Ile wynosi średnia emerytura w Polsce 2024? Jaka jest najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?

2024-03-25 9:20
średnia emerytura w Polsce
Autor: Szymon Starnawski Jaka jest średnia, najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?

Emerytura wcale nie musi być niska. Przekonał się o tym mieszkaniec Śląska, który otrzymuje miesięcznie ponad 43 tys. zł. Osób które dostają kilkadziesiąt tysięcy emerytury na konto miesięcznie jest jednak więcej. Dodatkowo liczba emerytów, którzy pobierają świadczenie wynoszące powyżej 7 tys. zł dynamicznie rośnie. A jaka jest średnia emerytura w Polsce? ZUS poinformował właśnie o wysokości emerytur w Polsce.

Spis treści

  1. Ile wynosi średnia emerytura w Polsce w 2024?
  2. Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce?
  3. Ile wynosi najniższa emerytura?
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Ile wynosi średnia emerytura w Polsce w 2024?

Od marca 2024 roku najniższa emerytura w Polsce wynosi 1780,96 zł brutto. To efekt waloryzacji, której wskaźnik wyniósł w tym roku 12,12 proc. Średnia emerytura wg danych za marzec ubiegłego roku wynosi 3482,63 zł brutto.

Jednak rośnie grupa osób, które pobierają znacznie wyższe świadczenia. Liczba osób z emeryturą w wysokości powyżej 7 tys. brutto to 258,8 tys. To znaczny wzrost z poprzednim rokiem, gdy tych osób było 108 tys. Jednak wciąż duży odsetek emerytów – ok. 14 proc., otrzymuje niskie świadczenie, wynoszące od 2,2 tys. zł do 2,6 tys. zł.

Jest też spora grupa osób, które pobierają emeryturę niższą od tej gwarantowanej, wynoszącej od 1 marca tego roku 1780,96 zł brutto. Ta grupa niestety także się zwiększa. W marcu 2023 r. liczba osób otrzymujących bardzo niskie świadczenie wyniosła 368,5 tys. w porównaniu do 341,3 tys. w marcu 2022 r. 

Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce?

W naszym kraju jest obecnie 6,5 mln emerytów. ZUS przyznaje, że coraz więcej z nich otrzymuje wysokie świadczenia. Rekordzistą jest mieszkaniec Zabrza, który dostaje sporą sumę, bo ponad 43 tys. zł brutto. To mężczyzna, który pracował 62 lata i pięć miesięcy, a zrezygnował z pracy dopiero w wieku 86 lat.

Zaraz za nim w grupie mężczyzn są: mieszkaniec województwa mazowieckiego, który otrzymuje świadczenie w wysokości 36 tys. zł i wielkopolskiego z emeryturą w wysokości 32 tys. zł. Rekordzistką pod kątem wysokości emerytury wśród kobiet jest mieszkanka Bydgoszczy, której miesięczne świadczenie wynosi 33,3 tys. zł. Kobieta pracowała przez 61 lat, a przeszła na emeryturę w wieku 81 lat.

Ile wynosi najniższa emerytura?

Emerytury mogą być także groszowe i to dosłownie. Wśród rekordzistów jest tu mieszkaniec Wrocławia, który pobiera najniższą w naszym kraju emeryturę wynoszącą jedynie 2 grosze. Mężczyzna przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat i zaledwie przez miesiąc prowadził działalność gospodarczą, od której odprowadził składkę.

Skąd tak niska wysokość emerytury? Mówiąc wprost, osoby z groszowymi świadczeniami nie odkładały składek do ZUS i nie wypracowały stażu pracy. W przypadku, gdy składki są niskie, ale przyszły emeryt osiągnął określony staż pracy, czyli dla kobiety 20 lat, a dla mężczyzny 25 lat, to przysługuje tu prawo do minimalnej emerytury, czyli 1 588,44 zł brutto. Jednak bez udowodnienia stażu pracy emerytura będzie naprawdę niska.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej