Wypłaty dodatku węglowego ruszyły. Czy wszyscy dostaną 3000 zł?

2022-09-23 9:42

Wypłaty dodatku węglowego ruszyły, choć z opóźnieniem. Samorządy rozpoczęły realizację pierwszych wypłat świadczenia tym, którzy złożyli wniosek w pierwszym terminie i nie budzi on żadnych zastrzeżeń urzędników. Nie wszystkie jednak gminy dostały pieniądze na wypłaty dodatku węglowego, a jeśli dostały, to nie tyle, aby wystarczyło dla wszystkich mieszkańców, którzy złożyli wnioski o 3000 zł. Przewiduje się też, że pieniędzy na wypłaty potrzeba znacznie więcej, niż zakłada to budżet. Co wtedy?

Ruszyły pierwsze wypłaty dodatku węglowego

Rząd przekazał środki na wypłaty dodatku węglowego, ale na razie, jak zaznaczył, pierwszą transzę 9,5 mld zł z 11,5 mld przeznaczonych na wypłaty świadczenia. Jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3000 zł to kwota jaką otrzymają właściciele gospodarstw domowych, których wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone (po nowelizacji ustawy nie wymagają weryfikacji). 

Przypominamy, że datek przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego. Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Za mało pieniędzy na wypłaty

Wiele miast i gmin sygnalizuje, że na wypłaty dodatku węglowe dostały za mało pieniędzy i dla wszystkich ich nie wystarczy. Jak donosi "GW", np. w Lublinie - tutaj pierwsze wypłaty na kontach wnioskujących mają pojawić się 23 września - pieniędzy zabraknie dla jednej trzeciej mieszkańców.

Podobnie jest w innych miejscach. Niektóre samorządy dostały połowę, niektóre tylko jedną trzecią środków. Przykładowo, w Warszawie od wojewody wpłynęło 4,5 miliona złotych, a wnioski w sumie opiewają na prawie 12 mln zł. Piaseczno dostało 2,5 mln zł z potrzebnych 4 mln. Jak szybko rząd uzupełni te budżety? Jak na razie zapowiada się też wnikliwa weryfikacja wniosków.

Czy wszyscy wnioskujący dostaną 3000 zł!

A to już kolejny problem z wypłatami dodatku węglowego. Na dodatek węglowy rząd założył 11,5 mld zł. Zgodnie z przepisami ustawy, jeśli próg wykorzystania zaplanowanych na dodatek węglowy środków przekroczy 95% (10,9 miliarda złotych), wysokość wypłacanych dodatków węglowych ulegnie obniżeniu. Dokładnie mówią o tym zapisy ustawy.

Art. 27. Pkt 3. ustawy mówi, że przypadku gdy wykorzystanie środków wyniesie więcej niż 95% środków, o których mowa w ust. 1, wysokość wypłacanych dodatków węglowych podlega proporcjonalnemu obniżeniu tak, aby łączna wysokość wypłacanych dodatków była równa maksymalnemu limitowi środków finansowych przeznaczanych na przyznanie dodatków.

Według danych zebranych przez TVN24 Biznes z 14 województw kwota wynikająca z wniosków o dodatek węglowy sięgnęła już 15,7 mld zł, czyli wypłaty świadczeń przekroczą budżet. Czy to oznacza, że nie wszyscy dostaną dodatek węglowy w pełnej kwocie 3000 zł. Czy będą  tacy, którzy na węgiel dostaną mniej pieniędzy.

Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Środowiska i Klimatu stwierdził w rozmowie z TVN24 Biznes, że jeśli kwota z wniosków przekracza założony budżet, to dlatego, że są to wnioski złożone "niepoprawnie lub przez osoby nieuprawnione do tego".

Rzecznik wyjaśniał też, że kwota na dodatki węglowe została określona na podstawie wcześniejszych wpisów w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. - Taka kwota została zapisana w budżecie, więc tych środków wystarczy - potwierdził.

Źródło: TVN Biznes

Ludzie ROZBIERAJĄ STODOŁY, żeby mieć drewno na opał?!

Posłuchaj, co przed zimą mówią mieszkańcy najbiedniejszej polskiej gminy.

Listen to "ZAMARZNIEMY i będzie spokój z nami! Polacy z NAJBIEDNIEJSZEJ GMINY szykują się do ZIMY." on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej