Nowe podatki od 1 lipca 2022 - czy Twoja pensja wzrośnie? Skorzystaj z kalkulatora Ministerstwa Finansów

2022-07-06 12:00
Podatki 2022
Autor: Getty Images Rząd ze względu na wojnę w Ukrainie i galopującą inflację wprowadza zmiany w systemie podatkowym od 1 lipaca 2022. Mają one polegać na obniżeniu podatków dla szerszego grona podatników. Sprawdź w kalkulatorze wynagrodzeń czy Twoja pensja wzrośnie

Podatki 2022 - zmiany w podatkach weszły w życie od 1 lipca, ale tylko część. Reforma została podzielona na dwa etapy - więcej w artykule. Aktualnie z tego powodu panuje duże zamieszanie i mało kto jest w stanie ogarnąć zmiany w podatkach. Dlatego też Ministerstwo Finansów przygotowało specjalny kalkulator wynagrodzeń. Dowiedz się czy Twoja pensja wzrośnie po zmianach w podatkach. Skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń na naszej stronie. Przypomnijmy, że prezydent 14 czerwca 2022 podpisał ustawę Niskie Podatki, która wprowadza wiele zmian m.in. obniża PIT z 17 do 12% oraz zwiększa kwotę wolną od podatku.

Ważne - 2 etapy wprowadzania reformy podatków

Reforma podatków została rozłożona na 2 etapy:

 1. od lipca 2022 roku: w związku z obniżką stawki PIT do 12% likwidowana jest tzw. ulga dla klasy średniej oraz uchylany jest przepis utrzymujący miesięczne zaliczki na podatek PIT na poziomie z 2021 roku (tzw. „rolowanie” zaliczek);
 2. od stycznia 2023 roku: zostaje wprowadzona możliwość odliczania kwoty wolnej u maksymalnie 3 płatników oraz możliwość stosowania kwoty wolnej od podatku przez wszystkich płatników (np. w umowach zlecenia).

Decyzja o rozłożeniu reformy na dwa etapy została podjęta po rozmowach z księgowymi i dostawcami oprogramowania kadrowo-płacowego podczas procesu konsultacji społecznych, którzy potrzebują więcej czasu na praktyczne zaimplementowanie tych zmian. Przesunięcie ich o pół roku umożliwi im wdrożenie odpowiednich narzędzi.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Spis treści

 1. Link do kalkulatora wynagrodzeń - sprawdź czy zarobisz więcej od lipca 2022
 2. Zmiany w podatkach 2022 - Niskie Podatki od 1 lipca
 3. Stawki PIT z 17% do 12%
 4. Wyższe zaliczki od lipca na PIT - kogo będą dotyczyć?
 5. Podatki 2022 - zmiany w składce zdrowotnej
 6. Likwidacja ulgi dla klasy średniej
 7. Preferencje prorodzinne w podatkach 2022
 8. Nowe zasady stosowania kwoty wolnej od 2023
 9. Próg podatkowy do 120 tys.
 10. Kto zyska na zmianach w podatkach 2022 – przykłady

Z kalkulatora wynagrodzeń można korzystać na stronie TUTAJ

Więcej o kalkulatorze wynagrodzeń, czyli o tym co aktualnie można w im wyliczyć oraz o planach rozbudowy narzędzia w najbliższych tygodniach przeczytasz TUTAJ.

Zmiany w podatkach 2022 - Niskie Podatki od 1 lipca

Zmiany w podatkach 2022 które zaczną obowiązywać od 1 lipca 2022:

 • Likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej.
 • Możliwość odliczenia części składek zdrowotnych przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.
 • Preferencyjne rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci na zasadach sprzed 2022 r. Z podwójnej kwoty wolnej (60 tys. zł) korzystać będą wszyscy samotni rodzice.
 • Zwiększony limit kwoty dochodów dziecka, który warunkuje skorzystanie z preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.), a renta rodzinna rozdzielona została od dochodów rodzica, dzięki czemu dziecko skorzysta z „własnej” kwoty wolnej.
 • Likwidacja składki zdrowotnej od renty małoletnich dzieci oraz od wynagrodzenia osób powołanych do realizacji obowiązków społecznych lub obywatelskich – do 6000 zł wynagrodzenia rocznie.
 • Możliwość ponownego wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt.
 • Ujednolicenie terminów rocznego rozliczenia PIT (formularze: PIT-37, PIT-36, PIT-36S, PIT-28, PIT-28S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39, PIT-38). Zeznania te będą składane w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia.
 • Fakultatywny wzór PIT-2, w którym zawierać się będą oświadczenia i wnioski mające wpływ na obliczenie zaliczki.
 • Ulga na zabytki w nowym kształcie - wyłącznie na renowację, konserwację i remonty z nowym warunkiem formalnym polegającym na tym, że skorzystać z niej będzie można po zatwierdzeniu remontu przez konserwatora zabytków.
 • Podniesienie wysokości procentowej podatku przekazywanego na rzecz organizacji pożytku publicznego z 1 do 1,5%.

W ustawie pozostawiono bez zmian korzystne rozwiązania, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2022, w tym m.in. wyższą kwotę wolną (30 tys. zł) i wyższy próg podatkowy (120 tys. zł).

Czytaj też:

Stawki PIT z 17% do 12%

Rząd obniży stawki PIT z 17% do 12% w progu podatkowym 120 tys. zł. Niższa stawka oznacza obniżenie podatku o 29,4%, czyli prawie o 1/3. Rozwiązanie dotyczy podatników na skali podatkowej: emerytów i rencistów, pracowników, zleceniobiorców, przedsiębiorców. W sumie – 25 mln podatników. Na podstawie rozwiązań sprzed 2022 roku PIT nie płaciłoby niemal 6,7 mln podatników. Po zmianach podatku nie będzie płacić ponad dwa razy więcej osób, bo aż prawie 15,2 mln podatników.

Wyższe zaliczki od lipca na PIT - kogo będą dotyczyć?

Zmiany dla poszczególnych podatników zależą od wielu czynników, w tym m.in. od wysokości wynagrodzenia. Zmiany wchodzą w życie w trakcie roku podatkowego, mają być korzystne lub neutralne dla podatników. Wielu podatników na zmianach ma zyskać już w lipcu 2022 - zapowiadają rządzący.

Niektórzy jednak zapłacą wyższe zaliczki na PIT od lipca 2022. Będą to:

 • Podatnicy, którzy nie złożyli PIT-2 przy zarobkach do 12 800 zł/msc. brutto.
 • Podatnicy zatrudnieni na umowę o pracę, którzy złożyli PIT-2 przy zarobkach od 10 300 do 12 800 zł/msc. brutto - w ich przypadku zaliczki wzrosną maksymalnie o 60 zł.
 • Mundurowi przy zarobkach od ok. 8 900 do 12 800 zł/msc. brutto
 • Emeryci (kwota wolna stosowana przez ZUS z mocy ustawy) z emeryturą od ok. 9 400 do 12 800 zł/msc. brutto.
 • Zleceniobiorcy (którzy nie mają jeszcze w 2022 r. możliwości złożenia PIT-2) przy zarobkach do 12 800 zł/msc. brutto.
 • Podatnicy, którzy osiągają dochody z więcej niż jednego źródła (tzw. zbieg umów) – w tym przypadku zaliczka wzrośnie w tym źródle dochodu, w którym podatnik nie ma złożonego PIT -2.

Wzrost zaliczek na podatek u niektórych podatników to efekt likwidacji mechanizmu „rolowania” zaliczek wprowadzonego w styczniu 2022. Zaliczki były pobierane w wysokości nie wyższej niż w 2021 roku. W rezultacie zaliczki na PIT były niższe niż powinny. Rząd ogłosił - koniec z „rolowaniem” zaliczek, gdyż powodowało to duże niedopłaty podatku w rozliczeniu rocznym za 2022.

Podatki 2022 - zmiany w składce zdrowotnej

To rozwiązanie skierowane jest do przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Będą oni mogli pomniejszać podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu. W przypadku liniowców limit wyniesie 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu). Dla ryczałtowców – 50% zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu). Natomiast dla podatników na karcie – 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie podatku). W sumie zmiana dotyczy 1,4 mln podatników.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Obniżenie stawki PIT z 17 na 12% umożliwi likwidację tzw. ulgi dla klasy średniej. Kwota wolna od podatku pozostaje na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł. Dla niektórych przedsiębiorców (niekorzystających z obniżonej stawki PIT) wprowadzone zostało odliczenie części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania.

Zgodnie z ustawą przedsiębiorcy na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej będą mogli rozliczyć w podatku dochodowym zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu. W przypadku liniowców limit wyniesie 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu). Dla ryczałtowców będzie to 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu). Natomiast dla podatników na karcie – 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie podatku).

Ustawa daje również możliwość ponownego wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt.

Preferencje prorodzinne w podatkach 2022

Ustawa przywraca preferencyjne rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci na zasadach sprzed 2022 roku Z podwójnej kwoty wolnej (60 tys. zł) korzystać będą wszyscy samotni rodzice.

Zwiększony został limit kwoty dochodów dziecka, który warunkuje skorzystanie z preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.), a renta rodzinna rozdzielona została od dochodów rodzica, dzięki czemu dziecko skorzysta z „własnej” kwoty wolnej.

W wyniku wprowadzonych zmian nie będzie pobierana składka zdrowotna od renty małoletnich dzieci oraz od wynagrodzenia osób powołanych do realizacji obowiązków społecznych lub obywatelskich – do 6000 zł wynagrodzenia rocznie.

Nowe zasady stosowania kwoty wolnej od 2023

Od 1 stycznia 2023 wprowadzona zostanie możliwość stosowania kwoty wolnej w zaliczkach nawet u trzech płatników i przy umowach zlecenia. Po zmianach wieloetatowcy będą mogli korzystać z kwoty wolnej w zaliczkach nawet u 3 płatników. Możliwość ta będzie dotyczyła również osób na umowach zlecenia. Dzięki temu zleceniobiorcy, którzy złożą PIT-2 nie będą niepotrzebnie nadpłacać podatku w zaliczkach i odzyskiwać go dopiero przy rozliczeniu rocznym, kiedy to zwracane są nadpłaty. Tym samym od 2023 m.in. u zleceniobiorców kwota miesięcznych zaliczek będzie dostosowana do ich rocznego podatku, co skutkować będzie wyższym wynagrodzeniem na rękę już w trakcie roku - informuje Ministerstwo Finansów.

Od stycznia 2022 kwota wolna od podatku wzrosła do 30 tys. zł, przy czym kwota wolna od podatku to roczny limit zarobków, od którego nie płaci się podatku PIT, pod warunkiem nie przekroczenia tej kwoty. Oznacza to, że osoby które w 2022 roku zarobią do 30 tys. zł w ciągu roku, nie zapłacą podatku. Wszyscy o dochodach rocznych powyżej 30 tys. zł (powyżej 2,5 tys zł miesięcznie) zapłacą podatek od nadwyżki ponad tą kwotę.

Próg podatkowy do 120 tys.

Od stycznia 2022 wysokość progu podatkowego wzrósł o 40%, czyli z ponad 85 tys. zł do 120 tys. zł, przy czym próg podatkowy to limit rocznych dochodów, do którego przypisane są określone stawki podatku PIT. Oznacza to, że jeżeli zarobimy więcej niż 120 tys. zł w ciągu roku wpadamy w drugi próg podatkowy, a tym samym nadwyżka zostanie opodatkowana stawką 32%, a nie 17% jak w przypadku pierwszego progu. W takim razie nasza podstawa opodatkowania nie może przekroczyć 10 tys. zł mięsiecznie.

Ważne

Jeśli w 2022 roku zarobisz 140 tys. zł, to 120 tys. zł będzie obciążone stawką 17%, a od 20 tys. nadwyżki odprowadzisz podatek 32%.

Kto zyska na zmianach w podatkach 2022 – przykłady

Pracownik z wynagrodzeniem:

 • 5500 zł zyska w skali roku 1359 zł w porównaniu do 2021 r.  (1198 zł do 2022 r. przed zmianą)
 • 10 000 zł zyska w skali roku 2520 zł w porównaniu do 2021 r. (2518 zł do 2022 r. przed zmianą)

Emeryt otrzymujący świadczenie na poziomie:

 • 3500 zł zyska w skali roku 1920 zł w porównaniu do 2021 r. (600 zł do 2022 r. przed zmianą)
 • 5000 zł zyska w skali roku 1425 zł w porównaniu do 2021 r. (1500 zł do 2022 r. przed zmianą)

Samotny rodzic z dwójką dzieci z wynagrodzeniem:

 • 6000 zł zyska w skali roku 4186 zł w porównaniu do 2021 r. ( 3208 zł do 2022 r. przed zmianą)
 • 8000 zł zyska w skali roku 3722 zł w porównaniu do 2021 r. (2746 zł do 2022 r. przed zmianą)

Żródło: Ministerstwo Finansów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej