Będzie nowy dodatek dla emerytów 5000 plus. Kto dostanie i jakie warunki trzeba spełnić?

2023-10-03 5:37
Nowy dodatek do emerytur dla małżonków 2023  - staż małżeński długoletnie pożycie małżeńskie
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Specjalne świadczenie dla emerytów - małżonków z długoletnim stażem: komu miałoby przysługiwać, po spełnieniu jakich warunków, ile miałoby wynosić?

Wraca projekt finansowego wsparcia dla małżeństw emerytów za długoletnie pożycie małżeńskie. Obecnie w Senacie rozważana jest propozycja, zgodnie z którą pary seniorów otrzymywałyby co najmniej 5 tys. zł specjalnego świadczenia za długoletnie pożycie. Jakie warunki trzeba spełnić, by je dostać?

Spis treści

  1. Specjalny dodatek do emerytury dla seniorów-małżonków
  2. Pomoc materialna dla seniorów, wsparcie instytucji małżeństwa
  3. Nowy dodatek do emerytury 2023 czy jednorazowe świadczenie?

Specjalne świadczenie dla emerytów - małżonków z długoletnim stażem, nie jest inicjatywą całkiem nową.

Trzy lata temu prośba o inicjatywę ustawodawczą trafiła do prezydenta Polski, jednak nie została wtedy podjęta. Rok temu temat w postaci podobnego projektu powrócił z inicjatywy obywateli, który trafił do Sejmu w formie petycji. Co ważne, posłowie ze specjalnej komisji, powołanej do rozpatrywania petycji formalnie, zajęli się tą petycją. Czy są szanse, że świadczenie będzie wypłacane seniorom jeszcze w 2023 roku?

Specjalny dodatek do emerytury dla seniorów-małżonków

Zainteresowani pewnie z niecierpliwością czekają na ciąg dalszy, a w szczególności na to by idea, ubrana w kształt litery prawa, stała się rzeczywistością i przyniosła seniorom jak najszybciej dodatkowe, niemałe pieniądze. Oczywiście, jest duża szansa, że sprawa będzie miała ciąg dalszy, tym bardziej że idea ma wielu zwolenników także z kręgu partii rządzącej – Prawa i Sprawiedliwości, w tym byłej minister rodziny – Elżbiety Rafalskiej.

Jeśli resort rodziny ostatecznie przygotuje oczekiwane przez posłów i senatorów analizy, to jest szansa, że w najbliższym czasie zapadną decyzje w sprawie wypłaty specjalnego zasiłku dla seniorów, którzy pozostają w długoletnim związku małżeńskim czyli uruchomienia programu Małżeństwo plus.

Pomoc materialna dla seniorów, wsparcie instytucji małżeństwa

Jak pokazują badania, w tym autorów inicjatywy, małżeństwa z tak dużym stażem jak pięćdziesiąt lat lub więcej  w Polsce należą do grupy najmniej majętnych i borykających się ze sporymi problemami, w tym zdrowotnymi, które łatwiej byłoby rozwiązywać przy dodatkowym wsparciu finansowym jakim okazałoby się takie świadczenie. Z kolei dla budżetu państwa nie byłby to dodatkowy wydatek nie do udźwignięcia.

Jak wygląda sytuacja małżeństw w Polsce? Średnia wieku osób rozwodzących się w Polsce to 42 lata w przypadku mężczyzn i 38 w przypadku kobiet. Coraz mniej osób bierze śluby, coraz więcej jednak się rozwodzi. Według dostępnych danych w 2019 r. zawarto w Polsce 185 tys. małżeństw, w 2020 było to tylko 145 tysięcy. To najmniej od 30 lat.

Obecnie pary małżeńskie, które wytrwały w związku 50 lat (tzw. Złote Gody) otrzymują odznaczenie państwowe. Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie stanowi wyróżnienie Prezydenta Rzeczypospolitej dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim.

Przyznanie medalu wymaga złożenia stosownego wniosku wraz z wymaganymi załącznikami. Zgłoszenia długoletniego pożycie małżeńskiego należy dokonać w urzędzie stanu cywilnego w miejscu zamieszkania jednego z jubilatów.

Medal nie daje jednak podstaw do żadnego dodatkowego świadczenia finansowego.

Nowy dodatek do emerytury 2023 czy jednorazowe świadczenie?

Jak już wspomnieliśmy, trzy lata temu z inicjatywy obywatelskiej proszono prezydenta o świadczenie dla małżeństw z dużym stażem, Oto główne założenia. Świadczenie otrzymywałyby pary, które wychowały co najmniej dwójkę dzieci. Po 50 latach małżeństwa – 500 zł, po 55 latach – 550 zł, a po 60 latach – 600 zł. Wdowcy mogliby liczyć, zgodnie z pomysłem, na dodatek dożywotnio.

W Polsce seniorzy nawet otrzymujący emerytury są w trudnej sytuacji materialnej - nie wystarcza im pieniędzy na leki i utrzymanie.

Problemy te zwiększają się wraz z wiekiem, a teraz dodatkowo potęguje je inflacja i spadek wartości nawet drobnych zasobów finansowych. Każda forma pomocy materialnej jest więc dla nich bezcenna.

Ten argument także przedstawiono sejmowej komisji autorzy obywatelskiej petycji dotyczącej projektowanego Programu Małżeństwo 500 plus.

Inne rozwiązanie zakłada projekt rozpatrywany aktualnie w Senacie. Jego autorzy proponują, by seniorzy pozostający w związku małżeńskim od 50 lat otrzymywali premię jubileuszową w wysokości 5 tys. zł. Wraz z większym stażem premia ta by rosła – do 6 tys. zł dla seniorów z 60-letnim stażem małżeńskim itd.

Projekt zakłada ponadto, że małżonkowie chcący otrzymać takie świadczenie będą musieli złożyć wniosek do ZUS, dołączając do niego akt zawarcia małżeństwa.

W tej chwili jednak, ze względu na zbliżające się wybory i zakończenie już za kilka tygodni kadencji polskiego parlamentu, losy projektu rozstrzygać się będą prawdopodobnie już po wyborach. Tym niemniej szanse, że nowy dodatek do emerytur lub jednorazowe świadczenie dla seniorów w długoletnim pożyciu małżeńskim przybierze postać powszechnie obowiązującego prawa, są duże.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej