Jaka emerytura bez lat pracy 2024? Czy można taką dostać? Ile wyniesie? Jakie warunki trzeba spełnić?

2024-02-11 9:33
Emerytura bez lat pracy
Autor: Szymon Starnawski Czy można otrzymać emeryturę bez lat pracy?

Emerytura to zasłużony okres odpoczynku po wielu latach pracy. Dostajemy w tym czasie świadczenie emerytalne od ZUS. Wysokość emerytury zależy od środków zgromadzonych w ZUS i od stażu pracy. Czy jest możliwe uzyskanie emerytury bez lat pracy? Wyjaśniamy.

Spis treści

 1. Jakie są warunki przejścia na emeryturę?
 2. Czy można otrzymać emeryturę bez lat pracy?
 3. Kiedy można otrzymać minimalną emeryturę?
 4. Co to jest emerytura specjalna?
 5. Jak wyliczana jest emerytura?
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Jakie są warunki przejścia na emeryturę?

Prawo do emerytury nabywają osoby, które ukończyły wymagany przepisami wiek i miały odprowadzane składki emerytalne. Obecnie wymagany wiek do przejścia na emeryturę, to:

 • dla kobiet 60 lat,
 • dla mężczyzn 65 lat.

Warunkiem do otrzymania świadczenia jest także zgromadzenie środków na koncie emerytalnym w ZUS. Oznacza to, że osoba starająca się o emeryturę powinna była być zatrudniona na umowie, od której odprowadzane były składki. Ponadto dla osób urodzonych przed 31 grudnia 1948 r. wymogiem do otrzymania emerytury jest udokumentowanie odpowiedniego stażu pracy. Wynosi on:

 • dla kobiet 20 lat,
 • dla mężczyzn 25 lat.

Większość osób w tej grupie jest już obecnie tak naprawdę na emeryturze. Choć mogą się zdarzać przypadki, że ludzie urodzeni przed 1949 r. wciąż pracują, bo brakuje im odpowiedniego stażu. Jest to w ich przypadku warunek, by nabyć prawo do emerytury.

Czy można otrzymać emeryturę bez lat pracy?

Dla osób, które urodziły się po 1 stycznia 1949 r., a więc także dla przyszłych emerytów, staż pracy nie jest już warunkiem do otrzymania świadczenia. Przepisy nie określają, jak długo trzeba pracować, by nabyć prawa do emerytury. Tak naprawdę można przepracować nawet jeden dzień, za który pracodawca odprowadzi składkę emerytalną i wówczas można się już starać o świadczenie. Warunkiem jest tu jedynie osiągnięcie odpowiedniego wieku.

Oczywiście, taka emerytura będzie bardzo niska, w skrajnych przypadkach może wynieść nawet kilka groszy miesięcznie. Jeśli okres składkowy wynosi tylko 5 lat, to przyszła emerytura może być na poziomie 100-150 zł miesięcznie. Natomiast osoby, za które nigdy nie były płacone składki, nie będą miały prawa do emerytury.

Kiedy można otrzymać minimalną emeryturę?

Odpowiedni staż pracy jest wymagany do tego, by nabyć uprawnienia do minimalnej kwoty emerytury, a jednocześnie mieć gwarancję corocznej waloryzacji. Obecnie wysokość takiej emerytury wynosi 1588,44 zł brutto (1445,48 zł netto). Prawo do minimalnej emerytury jest szczególnie istotne w przypadkach, gdy za pracownika odprowadzane były bardzo niskie składki lub trudno jest ustalić ich wysokość. I choć kwota emerytury minimalnej jest niska, to jednak w wielu przypadkach przyszły emeryt bez tej gwarancji minimalnych pieniędzy mógłby otrzymać jeszcze niższe świadczenie. Staż pracy uprawniający do minimalnej emerytury wynosi:

 • dla kobiety 20 lat
 • dla mężczyzny 25 lat.

Osoby, które pracowały krócej, nie będą miały już prawa do otrzymania emerytury w minimalnej wysokości. Co więcej, ich świadczenie nie będzie podlegało corocznej waloryzacji. Emerytura bez odpowiedniego stażu pracy będzie wyliczana na podstawie zgromadzonych środków w ZUS. I dlatego może być bardzo niska.

Co to jest emerytura specjalna?

W wyjątkowych sytuacja ZUS przyznaje tzw. emeryturę specjalną. Mogą się o nią starać osoby, które nie spełniają warunków do uzyskania prawa do emerytury, bo nie mogły podjąć pracy ze względu na całkowitą niezdolność do pracy. Ludzi ci nie mają w związku z tym niezbędnych środków do życia. Prezes ZUS może takim osobom przyznać w drodze wyjątku świadczenie w wysokości emerytury minimalnej.

Jak wyliczana jest emerytura?

Wysokość emerytury zależy od stażu pracy i środków zgromadzonych w ZUS. Podstawa obliczenia składki to: zwaloryzowane zgromadzone składki na ubezpieczenie emerytalne zapisane na koncie osoby ubezpieczonej po 1998 r., zwaloryzowany kapitał początkowy (dla ubezpieczonych przed 1999 r.) oraz zwaloryzowane środki na subkoncie ZUS. Urzędnicy wyliczają wysokość emerytury uwzględniając średnie dalsze trwanie życia (to dane podawane co roku przez GUS). Jest to przewidywany okres, przez jaki emeryt będzie pobierał świadczenie. ZUS informuje, że im dłuższej pracujemy, tym wyższa może być kwota emerytury.

Przeczytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej