Dofinansowanie do wymiany okien 2023 - nawet 100% zwrotu! Jakie warunki trzeba spełnić?

2023-09-04 9:19
wymiana okien
Autor: Mariusz Bykowski W 2023 można uzyskać nawet 100% dofinansowania do wymiany okien i drzwi. Wniosek o dotację mozesz złożyć w ramach programu Czyste Powietrze

Dofinansowanie do wymiany okien w 2023 jest wyższe. Wymienić okna można w ramach programu Czyste Powietrze. Dla kogo przewidziane są dopłaty do nowych okien? Kto może wymienić okna za darmo, bo dofinansowanie w pewnych przypadkach wynosi nawet 100%. Jakie warunki trzeba spełnić? Co z mieszkańcami bloków?

Spis treści

 1. Dla kogo 100% dofinansowania do wymiany okien?
 2. Aby wymienić okna za darmo, musisz spełnić 2 warunki
 3. Wniosek o dofinansowanie do wymiany okien 2023
 4. Wymiana okien z doradcą ds. dotacji
 5. Do jakich okien dofinansowanie?
 6. Dofinansowanie do wymiany okien w bloku

Większość Polaków nie wie, że można ubiegać się o dofinansowanie do wymiany okien. Według badania Koalicji Termomodernizacji, przeprowadzonego w styczniu 2023, 56% Polaków wymieniających okna w swoich domach w 2022 nie wiedziało, że są dopłaty do tego typu inwestycji. Tylko 13% inwestorów skorzystało z dofinansowania. Z kolei 5% dostało odmowę wsparcia, głównie z powodu zbyt wysokich dochodów.

Dofinansowanie do wymiany okien w 2023, nawet w 100%, zapewnia program Czyste Powietrze. Na początku roku rząd jego zmienił zasady, jeśli chodzi o finansowanie. Wysokość dopłat zależy od zakresu prac i dochodów inwestora.

Dla kogo 100% dofinansowania do wymiany okien?

O 100-procentowe dofinansowanie do wymiany okien mogą ubiegać się osoby o najniższych dochodach. Będą mogli skorzystać z całkowitej dopłaty do kompleksowej termomodernizacji swojego domu.

Od 2023 będą można złożyć wniosek o kompleksową termomodernizację swojego domu, także na wymianę okien i drzwi, a jeśli zapotrzebowanie na ciepło zmniejszy się dzięki temu o min. 40%, otrzymać pełny zwrot kwot netto wydanych na inwestycję.

O tego typu dofinansowanie może się starać każda osoba wpisana w księgi wieczyste jako właściciel domu. Dotacja nie jest przyznawana lokatorom czy osobom wynajmującym daną nieruchomość.

Aby wymienić okna za darmo, musisz spełnić 2 warunki

Aby wymienić okna za darmo z pełnym dofinansowaniem, należy spełnić 2 warunki:

 1. Być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego starszego niż 10 lat.
 2. Mieć dochód w rodzinie, który nie przekracza 1090 zł miesięcznie na osobę (zaświadczenie o dochodzie można uzyskać w gminie).

Trzeba też dodać, że w ten sposób można uzyskać dofinansowanie nie tylko do wymiany okien, ale także drzwi czy bramy garażowej.

- W najwyższej grupie dofinansowania rzeczywiście występuje dofinansowanie w wysokości 100%. Jest jednak tu mała gwiazdka, niezależna od nas – powiedział wiceprezes NFOŚiGW, Paweł Mirowski.

Unia Europejska, dając nam środki na ten program zastrzegła bowiem, że nie można z nich finansować podatku VAT. Więc będziemy rozliczali zadania w kwotach netto, ale żeby ulżyć beneficjentom, to podwyższyliśmy kwoty dofinansowania. Wcześniej w III grupie było to maksymalnie 90% - teraz jest 100% dofinansowania - dodał prezes NFOŚiGW.

Wniosek o dofinansowanie do wymiany okien 2023

Priorytet termomodernizacji nad wymianą kopciuchów oraz możliwość 100-procentowego dofinansowania inwestycji to nie jedyne zmiany w programie Czyste Powietrze 3.0. Wprowadzono też:

 1. podwyższone progi dochodowe,
 2. wyższe dofinansowanie,
 3. bardziej realne koszty jednostkowe materiałów i usług,
 4. prostsze procedury rozliczeń.

Jeszcze w zeszłym roku trzeba było rozliczyć najpierw wymianę „kopciucha”, a dopiero później wykonać termomodernizację domu. Od 2023 rozliczane najpierw są zadania polegające na termomodernizacji, a dopiero przed końcowym rozliczeniem, beneficjent musi pokazać, że wymienił kopciucha na źródło niskoemisyjne.

Od początku programu Czyste Powietrze, a więc od roku 2018, dotacje wypłacono 531 tysiącom inwestorów, którzy wymienili kopciuchy. Jeżeli nie wykonali przy tym wymiany okien i ocieplenia ścian, to będą mieli teraz możliwość złożenia drugiego wniosku. Na termomodernizację mogą teraz uzyskać dotacje w wysokości od 33 tys. zł w I grupie (dochody poniżej 135 tys. zł rocznie) do 79 tys. zł w grupie III (dochody do 1090 zł na osobę w rodzinie).

Wymiana okien z doradcą ds. dotacji

Przejście przez wszystkie procedury związane z wymianą okien najlepiej powierzyć fachowcy, czyli doradcy ds. dotacji. Doradcy pracują w ramach Koalicji Termomodernizacji (ich spis znaleźć można w zakładce „Znajdź dilera” na stronie Kolacji).

Doradca ds. dotacji pomoże:

 • wypełnić wniosek o przyznanie dofinansowania,
 • skontaktuje z audytorem energetycznym,
 • zaplanuje wszystkie prace związane z termomodernizacją budynku,
 • uzgodni zakres prac ekipy i terminy ich wykonania.  

Na koniec zbierze protokoły wykonania poszczególnych prac i zwróci się do programu Czyste Powietrze o wypłatę dotacji na konto poszczególnych wykonawców robót. Jedynym kosztem wymiany stolarki oraz ocieplenia ścian może się okazać wartość podatku VAT – 8% wartości wykonanych prac.

Do jakich okien dofinansowanie?

Aby dostać dofinansowanie do wymiany okien, stolarka musi spełniać surowe normy:

 • przenikalność cieplna dla okien nie może być większa niż 0,9 W/(m²·K), dla drzwi wejściowych 1,3 W/(m²·K),
 • podane wartości muszą być potwierdzone deklaracjami producenta.

Pamiętajmy też, że uzyskanie dofinansowania jest od 2023 zależne od przeprowadzenia audytu energetycznego budynku - bez tego nie dostaniemy środków z programu.

Dofinansowanie do wymiany okien w bloku

Dla mieszkańców bloków przygotowano program Ciepłe mieszkanie. W jego ramach można uzyskać od 15 tys. do 17,5 tys. zł. Pieniądze nie dostają jednak bezpośrednio mieszkańcy bloków, a dystrybuowane są przez gminy. Więcej o zasadach programu piszemy:

Marta Balcerowska, źródło: Koalicja Termomodernizacji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej