet czy drewno?

2022-09-23 15:27

Ruszyło już przyjmowanie wniosków o finansowe wsparcie dla ogrzewających swoje domy drewnem, pelletem drzewnym, gazem LPG czy olejem opałowym. Wypłacane są już też pierwsze świadczenia na węgiel. Na dodatki do ogrzewania można dostać od 500 do 3000 zł. Wiadomo jednak, że nie wszędzie można dostać dodatek nie tylko na węgiel, ale nawet pellet czy drewno. Gdzie nie dostaniesz takiego dodatku?

20 września weszła w życie ustawa wprowadzająca jednorazowe dodatki dla gospodarstw domowych, które ogrzewają się przy pomocy kotłów lub pieców na biomasę, gaz LPG lub olej opałowy. Wnioski o te dodatki do ogrzewania można składać od 21 września. Wynoszą one odpowiednio:

  • 3000 zł na pellet,
  • 2000 zł na olej opałowy,
  • 1000 zł na drewno kawałkowe,
  • 500 zł na gaz LPG.

Wnioski o dodatek będą składane do samorządu - wójt, burmistrz albo prezydent miasta będzie weryfikował ich zgodność z wpisem do CEEB. Wypłata dodatku ma nastąpić w ciągu miesiąca od złożenia wniosku.

Na dodatek węglowy wynoszący 3000 zł wnioski można składać od 17 września - pierwsze wypłaty już ruszyły.

Chciałoby się powiedzieć, ze cała Polska ruszyła po dodatki do ogrzewania, ale są miejsca, gdzie nie ma szans nie tylko na dodatek węglowy, ale także dopłaty na drewno, pellet drzewny czy inny rodzaj biomasy.

Gdzie nie przysługuje dodatek do drewna i pelletu?

Takim miastem jest Kraków. Mieszkańcy Krakowa nie dostaną tych dodatków. Mimo że ustawa przewiduje dopłaty do źródeł ciepła, takich jak drewno, pellet czy inny rodzaj biomasy, to w Krakowie z uwagi na obowiązującą uchwałę antysmogową wnioski o te dodatki będą rozpatrywane negatywnie. Co prawda, urząd miasta odnotowuje pojedyncze przypadki składania wniosków przez mieszkańców o dopłaty do węgla czy drewno, ale są one od razu odrzucane.

Kraków ma najbardziej restrykcyjną uchwałę antysmogową. Uchwała krakowska, która obowiązuje od 1 września 2019 roku, zakazuje całkowicie spalania paliw stałych na terenie całego miasta. To jedyna uchwała antysmogowa w Polsce zakazująca bezwzględnie nie tylko palenie węglem, ale i biomasą, czyli drewnem i pelletem. Dopuszcza jedynie stosowanie różnego rodzaju gazu oraz lekkiego oleju opałowego.

Krakowianie mogą się starać o dofinansowanie jedynie do gazu LPG (ale nie tego z butli) oraz oleju opałowego. Wnioski o dopłaty do tych źródeł ciepła przyjmuje Krakowskie Centrum Świadczeń.

MaB

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej