Czy działalność gospodarczą wlicza się do emerytury? Ile wynosi emerytura z działalności gospodarczej 2024?

2024-04-13 16:51
Czy działalność gospodarczą wlicza się do emerytury?
Autor: Szymon Starnawski Ile wynosi emerytura z działalności gospodarczej w 2024 roku?

Przedsiębiorca jeszcze nie ma urlopu, ale może liczyć na emeryturę. Większość prowadzących jednoosobową działalność opłaca najniższą z możliwych stawek ZUS, co może zapewnić świadczenie w wysokości poniżej średniej emerytury krajowej. Ile trzeba prowadzić działalność gospodarczą, na minimalną emeryturę? Jaka emerytura dla prowadzących działalność?

Spis treści

  1. Czy warto zostać przedsiębiorcą?
  2. Jaki ZUS dla prowadzących działalność?
  3. Czy działalność wlicza się do emerytury?
  4. Przedsiębiorcy dostaną niższą emeryturę – o ile?
  5. Ile wynosi emerytura z działalności 2024?
Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych. Szkoła budowania

Czy warto zostać przedsiębiorcą?

Dzisiaj założenie firmy to kwestia kilku kliknięć w komputerze. Można skorzystać z preferencyjnych opłat na start i dofinansowania na rozpoczęcie działalności. Rodzi się jednak pytanie czy warto? Czy nie lepiej poszukać w swoim zawodzie lub profesji, którą chce się wykonywać pracy etatowej. Przynajmniej na pierwsze lata działalności. Prowadzenie działalności to duży obowiązek w stosunku do siebie i swoich najbliższych. Przedsiębiorca może liczyć tylko na siebie.

Prowadzący jednoosobową działalność muszą wszystko robić sami. Pomoc od państwa jest iluzoryczna, a za niedopatrzenia, niedotrzymanie terminów słono się płaci. Wciąż jednak wielu się decyduje na tę wyboistą i krętą drogę zawodowego życia. Na co mogą liczyć po zakończeniu działalności? W przeważającej większości na niewiele.

Lata prowadzenia działalności nie liczą się do stażu pracy w myśl przepisów Kodeksu Pracy. Przedsiębiorca nie może więc przejść na tzw. wcześniejszą emeryturę, do której uprawnia m.in. właśnie staż pracy. Liczą się tylko lata składkowe oraz powszechny wiek emerytalny. Tylko oba czynniki razem uprawniają do emerytury.

Jaki ZUS dla prowadzących działalność?

Podstawą do opłacania składek ZUS dla prowadzących działalność jest prognozowana średnia płaca krajowa. Minimalną podstawą dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest kwota 60% tej podstawy; w 2024 r. to 60% od 7824 zł, czyli 4694,40 zł. Od tej kwoty minimalny ZUS dla przedsiębiorcy uwzględniający ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe, Fundusz Pracy to 1600,27 zł.

Przedsiębiorca może zadeklarować wyższą podstawę składek ZUS, ale jej kwota nie może przekroczyć 250% prognozowanego średniego wynagrodzenia. W 2024 r. nie może być wyższa od 19 560 zł. Maksymalny ZUS, jaki może zadeklarować przedsiębiorca wynosi więc 6 668 zł miesięcznie. ZUS ma prawo do weryfikacji kwoty podstawy i w przypadku stwierdzenia, że nie ma ona potwierdzenia w dochodach nie zgodzić się na jej wysokość.

Czy działalność wlicza się do emerytury?

Każda praca, od której odprowadzane są składki ubezpieczenia społecznego ZUS wlicza się do emerytury. Dla przedsiębiorców urodzonych po 31 grudnia 1948 r., którzy podlegają nowemu systemowi emerytalnemu suma składek tworzy kapitał emerytalny. W przypadku prowadzenia działalności przed 1 stycznia 1999 r. do kapitału emerytalnego wyliczonego w nowym systemie doliczany jest kapitał początkowy; zalicza się do niego działalność, praca na etat, urlop wychowawczy, nauka w szkole wyższej, służba wojskowa.

Przedsiębiorca może ubiegać się o emeryturę dopiero po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Przedsiębiorcy dostaną niższą emeryturę – o ile?

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wysokość emerytury są tablice średniego dalszego trwania życia. Określają one przewidywaną średnią statystyczną długość życia dla każdego wieku z dokładnością do 1 miesiąca. Tablice są ogłaszane przez GUS i obowiązują od 1 kwietnia do 31 marca kolejnego roku. Aktualne tablice obowiązujące od kilku dni wydłużyły średnią dla każdego wieku, co jest regułą, od której zanotowano odstępstwo w latach pandemii. Przykładowo dla osoby przechodzącej na emeryturę w wieku 65 lat i 6 miesięcy w 2023 r. wartość z tablicy wynosiła 205,8, natomiast od 1 kwietnia 2024 r. dla tego samego wieku wartość w nowej tablicy to 214,6. W czasie pandemii w roku 2022 było to tylko 192,2, a przed pandemią w roku 2019 r. – 212,9.

Przez wskaźnik średniego dalszego trwania życia (liczba przewidywanych miesięcy życia) jest dzielony kapitał emerytalny, dlatego im wskaźnik jest wyższy tym niższa kwota emerytury. Świadczenia 2024 r. są więc niższe, zresztą nie tylko dla przedsiębiorców, ale dla wszystkich którzy przejdą na emeryturę. W przyszłym roku GUS ogłosi kolejną tablicę, w której prawdopodobnie wskaźniki dla wszystkich grup zwiększą swoje wartości.

Ile wynosi emerytura z działalności 2024?

Dla przedsiębiorców podstawą wyliczenia emerytury są lata składkowe. Im jest ich więcej tym lepiej. Przywilej pobierania świadczenia uzyskują po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jeśli mają dodatkowo udokumentowane odprowadzanie składek ZUS w przypadku kobiet przez okres 20 lat i w przypadku mężczyzn 25 lat, to nawet jeśli suma składek zgromadzonych na funduszu emerytalnym ubezpieczonego nie jest wystarczająca do wypłaty kwoty minimalnej to kwota podwyższana jest z urzędu do ustalonego w danym okresie najniższego świadczenia, czyli obecnie 1780,96 zł.

Według publikacji GUS średnia miesięczna emerytura wypłacana z ZUS dla byłych przedsiębiorców wynosiła w 2022 r. 2355 zł. Przyjmując wzrost składki emerytalnej z 693 zł w 2022 r. do 916 zł w 2024 i waloryzację kwot na kotach ZUS można przypuszczać, że średnia emerytura przedsiębiorcy wynosi w 2024 r. 2600 – 3000 zł brutto.

Najpiękniejsze stacje metra w Warszawie. Zobacz subiektywny przegląd

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej