Certyfikacja w branży budowlanej 2022. Dowiedz się więcej o projekcie certyfikacji firm wykonawczych

2022-01-10 14:57
Certyfikacja w branży budowlanej 2022
Autor: Getty Images Certyfikacja w branży budowlanej ma znieść konieczność składania wielu dokumentów, np. zaświadczeń o niezaleganiu z podatkami lub składkami ZUS, w procesie uczestnictwa w zamówieniach publicznych

Certyfikacja w branży budowlanej 2022 ma ograniczyć ilość wymogów administracyjnych, z którymi firmy wykonawcze borykają się, w przypadku postępowań o zamówienia publiczne. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zapowiada, że w styczniu 2022 roku ruszą konsultacje zielonej księgi certyfikacji wykonawców zamówień publicznych. Na czym będzie polegał nowy mechanizm certyfikacji i kiedy wejdzie w życie?

Spis treści

  1. Po co certyfikaty dla firm wykonawczych?
  2. Dwa rodzaje certyfikatów dla firm wykonawczych
  3. Dla kogo projekt certyfikacji?
  4. Kiedy projekt certyfikacji wejdzie w życie?
  5. Certyfikaty dla firm – dlaczego warto je mieć?

Po co certyfikaty dla firm wykonawczych?

Chodzi o to, aby firmy, które będą chciały wziąć udział w postępowaniu o zamówienie publiczne, miały mniej formalności administracyjnych do spełnienia. Uzyskanie odpowiedniego certyfikatu umożliwi wykonawcy posługiwanie się nim, w celu pozyskania nowych zamówień publicznych.

Certyfikacja to nic innego, jak jednorazowe zebranie dokumentów, tj. zaświadczenia z Urzędu Skarbowego lub ZUS, informacje z KRK i korzystanie z dokumentu przez cały okres jego ważności. To tzw. standaryzacja postępowań, która ma za zadanie wspierać lokalne zasoby oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Znosi ona konieczność gromadzenia wielu dokumentów i składania ich za każdym razem, w przypadku kolejnych postępowań.

Ważne

W przypadku wprowadzenia certyfikacji, zamawiający nie będą zobowiązani do żądania złożenia stosownego certyfikatu. Wybór formy certyfikacji, czy też działania na dotychczasowych warunkach, będzie zawsze decyzją wykonawcy. Rozwiązanie w postaci certyfikatu będzie jedynie dodatkową możliwością, a nie na zastąpieniem dotychczasowych zasad, nowymi.

Dwa rodzaje certyfikatów dla firm wykonawczych

Według zapowiedzi, wykonawca będzie mógł uzyskać dwa rodzaje certyfikatów pomocnych w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego:

  • pierwszy, będzie służył do wykazania braku podstaw wykluczenia wykonawcy z postępowania na dostawy, usługi i roboty budowlane (np. brak zaległości podatkowych, niekaralność),
  • drugi, będzie przeznaczony wyłącznie na potrzeby zamówień na roboty budowlane (w przyszłości może nastąpić rozszerzenie zakresu certyfikacji na pewne usługi oraz dostawy), będzie służyć do potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu, np. dysponowanie odpowiednim doświadczeniem, personelem, sprzętem.

Dla kogo projekt certyfikacji?

Projekt zmian w przepisach skierowany jest do wszystkich uczestników rynku zamówień publicznych, czyli zamawiających oraz wykonawców, ze szczególnym uwzględnieniem sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz sektora budowlanego.

Mechanizm certyfikacji funkcjonuje w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, np. w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, na Węgrach i w Czechach.

Kiedy projekt certyfikacji wejdzie w życie?

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii planuje, że przygotowanie projektu oraz przeprowadzenie procesu legislacyjnego odbędzie się w 2022 roku, a zakładana data wejścia w życie certyfikacji to 2023 rok.

Certyfikaty dla firm – dlaczego warto je mieć?

Odpowiedni certyfikat zwiększa szanse firmy na zbudowanie pozycji w danym segmencie rynku. Dokument taki świadczy o tym, że firma jest m.in. wiarygodna, odpowiedzialna, sumienna, spełnia wysokie standardy jakości, dlatego warto jej zaufać. Z certyfikatem łatwiej pozyskiwać nowych klientów i współpracować z nimi biznesowo.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej