Budowa dróg: nowe wymagania techniczne w drogownictwie

2018-04-18 16:09
Budowa Autostrady A2
Autor: GDDKiA Autostrada A2 w budowie

Tempo budowy dróg nie zawsze idzie w parze z ich jakością. Ministerstwo Infrastruktury zleciło opracowanie nowych wymagań technicznych dla dróg publicznych. Cel: poprawa jakości budowanych w Polsce dróg i obniżenie kosztów inwestycji.

Opracowanie nowych wymagań technicznych dotyczących budowy dróg resort zlecił konsorcjum krajowych jednostek naukowych i firm projektowych, w skład którego wchodzą: Politechnika Krakowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Transprojekt Gdański oraz Transprojekt – Warszawa.

Budowa dróg - szybciej, taniej, bezpieczniej

Zamówienie opiewa na kwotę 4,65 mln zł. Konsorcjum dostało 22 miesiące na przygotowanie „Analizy jakości technicznej projektów drogowych współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej wraz z rekomendacjami optymalizacji i szczegółowymi warunkami technicznymi projektowania, realizacji, eksploatacji i utrzymania dróg publicznych”.

– Rolą Ministra Infrastruktury jest zapewnienie takich warunków technicznych projektowania i utrzymania dróg i mostów, które będą gwarantowały bezpieczeństwo wszystkim ich użytkownikom – wyjaśnia wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz. – Jednocześnie musimy mieć na uwadze, że wymagania te powinny pozwalać na zoptymalizowanie procesu budowy dróg, zarówno pod względem czasu, jak i kosztów. Znalezienie kompromisu pomiędzy tymi dwoma aspektami będzie rolą konsorcjum, które wygrało przetarg – podkreśla min. Chodkiewicz.

Budowa dróg to także obiekty mostowe

Jednocześnie Ministerstwo Infrastruktury odebrało część innego opracowania, które ma być gotowe w sierpniu 2018 r. Chodzi o katalog typowych konstrukcji drogowych obiektów mostowych i przepustów, którego wykonawcą jest firma PROMOST CONSULTING. Resort tłumaczy, że katalog pozwoli na określenie optymalnych, powtarzalnych i funkcjonalnych pod względem wykonania i utrzymania typów konstrukcji drogowych, obiektów mostowych i przepustów. Efektem ma być obniżeni kosztów budowy dróg.

20100302_25_wiadukt_WD18.jpg
Autor: brak danych

– Pierwsze wyniki realizacji zamówienia pokazują, na podstawie analizy tego, co do tej pory zostało w Polsce wybudowane, które rodzaje konstrukcji obiektów najlepiej spełniają swoją rolę pod względem funkcjonalnym, środowiskowym i ekonomicznym – mówi min. Chodkiewicz. Kontynuacją prac podjętych w ramach katalogu typowych konstrukcji będzie realizacja kolejnego dużego zamówienia publicznego. Jego celem będzie sformułowanie warunków technicznych projektowania, wykonywania, utrzymania i eksploatacji mostów i tuneli. Ogłoszenie przetargu na ich opracowanie planowane jest w III kwartale 2018 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej