Program Ciepłe Mieszkanie 2022. Można dostać prawie 40 tys. zł dofinansowania

2022-07-22 7:58
blok mieszkalny
Autor: gettyimages Program Ciepłe Mieszkanie - program dopłat dla właścicieli mieszkań i wspólnot mieszkaniowych

Ciepłe Mieszkanie to nowy program dopłat finansowany ze środków NFOŚiGW. Ogłoszono go 21 lipca. W ramach programu Ciepłe Mieszkanie można dostać w 2022 roku dofinansowanie do termomodernizacji mieszkania - wymianę źródła ciepła, wymianę okien itp. Beneficjenci programu Ciepłe Mieszkanie - właściciele mieszkań - podzieleni są na 3 grupy, w zależności od dochodu. Jakie dopłaty można dostać i do czego? Od kiedy i gdzie wnioski?

Spis treści

 1. Ciepłe Mieszkanie 2022 - dla kogo jest program?
 2. Jakie dopłaty? Ważne kryterium dochodowe
 3. Na co dofinansowanie w programie Ciepłe Mieszkanie?
 4. Program Ciepłe Mieszkanie - wnioski
 5. Zasady programu Ciepłe mieszkanie

Ciepłe Mieszkanie 2022 - dla kogo jest program?

Program Ciepłe Mieszkanie jest uzupełnieniem programu Czyste Powietrze dla właścicieli domów jednorodzinnych. Końcowymi beneficjentami programu Ciepłe Mieszkanie są właściciele lokali w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, którzy będą mogli się starać o dofinansowanie do termomodernizacji w swoich gminach. Budżet programu to 1,4 mld zł. W tej chwili nabór skierowany jest do gmin i ma potrwać do 31 grudnia 2022 r. lub wyczerpania środków.

Jakie dopłaty? Ważne kryterium dochodowe

Wysokość dofinansowania na termomodernizację zależy od dochodu, podobnie jak w programach Czyste Powietrze i Czyste Powietrze Plus. Beneficjenci programu zostali pod tym względem podzieleni na 3 grupy:

 1. z dochodem do 120 tys. zł rocznie. Takim właścicielom mieszkań przysługiwać będzie podstawowy poziom dotacji w wysokości do 15 tys. zł na lokal (do 30% kosztów kwalifikowanych inwestycji),
 2. z dochodem na osobę w gospodarstwie wieloosobowym do 1673 zł, a w gospodarstwie jednoosobowym - 2342 zł. Dla tej grupy przeznaczono do 25 tys. zł (do 60% kosztów kwalifikowanych),
 3. z dochodem do 900 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym. W tym przypadku dotacja będzie najwyższa - do 37,5 tys. zł na lokal (do 90% kosztów kwalifikowanych).

Dofinansowanie zostanie zwiększone o 5 pkt proc. dla przedsięwzięć realizowanych w miejscowościach znajdujących się na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin. W takim przypadku dopłata do termomodernizacji może wynieść:

 •   do 95% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 39,9 tys. zł na jeden lokal mieszkalny.

Na co dofinansowanie w programie Ciepłe Mieszkanie?

Dopłaty będą przeznaczone na termomodernizację mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Dofinansowanie z programu Ciepłe Mieszkanie będzie można dostać m.in. na:

 • nowe źródło ciepła (pompa ciepła, kondensacyjny kocioł gazowy, kocioł na pellet),
 • podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła,
 • wykonanie instalacji c.o. i c.w.u.
 • wentylację mechaniczną,
 • wymianę okien i drzwi.

Wykaz kosztów kwalifikowanych programu Ciepłe Mieszkanie 2022

Program Ciepłe Mieszkanie - wnioski

Właściciele mieszkań nie będą składać wniosków bezpośrednio do wojewódzkich funduszy środowiska, które są operatorami programu. Od 21 lipca to gminy mają wnioskować o środki do wojewódzkich funduszy, a następnie uruchamiać programy wsparcia dla mieszkańców i to wówczas właściciele mieszkań będą mogli złożyć wniosek o dofinansowanie do swojego urzędu gminy.

Terminy składania wniosków przez beneficjentów końcowych, właścicieli mieszkań, będą zamieszczać gminy już we własnym zakresie, zamieszczając stosowne ogłoszenia na swoich stronach internetowych.

Zasady programu Ciepłe mieszkanie

Operatorem programu Ciepłe Mieszkanie są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które będą prowadzić nabór wniosków o dofinansowanie w formie dotacji dla gmin. Samorządy będą musiały wcześniej uzyskać odpowiednie deklaracje od mieszkańców zainteresowanych udziałem w programie. Nabór wniosków dla beneficjentów końcowych (jakim są osoby fizyczne - posiadające tytuł prawny do lokalu mieszkalnego) będą prowadziły gminy, na podstawie umów zawartych z wfośigw. Po przeprowadzeniu naboru i ocenie wniosków o dofinansowanie pod względem spełnienia warunków kwalifikujących do uzyskania dofinansowania w ramach programu, gmina podpisze umowy o dofinansowanie z beneficjentami końcowymi na realizację zadania zgodnego z zapisami programu.

MaB

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej