Dofinansowanie do wymiany okien 2023 - nawet 100% zwrotu! Jakie warunki trzeba spełnić?

2023-09-04 9:19
wymiana okien
Autor: Mariusz Bykowski W 2023 można uzyskać nawet 100% dofinansowania do wymiany okien i drzwi. Wniosek o dotację mozesz złożyć w ramach programu Czyste Powietrze

Dofinansowanie do wymiany okien w 2023 jest wyższe. Wymienić okna można w ramach programu Czyste Powietrze. Dla kogo przewidziane są dopłaty do nowych okien? Kto może wymienić okna za darmo, bo dofinansowanie w pewnych przypadkach wynosi nawet 100%. Jakie warunki trzeba spełnić? Co z mieszkańcami bloków?

Spis treści

 1. Dla kogo 100% dofinansowania do wymiany okien?
 2. Aby wymienić okna za darmo, musisz spełnić 2 warunki
 3. Wniosek o dofinansowanie do wymiany okien 2023
 4. Wymiana okien z doradcą ds. dotacji
 5. Do jakich okien dofinansowanie?
 6. Dofinansowanie do wymiany okien w bloku

Większość Polaków nie wie, że można ubiegać się o dofinansowanie do wymiany okien. Według badania Koalicji Termomodernizacji, przeprowadzonego w styczniu 2023, 56% Polaków wymieniających okna w swoich domach w 2022 nie wiedziało, że są dopłaty do tego typu inwestycji. Tylko 13% inwestorów skorzystało z dofinansowania. Z kolei 5% dostało odmowę wsparcia, głównie z powodu zbyt wysokich dochodów.

Dofinansowanie do wymiany okien w 2023, nawet w 100%, zapewnia program Czyste Powietrze. Na początku roku rząd jego zmienił zasady, jeśli chodzi o finansowanie. Wysokość dopłat zależy od zakresu prac i dochodów inwestora.

Dla kogo 100% dofinansowania do wymiany okien?

O 100-procentowe dofinansowanie do wymiany okien mogą ubiegać się osoby o najniższych dochodach. Będą mogli skorzystać z całkowitej dopłaty do kompleksowej termomodernizacji swojego domu.

Od 2023 będą można złożyć wniosek o kompleksową termomodernizację swojego domu, także na wymianę okien i drzwi, a jeśli zapotrzebowanie na ciepło zmniejszy się dzięki temu o min. 40%, otrzymać pełny zwrot kwot netto wydanych na inwestycję.

O tego typu dofinansowanie może się starać każda osoba wpisana w księgi wieczyste jako właściciel domu. Dotacja nie jest przyznawana lokatorom czy osobom wynajmującym daną nieruchomość.

Aby wymienić okna za darmo, musisz spełnić 2 warunki

Aby wymienić okna za darmo z pełnym dofinansowaniem, należy spełnić 2 warunki:

 1. Być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego starszego niż 10 lat.
 2. Mieć dochód w rodzinie, który nie przekracza 1090 zł miesięcznie na osobę (zaświadczenie o dochodzie można uzyskać w gminie).

Trzeba też dodać, że w ten sposób można uzyskać dofinansowanie nie tylko do wymiany okien, ale także drzwi czy bramy garażowej.

- W najwyższej grupie dofinansowania rzeczywiście występuje dofinansowanie w wysokości 100%. Jest jednak tu mała gwiazdka, niezależna od nas – powiedział wiceprezes NFOŚiGW, Paweł Mirowski.

Unia Europejska, dając nam środki na ten program zastrzegła bowiem, że nie można z nich finansować podatku VAT. Więc będziemy rozliczali zadania w kwotach netto, ale żeby ulżyć beneficjentom, to podwyższyliśmy kwoty dofinansowania. Wcześniej w III grupie było to maksymalnie 90% - teraz jest 100% dofinansowania - dodał prezes NFOŚiGW.

Wniosek o dofinansowanie do wymiany okien 2023

Priorytet termomodernizacji nad wymianą kopciuchów oraz możliwość 100-procentowego dofinansowania inwestycji to nie jedyne zmiany w programie Czyste Powietrze 3.0. Wprowadzono też:

 1. podwyższone progi dochodowe,
 2. wyższe dofinansowanie,
 3. bardziej realne koszty jednostkowe materiałów i usług,
 4. prostsze procedury rozliczeń.

Jeszcze w zeszłym roku trzeba było rozliczyć najpierw wymianę „kopciucha”, a dopiero później wykonać termomodernizację domu. Od 2023 rozliczane najpierw są zadania polegające na termomodernizacji, a dopiero przed końcowym rozliczeniem, beneficjent musi pokazać, że wymienił kopciucha na źródło niskoemisyjne.

Od początku programu Czyste Powietrze, a więc od roku 2018, dotacje wypłacono 531 tysiącom inwestorów, którzy wymienili kopciuchy. Jeżeli nie wykonali przy tym wymiany okien i ocieplenia ścian, to będą mieli teraz możliwość złożenia drugiego wniosku. Na termomodernizację mogą teraz uzyskać dotacje w wysokości od 33 tys. zł w I grupie (dochody poniżej 135 tys. zł rocznie) do 79 tys. zł w grupie III (dochody do 1090 zł na osobę w rodzinie).

Wymiana okien z doradcą ds. dotacji

Przejście przez wszystkie procedury związane z wymianą okien najlepiej powierzyć fachowcy, czyli doradcy ds. dotacji. Doradcy pracują w ramach Koalicji Termomodernizacji (ich spis znaleźć można w zakładce „Znajdź dilera” na stronie Kolacji).

Doradca ds. dotacji pomoże:

 • wypełnić wniosek o przyznanie dofinansowania,
 • skontaktuje z audytorem energetycznym,
 • zaplanuje wszystkie prace związane z termomodernizacją budynku,
 • uzgodni zakres prac ekipy i terminy ich wykonania.  

Na koniec zbierze protokoły wykonania poszczególnych prac i zwróci się do programu Czyste Powietrze o wypłatę dotacji na konto poszczególnych wykonawców robót. Jedynym kosztem wymiany stolarki oraz ocieplenia ścian może się okazać wartość podatku VAT – 8% wartości wykonanych prac.

Do jakich okien dofinansowanie?

Aby dostać dofinansowanie do wymiany okien, stolarka musi spełniać surowe normy:

 • przenikalność cieplna dla okien nie może być większa niż 0,9 W/(m²·K), dla drzwi wejściowych 1,3 W/(m²·K),
 • podane wartości muszą być potwierdzone deklaracjami producenta.

Pamiętajmy też, że uzyskanie dofinansowania jest od 2023 zależne od przeprowadzenia audytu energetycznego budynku - bez tego nie dostaniemy środków z programu.

Dofinansowanie do wymiany okien w bloku

Dla mieszkańców bloków przygotowano program Ciepłe mieszkanie. W jego ramach można uzyskać od 15 tys. do 17,5 tys. zł. Pieniądze nie dostają jednak bezpośrednio mieszkańcy bloków, a dystrybuowane są przez gminy. Więcej o zasadach programu piszemy:

Marta Balcerowska, źródło: Koalicja Termomodernizacji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej